Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřeba bude více natvrdlosti

Potřeba bude více natvrdlosti

06.11.2013 18:49

Naše uvažování týkající se ekonomie a ekonomiky se vlastně většinou točí kolem toho, že něčeho je málo. Pokud se pak obrátíme k tradičnímu dualismu, tedy k nabídce a poptávce, hovoříme vlastně o tom, že není dost nabídky, nebo poptávky. Pokud je pravda to první, nestačí se vyrábět, přetahujeme se o zdroje, včetně práce, země se hádají kvůli tomu, která více dováží (uzurpuje si více vyrobeného), atd. Pokud je pravda to druhé, nestačí se poptávat, zdroje se přetahují o to, který bude využit (tedy hlavně u práce), země se hádají o to, která více exportuje (uzurpuje si více poptávky). Reálný obrázek většinou není černobílý, osobně mi ale připadá celkem jasné, že v současné situaci je správně „b“. Jedním z dlouhé řady důkazů jsou současné spory mezi USA a Německem týkající se německého „makrobyznys“ modelu. Ano, hovořím o tom, že nejcennější komoditou současné světové ekonomiky je poptávka. A nemám na mysli ani tak nedostatek cyklický, ale hlavně nedostatek strukturální.

Následující dva grafy od Goldman Sachs ukazují, jak se vybrané reprezentantky globální ekonomiky postupně šplhají po žebříku konzumní nasycenosti. Na horizontální ose je úroveň příjmů na hlavu, posun směrem nahoru ukazuje, jak se s rostoucími příjmy mění to, čemu můžeme říkat centra spotřeby. Konkrétně jde o kategorii spotřeby, která je v daném bodě na výdajovém maximu. První graf je pro rok 2012, druhý pro rok 2030. V obou je intuici odpovídající zobrazení toho, že s rostoucími příjmy se spotřeba posouvá od komoditního typu ke zboží dlouhodobější spotřeby až po služby.  
 
s1
 
Rozvíjející se ekonomiky tak v roce 2012 většinou prochází boomem spotřeby energií, či masa. Ty bohatší (Rusko, Brazílie...) už se cítí na auta a vybavení domácnosti. V zemích jako je Portugalsko, či ČR se už spotřební sny posouvají směrem k luxusním autům a v zemích nejbohatších už se sycení potřeb orientuje na cestování, nejdříve domácí, pak zahraniční. Pověstní japonští turisté do tohoto obrázku pěkně zapadnou. Druhý graf ukazuje, že na vrcholu žebříčku už se budeme pohybovat my, Jižní Korea, či dokonce i Rusko. Některé „komoditní“ rozvíjející se ekonomiky včetně Číny již budou řešit hlavně to, jakou pračku, či dokonce zda medvěda, Audi, či něco jiného luxusního.

Goldman Sachs nám uvedeným poskytl pěkný obrázek ze života globálního spotřebitele, o to pro mě nejzajímavější se ale nepokusil. Tím mám na mysli úvahu o další příčce žebříku (kde jsou třeba USA v roce 2030?). Ekonomická teorie tento problém neřeší a to ani její behaviorální (a z části stále tak trochu nechtěný) potomek. Automaticky se předpokládá, že potřeby jsou neuspokojitelné a my se je budeme stále snažit uspokojit další spotřebou. Já ale v tomto předpokladu vidím znatelnou kontradikci. Či přesněji řečeno předpoklad toho, že budeme neustále mírně natvrdlí a budeme neustále lít vodu do děravého vědra s tím, že ho možná někdy nějak naplníme. Alternativní vysvětlení jsem zde prezentoval již dříve: Pro fungování tohoto cyklu, ne nepodobného křečkovi v jeho šlapacím kolečku, bychom museli plošně trpět alespoň lehkou formou oniománie.

Mým tipem na další příčku konzumního žebříčku by byla „vzácnost“. Konec konců je to prostá extrapolace příček předchozích, pokračující směrem k umění, výjimečnosti, apod. Co ale vlastně vzácnost definuje? Shodou okolností jsme si na toto téma mohli na těchto stránkách před časem přečíst „Hodnotu výjimečného kopie nezničí“. Sám se v této souvislosti zamýšlím spíše nad tím, nakolik je vnímaná hodnota daného výjimečného „kusu“ dána tím, že ho nemá zbytek populace. Velmi často je to podle mne významný faktor.

Pokud půjde poptávka směrem k tomu, co nemají ostatní, není zde z definice velký prostor pro to, aby další příčky konzumního žebříku deficit ve spotřebě nějak výrazně eliminovaly. To má dalekosáhlé důsledky, včetně snah o krátkodobou (cyklickou) eliminaci deficitů poptávky, či celou dluhovou ságu. Čtenář může samozřejmě namítnout, že ke spotřebě se vždy něco najde. Možná ano, ale stačí se podívat na pár sérií reklam v televizi, aby bylo patrné, v jaké křeči.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m