Po neúspěšném víkendovém jednání mají dnes Spojené státy poslední šanci odvrátit hrozící platební neschopnost vlády, nevídanou posledních 17 let. Pokud američtí zákonodárci na poslední chvíli nedosáhnou dohody ohledně zákona o státních výdajích, zůstane vláda od půlnoci tamního času bez peněz na financování provozu státních úřadů.
Sněmovna reprezentantů USA, ve které mají většinu republikáni, o víkendu prosadila do zákona o státních výdajích ustanovení o zrušení daně, která má pomoci financovat zdravotnickou reformu prezidenta Baracka Obamy. Proti tomu se však staví Senát.
Republikáni v dolní komoře parlamentu se v sobotu dohodli, že k návrhu zákona o vládních výdajích přičlení roční odklad klíčové zdravotnické reformy a zrušení nové daně, která měla část reformy financovat. Hlasování o návrhu se protáhlo až do noci místního času. Prezident již v pátek prohlásil, že nebude souhlasit s ničím, co by vedlo k odložení či omezení plánovaných výdajů na reformu, a takový zákon bude vetovat.
Zákon nyní poputuje do Senátu, který naopak ovládají demokraté. Podle senátního demokratického poradce Senát při dnešním zasedání zřejmě využije parlamentní manévr, který umožní vyřadit ze zákona v případě nouze nepřijatelné pozměňovací návrhy. Senát by pak požádal Sněmovnu, aby schválila pouze jednoduchý zákon o financování schválený Senátem již v pátek.
Bez zákona o výdajích nebude mít prakticky vláda USA od pondělí 23:59 místního času, tedy úterý 5:59 SELČ, peníze na financování svého provozu v novém fiskálním roce. Fiskální rok v USA začíná 1. října. Republikáni i demokraté zasedající v Kongresu se sice na jednu stranu shodují, že nechtějí dopustit faktickou platební neschopnost americké vlády, žádná ze stran však také nechce ustoupit.
Dohoda stále není na stole
Jen několik hodin před vypršením limitu nic dohodě mezi republikány a demokraty prezidenta Obamy nenasvědčuje. Senát pod kontrolou demokratů se dnes chystá odmítnout v zákoně o státních výdajích dodatky Sněmovny reprezentantů blokující Obamovu zdravotnickou reformu. A Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu republikáni, nenaznačuje, že by na takové řešení přistoupila.
"Sněmovna svou práci dokončila," prohlásil dnes republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner. Odkázal tak na zákon o státních výdajích, do kterého Sněmovna reprezentantů o víkendu prosadila roční odklad Obamovy zdravotnické reformy a zrušení daně, která má změny z větší části financovat. Boehner proto vyzval senátory, aby zákon v této podobě schválili. Jistý vlivný demokratický poradce ze Senátu, kterého citovala agentura Reuters, očekává, že horní komora zmíněné dodatky odmítne a že do Sněmovny reprezentantů zpět pošle jen "čistý" zákon o financování. Hlasování zmíněný demokratický zástupce očekává krátce po 20:00 SELČ.
Politicky horký brambor v takovém případě opět připadne Boehnerovi, který bude muset rozhodnout, zda novou podobu zákona Sněmovna reprezentantů přijme, nebo učiní další pokus, jak na Obamu kvůli zdravotnické reformě vyvinout tlak. Druhá z těchto možností znamená, od pondělí 23:59 místního času, tedy úterý 5:59 SELČ, nebude mít vláda alespoň nějaký čas peníze na svůj provoz. Senát totiž podle všeho nebude mít dostatek času na to, aby zareagoval ještě před úterním začátkem nového amerického fiskálního roku.
Hlavní ekonom HSBC Paul Bloxham varoval před praktickými dopady případné platební neschopnosti Spojených států. V rámci omezení výdajů by totiž podle něho mohlo například dojít k tomu, že v pátek nevyjde očekávaná vládní zpráva o vývoji trhu práce za měsíc září. Pro Wall Street jde přitom o klíčovou informaci pro odhadnutí chování Fedu, který hrozí omezením stimulace ekonomiky, pokud se bude situace (nejen) na trhu práce citelně zlepšovat.
Eurodolar, který končil v pátek mírně hladinou 1,35 USD/EUR dnes otevřel mírně níže na 1,347 USD/EUR, když pro posílení dolaru naopak hovoří riziko další politické krize v Itálii.
Vývoj kurzu eurodolaru za poslední 3 dny

(Zdroj: ČTK, Reuters, CNBC)