Aktualizováno Index spotřebitelských cen v USA za červenec stoupl o 0,2 procenta po 0,5procentním růstu v červnu. Meziroční inflace ve spotřebitelských cenách se zvedla na 2,0 procenta z 1,8 procenta v předchozím měsíci. Spolu s tím se po přechodném červnovém poklesu znovu zvýšila také jádrová inflace a to na 1,7 procenta. Všechny údaje jsou v souladu s očekáváním trhu.
Vliv energií a potravin na celkový index byl v červenci neutrální, v obou případech totiž sledujeme růst cen o 0,2 procenta. Benzín a topný olej sice zdražily o procento, respektive 1,1 procenta, ale na druhou stranu došlo ke zlevnění elektřiny a plynu. Ceny potravin se zvyšovaly kvůli ovoci a zelenině, kde došlo ke zdražení o 2,4 procenta. K mírnému nárůstu cen došlo také u masa a vajec. Zlevňovaly nápoje, pekárenská produkce a mírně rovněž mléko a mléčné výrobky.
Jádrový index, bez potravin a energií, táhly vzhůru oděvy zdražující o 0,6 procenta nebo léky a zdravotnické služby. Nepatrně zdražila nová auta. Naproti tomu klesaly ceny vybavení domácnosti, letecké přepravy a dál se snižovaly ceny ojetých aut.
Zatímco včerejší data o výrobních cenách přinesla pochybnosti, dnešní potvrzení růstu inflace naopak podporuje očekávání, že měnová stimulace v USA se začne snižovat. Na dvě procenta se inflace dostala poprvé od února. Ačkoli nejde o signál nutící centrální banku k urychlené reakci, na druhou stranu tato úroveň růstu cen není překážkou ubrat na objemu kvantitativního uvolňování.
Vedle toho jsou tu navíc lepší data z trhu práce - značný úbytek žádostí o dávky v nezaměstnanosti za minulý týden. Zlepšení na trhu práce je přitom pro Fed ještě důležitější podmínkou pro změnu politiky a dnes jsme odsud dostali nejlepší týdenní zprávu za téměř šest let. Dolar na čísla reaguje prudkým posílením.
