Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Periferii se daří diverzifikovat exporty, slabší je Francie s Itálií, ČR na chvostu exportů mimo EU

Periferii se daří diverzifikovat exporty, slabší je Francie s Itálií, ČR na chvostu exportů mimo EU

29.05.2013 16:39, aktualizováno: 29.5. 17:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecku, Španělsku a Portugalsku se mezi lety 2009–2012 povedlo významné zvýšení exportů mimo země EU. Růst řeckých exportů mimo EU dosáhl v letech 2005–2008 pouze 19 %, po roce 2009 to ale bylo 181 %. U Španělska a Portugalska dosáhlo tempo růstu 70 %. Itálie s Francií byly v tomto ohledu méně úspěšné. Orientace na země mimo EU je s ohledem na utlumenou poptávku v Evropě velmi přínosná a umožňuje firmám alespoň částečně kompenzovat tržby ztracené na evropských trzích. Eurozóna se stále nachází v recesi, Spojené státy letos dosáhnou růstu ve výši asi 2 %, u rozvíjejících se trhů to bude více než 5 %. I v následujících letech bude nadále pokračovat uzavírání mezery mezi rozvíjejícími se ekonomikami a vyspělými zeměmi.

Ohledně vývoje exportů představuje speciální případ Portugalsko. Portugalské společnosti čelí propadu domácí poptávky a zároveň útlumu ekonomiky nejvýznamnějšího obchodního partnera – Španělska. Tam totiž směřuje 25 % portugalských exportů. Pro portugalskou ekonomiku jsou tak stále důležitější bývalé kolonie jako Brazílie, Angola či Mozambik. Ty rostou vysokým tempem a posilují své obchodní vazby s Portugalskem. Pro španělské firmy jsou významnými trhy Latinská Amerika a Asie. U Řecka pak hraje důležitou roli růst vývozu do Turecka.

 

Země na periferii mají ale stále co dohánět. Například Rakousko nadále exportuje asi třikrát více mimo EU než Portugalsko či Řecko. Belgický vývoz je vyšší než španělský i přesto, že počet obyvatel Španělska je čtyřnásobný. Na rozdíl od Francie a Itálie bylo ale Řecko s Portugalskem a Španělskem schopno své exporty mimo EU v posledních deseti letech zvýšit. Další pokrok v této oblasti by měl být významným faktorem v boji s krizí a vysokou nezaměstnaností.

První z následujících grafů ukazuje podíl jednotlivých evropských zemí na exportech mimo EU v letech 2012 a 2002. Na prvním místě figuruje Německo, jehož podíl v roce 2002 dosahoval 27,7 % a v roce 2012 27,8 %. S velkým odstupem za ním je Velká Británie a Francie s Itálií. U těchto zemí se na rozdíl od Německa situace zhoršila. Na konci žebříčku se nachází Česká republika, Maďarsko, Řecko a Portugalsko.

perif1

(Zdroj: Deutsche Bank)


Čtěte více:

Obama podpořil vývoz břidlicového plynu. USA chtějí být energetickou velmocí
06.05.2013 11:11
Administrativa prezidenta Baracka Obamy naznačila, že se přikloní k za...
Motor německé ekonomiky se opět rozběhl, březnový vývoz vzrostl
10.05.2013 9:29
Německý dovoz i vývoz v březnu vzrostly a posílily tak optimismus, že ...
Evropský průmysl bojuje o přežití, ne o oživení, tvrdí firmy
17.05.2013 13:53
Zástupci nejvýznamnějších evropských společností se sjeli na fórum Eur...
Čína chystá v Bělorusku předmostí pro expanzi do Evropy
27.05.2013 12:58
V běloruských lesích poblíž Minsku má za čínské peníze vyrůst nové měs...

Váš názor
  • ČR na chvostu exportů mimo EU
    29.05.2013 20:08

    ale máme neochvějného minfina a zamina. Ti by mohli exportovat své pojetí mezinárodního práva a práv akcionářských i lidských.
    mša
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y