Zemědělským plodinám by se v příštích 12 měsících nemělo příliš dařit. Tvrdí to nová prognóza americké banky (GS), podle níž by kotace komodit typu pšenice, kukuřice či sojových bobů měly v průměru klesnout o 13 %. K poklesu by měla přispět hlavně bohatá sklizeň v USA a Latinské Americe.
„Roste pravděpodobnost výrazného zvýšení skladových zásob díky kombinaci rekordně vysoké sklizni v Latinské Americe, která již směřuje na exportní trhy a pomáhá k zaplnění vyprázdněných sýpek, a výhledu na rekordně vysokou úrodu ve Spojených státech,“ uvádí se ve zprávě GS.
Americké ministerstvo zemědělství ve své poslední prognóze počítá s letošní sklizní kukuřice v rozsahu 14,1 mil. bušlů, což by výrazně překonalo předchozí rekord 13,1 mil. bušlů z roku 2009. Jedná se zatím o velmi předběžný odhad. K začátku týdne bylo osazeno pouze 28 % předpokládané osevní plochy.
Loni se americkým farmářům nadmíru dařilo. K nebývale vysokým ziskům jim pomohlo dlouhé a katastrofální sucho, které přiškrtilo nabídku a vytlačilo ceny výš. Ještě nyní zůstává polovina území USA postižená suchem, loni to bylo 65 %.
Z 19 složek komoditního indexu Thomson Reuters-Jefferies CRB vzrostla loni nejvíc termínová cena pšenice - o 19,2 %, třebaže v posledním čtvrtletí klesla o 13,8 %. Během roku ceny potravin prudce rostly v důsledku nepříznivého počasí a potíží s úrodou v USA, Austrálii a Evropě. Na konci roku však ceny srazila slabá exportní poptávka a příznivější vyhlídky úrody.
Sója za celý loňský rok na chicagské burze CBOT posílila o víc než 18 %. Kukuřice získala 8 % a zdražovala čtvrtý rok po sobě. Během roku se ceny sóji a kukuřice na chicagské burze CBOT hlavně kvůli suchu na americkém Středozápadě dostaly dočasně na rekordní maxima. Hlavní potravinářské komodity výrazně překonaly výkon celého indexu CRB. Ten za celý rok klesl o 3,3 procenta a vykázal druhý rok poklesu po sobě.
Kukuřice se včera v Chicagu obchodovala kolem 6,5 USD za bušl, což je o víc než 20 % výš než před rokem. Podle GS by však takto vysokou cenu mohlo dlouhodobě udržet jen výrazné zhoršení klimatických podmínek.
„I když pro výhled nadále zůstává klíčové počasí a náš základní scénář počítá s výrazným navýšením setby v nadcházejících týdnech, je třeba zdůraznit, že se domníváme, že vzhledem k rekordní sklizni v Latinské Americe a současné slabé úrovni domácí spotřeby je udržení cen u současných úrovní představitelné jen v případě velkého klimatického šoku v USA přes léto,“ napsali analytici GS.
Navzdory medvědímu postoji vůči zemědělským plodinám banka zachovává neutrální výhled u komodit všeobecně. V perspektivě jednoho roku by měly investorům vynést 1,6 %.
(Zdroje: CNBC, GS, Reuters)