Aktualizováno Index ekonomické nálady německého institutu ZEW se v červenci snížil na 36,3 z červnových 38,5 bodu. Stále jde o hodnotu nad historickým průměrem 23,7 bodu. ZEW také hovoří o tom, že finanční experti zůstávají v prognózách optimističtí, což dokládá jejich důvěru v robustnost německé ekonomiky. Avšak očekávání splněna nebyla. Podle konsensu se čekalo další zlepšení na 40 bodů, index se však stahuje zpět na dubnovou hodnotu. Naopak nad očekávání se zvýšilo hodnocení současné situace - index dosáhl 10,6 bodu po 8,6 bodu v červnu. To však nemění celkově negativní vyznění reportu, který euru dopoledne přináší lehké ztráty.
Optimismus německých expertů ohledně výhledu pro eurozónu od června stoupl na 32,8 bodu. To je s podivem, neboť vedle Německa zhoršili svůj výhled i pro Francii a Itálii. Výrazný optimismus převládá u americké ekonomiky, kde index zůstává prakticky beze změny na 51,7 bodu. Pokles pak registrují Japonsko (41,9) či Velká Británie (20,9 bodu).

Vedle převažujícího optimismu o vývoji reálné ekonomiky stoupají očekávání růstu inflace v hlavních ekonomických oblastech. S tím souvisí i narůstající přesvědčení, že centrální banky budou úrokové sazby výhledově spíše utahovat. Nejvíce to platí u Spojených států, kde je převaha očekávání růstu sazeb vyjádřena indexem 24,2 bodu. U Japonska to je 15,3, u Británie 10,2 a u eurozóny, která se z problémů dostává nejpomaleji, jen 4,7 bodu.
Názor na euro se od června zhoršil. Němci stále čekají, že společná měna bude posilovat proti jenu, libře a franku, ale už jsou o tom méně přesvědčeni než v červnu. Dál potom narůstá očekávání, že euro bude oslabovat proti americkému dolaru.
Očekávání o akciích se zlepšila napříč trhy, nejvíce u Japonska. Preferovanými sektory zůstávají informační technologie, maloobchod nebo stavebnictví. Naopak bankám a pojišťovnám se stále nevěří a převažující negativní názor průzkum ukazuje také u automobilek nebo utilit.