Aktualizováno Průmyslová výroba v USA se v červnu po přestávce vrátila k růstu, když stoupla o 0,3 procenta. Jde o výsledek v souladu s tržním odhadem a následuje po dubnovém poklesu výroby a květnové stagnaci. Celkové výrobě znovu pomáhala vzhůru těžba rostoucí o 0,8 procenta, zesílil ale také růst zpracovatelského průmyslu na 0,3 procenta. Brzdou byly znovu utility, jejichž pokles je však za červen už nevýrazný, o 0,1 procenta.

Produkci utilit snižovala nižší výroba plynu. Zpracovatelský průmysl táhlo nejvíce vzhůru strojírenství, rostoucí o 1,6 procenta, společně s produkcí potravin, která stoupla o 0,8 procenta. V závěsu, co do příspěvků k růstu, se drží výroba motorových vozidel, která se v červnu zvýšila o 1,2 procenta. Dalšími obory vykazujícími slušný růst byla výroba textilu nebo minerálních produktů. Naopak pokles sledujeme u výroby surových kovů, letecké techniky, nábytku či ropných produktů.
Využití kapacit se za červen zvedlo. Nejvíce to platí po těžbu, kde je zároveň využití nejvyšší, na 87,9 procenta. U zpracovatelského průmyslu došlo k mírnému zvýšení na 76,1 procenta, u utilit naopak k poklesu na 77,6 procenta. Celkově v průmyslu využití kapacit dosahuje 77,8 procenta, letos se zatím moc nezvedá a zůstává blízko průměru z minulého roku.
Situace v průmyslu rozhodně není pro Fed motivací zmenšovat objem měnové stimulace. Tento sektor dříve během roku celkově stagnoval. Jeho růst za červen ale splnil odhady a vývoj začíná být o něco lepší. Slibně pro průmysl kolem pololetí vyznívají nové objednávky, kterých začalo v minulých měsících přibývat nad očekávání a které zároveň nejsou taženy pouze letadly či loděmi, jejichž výroba je rozložena do velkého časového úseku. Také první důležitý průzkum průmyslové aktivity za červenec - v New Yorku - dopadl slušně a naznačuje, že by růst výroby měl pokračovat.