Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Belgie zachraňuje ztrátové ocelárny ruského miliardáře. Chce zabránit propouštění

Belgie zachraňuje ztrátové ocelárny ruského miliardáře. Chce zabránit propouštění

01.10.2013 12:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Hutnický a ocelářský průmysl v Evropě prochází těžkou krizí, na níž státy reagují intervencemi ve snaze zachránit pracovní místa. Vysoké náklady na energie, tuhá unijní regulace a drahá a neflexibilní pracovní síla spolu s klesající poptávkou automobilek po oceli vytvořily smrtící mix, který kontinent nutí ke konsolidaci a postupnému zavírání nejztrátovějších provozů. V řadě případů vlády své oceláře a hutníky zuby nehty brání, hlavně kvůli obavám z dopadů masového propouštění.

V severovýchodní Francii, kdysi průmyslovém srdci země, letos vyhasnou poslední dvě vysoké pece, zaměstnávající přes 600 lidí. Jejich vlastník, ArcelorMittal (10,14 EUR, -0,25%), si v regionu ponechá jen válcovny plechů. Americký gigant U.S. Steel (20,59 USD, 0,73%) loni srbské vládě za symbolický dolar prodal zpátky ocelárny ve Smeděrevu, které zprivatizoval před 10 lety. Američané v podniku s víc než 5000 zaměstnanci proinvestovali stovky milionů dolarů, avšak od roku 2009 nevybředli ze ztrát. Stejně se U.S. Steel chtěla zachovat vůči hutnímu komplexu ve slovenských Košicích, který v zemi se 14% nezaměstnaností dává práci 11 000 lidem. Ficova vláda nakonec Američany umluvila, aby si nejméně dalších pět let závody ponechali. Výměnou za to dostanou úlevy v energetice a ochraně životního prostředí. Předloni se Košice propadly do ztráty 25 milionů eur (asi 640 milionů Kč).

Intervenci ve prospěch ztrátových provozů zatím volí i těžce předlužená Belgie (veřejné zadlužení země činí 100 % HDP). Tamní vláda přes státní korporaci SOGEPA za 91,1 mil. euro koupila 20,5 % akcií v ocelářské skupině NLMK Belgium Holdings (NBH), spadající pod ruský Novolipetský metalurgický kombinát miliardáře Vladimira Lisina. Díky pětinovému podílu získá belgický stát spoluúčast na řízení a restrukturalizaci několika podniků a optimalizaci jejich ztrát.

Do holdingu NBH patří válcovny tenkých plechů NLMK Europe Strip v belgickém La Louviere a francouzském Štrasburku o celkové roční kapacitě 1,7 mil tun a také výrobci tlustších plechů NLMK Europe Plate v belgickém Clasbequ, dánském Frederiksvaerku a italské Veroně s ročním výstupem 0,9 mil. tun. Ztráta NBH za první pololetí letošního roku činí na úrovni EBITDA 79 mil. eur (kolem 2 mld. Kč).

Lisin dokončil konsolidaci svých evropských aktiv v roce 2011, avšak ani poté je nedokázal dostat do černých čísel. Loni v říjnu ohlásil propuštění 40 % personálu La Louviere, kde se podle zdrojů deníku Kommersant vyrábí s nejvyššími náklady a ztrátami. Zaměstnanci na zprávu reagovali stávkou, která se protáhla až do března, kdy NLMK a odbory ve válcovně uzavřely dohodu o reorganizaci. Podle ní výměnou za investice v hodnotě 60 mil. euro o práci přijde jen třetina z 900 zaměstnanců. Společnost NLMK potvrdila, že část z prostředků získaných z prodeje 20% balíku v NBH bude použita na investice do La Louviere, zbytek půjde na splácení dluhů.

 

 
Podle analytiků bude státní SOGEPA vystupovat jako prostředník mezi NLMK a odbory a jako garant sociálního smíru. Belgická vláda prý podala Lisinovi pomocnou ruku oplátkou za záruky, že při další restrukturalizaci budou zvyšovány platy zbývajícím zaměstnancům či že už k propouštění docházet nebude. Zároveň dává vláda na vědomí, že má situaci pod kontrolou. Navíc, provedené řešení neodporuje pravidlům ochrany hospodářské soutěže EU či WTO. NLMK má opci na zpětný výkup balíku po částech mezi lety 2016-2023.

Problémy s evropskými aktivy zakoupenými v letech bujarého rozmachu mají i další ruští metalurgové. Šéf ruských oceláren Evraz, které vlastní tuzemské Vítkovice Steel, na konci srpna po vykázané pololetní ztrátě skupiny uvedl, že firma chce do konce roku vítkovické železárny prodat. Podle informací deníku Insider by Vítkovice Steel, které kvůli slabé poptávce konci loňského roku a dvakrát v letošním roce musely přerušit výrobu, mohla získat například ruská státní banka Vněšekonombank (VEB), která je největším věřitelem Evrazu.

Evraz koupil ocelárnu ve Vítkovicích v roce 2005 za 285 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč). Svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Firma vyrábí ocel a válcované produkty. Mluvčí Evraz Vítkovice Steel tento měsíc uvedl, že zájemců o koupi firmy je několik – jak z České republiky, tak ze zahraničí. Jednání s více zájemci prý již spějí do finále. Šéf Evrazu Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka Insideru řekl, že ocelárna ostravských hutí přežije přinejmenším ještě po určitou dobu.

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, AFP, Reuters, ČTK)


Čtěte více:

Oceli se v Evropě dařit nezačne ještě aspoň rok, varuje Moody’s. Významní odběratelé uhlí nevěří v návrat předkrizového boomu
10.06.2013 16:55
Evropští oceláři, kteří platí za největší odběratele koksovatelného uh...
Nová tvář amerického ocelářství: méně zaměstnanců, žádné odbory, nižší mzdy
10.07.2013 17:51
Rozšířená sedmipodlažní válcovna v Leipsicu jižně od Detroitu s malým ...
Raiffeisen srazila výhled pro polské těžaře uhlí. ArcelorMittal pro poptávku po oceli
01.08.2013 12:58
Sektor těžby uhlí a ocelárenství stíhají další špatné předpovědi. Anal...
Ruští těžaři a metalurgové prožívají krušné chvíle. Komoditní propad tlačí na růst efektivity a propouštění
09.08.2013 15:50
Klesající ceny průmyslových komodit od uhlí po ocel nutí ruské doly a...
Zestátnění jako lék na propouštění v ocelárnách? Budapešť chce zvrátit privatizaci Dunaferru
20.08.2013 13:20
Než aby bylo propuštěno 1500 pracovníků dříve zprivatizované maďarské ...
Šéf Evrazu: Vítkovice chceme prodat do konce roku. Zaměstnanci to vítají
29.08.2013 10:02
„Plánujeme najít kupce pro Vítkovice Steel do několika měsíců,“ nechal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data