Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investování podle tlučhuby Taleba

Investování podle tlučhuby Taleba

14.01.2014 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Nassim Taleb je vulgární a bombastický tlučhuba a já ho mám rád. Ve svých knihách široké veřejnosti velmi dobře vysvětluje hluboké a důležité problémy financí. Někdy je přínosné i jeho shazování ekonomů (líbí se mi zejména jeho výraz „makrokraviny“). Sám je ale někdy rozšiřuje. V lednu 2010 všem radil, aby otevírali krátké pozice na amerických vládních dluhopisech. Tento poradce hedge fondu a autor knih o financích řekl: „To není žádná věda. Úplně každý by měl otevřít krátké pozice na amerických obligacích. Dokud budeme v novinách vidět Larryho Summerse mířícího do Davosu, tyto pozice musíme držet ještě jeden rok. Znamená to totiž, že vláda neví, která bije. A tento obchod bude dobrý tak dlouho, jak dlouho bude Bernanke ve své funkci.“

Taleb také doporučuje sázky na hyperinflaci, a to přes opce na zlato a stříbro a přes prodej vládních dluhopisů. Může jít o dobré investiční rady. Pokud je velká pravděpodobnost malé ztráty vyvážena malou pravděpodobností u obrovských zisků, má smysl dát trochu peněz na nákup put opcí na vládní dluhopisy, které jsou hluboko mimo peníze. Je možné, že právě tak Taleb uvažuje. Jeho makroekonomie je v tomto případě ale hrozná.

Taleb v únoru roku 2010 tvrdil, že svět podceňuje hrozbu hyperinflace a že nakonec pochopí, že nebezpečí je větší, než se zdá. To by vedlo k prudkému růstu výnosů vládních dluhopisů a každý, kdo by na nich měl krátké pozice, by vydělal ohromné zisky. Historická zkušenost ale stojí proti takovému pohledu. I přesto, že byla ohlášena další kola kvantitativního uvolňování, zůstala inflace nízko. Jinak řečeno, ti, kdo se domnívali, že „tištění peněz“ a deficity povedou k vysoké inflaci, museli svůj pohled na svět přehodnotit. Ale pravděpodobně se tak nestalo dříve, než byla globální ekonomika jejich názory poškozena.

Takže Taleb dal jednu špatnou investiční radu. To by nemělo být nic mimořádného. Pokud sázíme na makroekonomický vývoj, někdy se spleteme. Když ale John Aziz Talebovi jeho rady přes Twitter připomněl, dostalo se mu obvyklého výbuchu zloby: „Zas.... idiote, moje predikce vyšly. Měl bys vidět moje zisky z toho obchodu.“ Mně pak napsal: „Moje obchody byly OK.“ Tak se podívejme, jak se Talebovi skutečně vedlo. Když se podíváme na vývoj výnosů dvouletých a desetiletých vládních dluhopisů od chvíle, kdy své rady udělil, vidíme, že mohl něco málo vydělat.

Během prvních dvou měsíců ceny dluhopisů totiž skutečně mírně klesly. Kdyby Taleb své pozice uzavřel před květnem 2010, něco málo by vydělal. On ale radil držet krátké pozice po dobu jednoho roku. Pokud sám vystoupil po dvou měsících, této rady se nedržel. Kdyby držel krátké pozice rok, byl by zhruba na nule. To znamená, že riskoval a nedostal za to žádnou odměnu. V případě, že by pak někdo držel krátké pozice celou dobu, co byl Bernanke ve funkci, prodělal by hodně peněz.

Taleb neudělal nutně chybu v tom, že poradil otevřít krátké pozice na vládních dluhopisech. Určitě byl ale omyl zpětně tento obchod obhajovat a útočit na ty, kteří radí při makrosázkách opatrnost. Rozvinula se tu kultura hladu po riziku, která úzce souvisí s názorem, že „podstupování rizika vyžaduje koule“. Taleb sám tento přístup podporoval, když napsal: „Ti, kdo mají mozek, ale nemají koule, se obvykle stávají matematiky. Ti, kdo mají koule, ale nemají mozek, se stanou mafiány. A ti, kdo nemají ani jedno, se stanou ekonomy.“ Když se ho zeptali na to, jaká profese má obojí, odpověděl, že obchodníci na trzích. Pro průměrného investora je tato testosteronová kultura špatná. Všichni si zde totiž myslí, že jsou lepší než ostatní a proto ignorují rizika. Je to pravděpodobně i důvod, proč jsou ženy v obchodování lepší než muži.

Sázky jako krátké pozice na vládních dluhopisech jsou velice testosteronovou záležitostí. Když děláte makrosázky, nezajistíte se proti nim (pokud se zajistíte, není to skutečná makrosázka). Zároveň je tu velmi malá pravděpodobnost toho, že vaše alfa bude pozitivní, protože makroekonomická data jsou široce dostupná a sledují je všichni. Jak mi jednou řekl jeden úspěšný správce hedge fondu: „Všechna data, která jsou finančně využitelná, stojí peníze. To je důvod, proč jsou makroekonomická data zadarmo“. A víte o makru něco, co ostatní nevědí? Lidé jako Taleb vám tvrdí, že ano. Vaše koule by vám rády tvrdily to samé. Pravda je ale opačná. Když vám někdo říká, že nejde o žádnou vědu, věřit byste mu neměli.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2022
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)