Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrat ve Španělsku: Míra nezaměstnanosti po dvou letech nečekaně klesla

Obrat ve Španělsku: Míra nezaměstnanosti po dvou letech nečekaně klesla

25.07.2013 14:54
Autor: ČTK

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve druhém čtvrtletí poprvé za dva roky klesla a dostala se na 26,3 procenta z více než 27 procent v předešlém čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil španělský statistický úřad. Trhu práce pomohl především začátek turistické sezóny. Počet nezaměstnaných se snížil na 5,98 milionu lidí. Analytici v průzkumu agentury Reuters s poklesem nezaměstnanosti nepočítali a přepokládali místo toho další mírné zvýšení. 

"Skoro veškeré zlepšení, které jsme dnes pozorovali, týkající se počtu zaměstnaných lidí a míry nezaměstnanosti, je díky sezónním vlivům," uvedl podle agentury Reuters ekonom Ángel Laborda z analytického střediska Funcas. 

Cestovní ruch se na španělském hrubém domácím produktu podílí asi deseti procenty. Letos by turistická sezona v zemi měla být podle odhadů silná. Evropané totiž hledají levné pobyty mimo Egypt, kterým zmítá politická krize, a další problematická místa na Blízkém východě. 

Nejnovější solidní údaje ze španělského trhu práce ale podle Reuters zakrývají hlubší problém, kterým je dlouhodobá nezaměstnanost. Víc než rok práci nemá zhruba polovina z oněch skoro šesti milionů nezaměstnaných Španělů a Španělek. Počet domácností, kde nechodí žádný člen do práce, dosahuje podle statistiků 1,8 milionu. 

Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Přispívají k ní vládní úsporná opatření, která jsou důsledkem dluhové krize. Konzervativní vláda tvrdí, že její reformy zavedené před dvěma lety začínají fungovat a Španělsko by se mohlo dostat z recese v příštích měsících. Ve druhém čtvrtletí se ekonomický pokles země skoro zastavil a hrubý domácí produkt se snížil o pouhých 0,1 procenta. 

Nezaměstnanost ve Španělsku dosud rostla každé čtvrtletí od poloviny roku 2011. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo v zemi bez práce 6,2 milionu lidí. Míra nezaměstnanosti tehdy stoupla na nový rekord 27,2 procenta. 

Největší nezaměstnanost v Evropské unii má Řecko, kde její míra v prvním čtvrtletí stoupla na 27,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst