Ani konec prvního čtvrtletí nepřinesl záblesk naděje na obrat k lepšímu. Průmyslová výroba v březnu klesla o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. o 6 procent v meziročním srovnání. Po zohlednění rozdílu v počtu pracovních dní dosáhl meziroční pokles 2,1 procenta. O něco příznivější jsou data o nových exportních zakázkách.
S klesající poptávkou se potýkají všechna klíčová odvětví českého průmyslu. Automobilky na to zareagovaly snížením produkce o 15,4 procenta, výroba plastů a pryže poklesem o 8,9 procenta. Hutě omezily výrobu kovů o 9,3 procenta a kovových výrobků o 5,1 procenta. Výroba elektroniky a výpočetní techniky registruje pokles výroby o 13,7 procenta.
Negativně na průmyslovou produkci působí útlum domácí poptávka trvající již několik čtvrtletí. V současnosti ale nepomáhá ani zahraniční poptávka, jak ukazuje březnový sedmiprocentní meziroční propad vývozu, přičemž tržby z přímého vývozu se na celkovém obratu v průmyslu podílí zhruba 55 procenty.
Nicméně skepsi tlumí data o nových zakázkách. Celkový objem nových zakázek sice v meziročním srovnání klesl o 1,8 procenta, nicméně exportní zakázky stouply o 0,9 procenta. Stabilizaci průmyslu v nejbližších měsících naznačuje také zvýšení indexu nákupních manažerů v dubnu na 49,5 procenta, přičemž hranice 50 bodů je předělem mezi recesí a růstem.