Aktualizováno Řecku, Španělsku a Portugalsku se mezi lety 2009–2012 povedlo významné zvýšení exportů mimo země EU. Růst řeckých exportů mimo EU dosáhl v letech 2005–2008 pouze 19 %, po roce 2009 to ale bylo 181 %. U Španělska a Portugalska dosáhlo tempo růstu 70 %. Itálie s Francií byly v tomto ohledu méně úspěšné. Orientace na země mimo EU je s ohledem na utlumenou poptávku v Evropě velmi přínosná a umožňuje firmám alespoň částečně kompenzovat tržby ztracené na evropských trzích. Eurozóna se stále nachází v recesi, Spojené státy letos dosáhnou růstu ve výši asi 2 %, u rozvíjejících se trhů to bude více než 5 %. I v následujících letech bude nadále pokračovat uzavírání mezery mezi rozvíjejícími se ekonomikami a vyspělými zeměmi.
Ohledně vývoje exportů představuje speciální případ Portugalsko. Portugalské společnosti čelí propadu domácí poptávky a zároveň útlumu ekonomiky nejvýznamnějšího obchodního partnera – Španělska. Tam totiž směřuje 25 % portugalských exportů. Pro portugalskou ekonomiku jsou tak stále důležitější bývalé kolonie jako Brazílie, Angola či Mozambik. Ty rostou vysokým tempem a posilují své obchodní vazby s Portugalskem. Pro španělské firmy jsou významnými trhy Latinská Amerika a Asie. U Řecka pak hraje důležitou roli růst vývozu do Turecka.
Země na periferii mají ale stále co dohánět. Například Rakousko nadále exportuje asi třikrát více mimo EU než Portugalsko či Řecko. Belgický vývoz je vyšší než španělský i přesto, že počet obyvatel Španělska je čtyřnásobný. Na rozdíl od Francie a Itálie bylo ale Řecko s Portugalskem a Španělskem schopno své exporty mimo EU v posledních deseti letech zvýšit. Další pokrok v této oblasti by měl být významným faktorem v boji s krizí a vysokou nezaměstnaností.
První z následujících grafů ukazuje podíl jednotlivých evropských zemí na exportech mimo EU v letech 2012 a 2002. Na prvním místě figuruje Německo, jehož podíl v roce 2002 dosahoval 27,7 % a v roce 2012 27,8 %. S velkým odstupem za ním je Velká Británie a Francie s Itálií. U těchto zemí se na rozdíl od Německa situace zhoršila. Na konci žebříčku se nachází Česká republika, Maďarsko, Řecko a Portugalsko.

(Zdroj: Deutsche Bank)