Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak přežít novou éru na dluhopisových trzích?

Jak přežít novou éru na dluhopisových trzích?

27.1.2014 12:18
Autor: Redakce, Patria Online

Ztráty, které minulý rok realizovali investoři na dluhopisových trzích, by měly sloužit jako budíček. Doba velkých zisků na trzích s obligacemi je totiž u konce a v dohledné době budou zisky mnohem nižší, doprovázet je budou i občasné ztráty. Fed v posledních letech snížil výnosy dluhopisů na rekordní minima a podle profesionálních investorů to vede nevyhnutelně k tomu, že v následujících pěti až deseti letech bude návratnost dosahovat v nejlepším případě jednociferných čísel. To ale neznamená, že by se investoři měli od dluhopisů úplně odvrátit. Platí to zejména o těch, kdo potřebují uchránit svá portfolia před velkými cenovými výkyvy. Zejména investoři s delším investičním horizontem se ale budou muset zaměřit na jiná aktiva než jsou americké vládní dluhopisy. Patřit by mezi ně měly i konzervativní akcie, přestože krátkodobě se kvůli nim celková volatilita portfolia zvýší.

Shawn Rubin z Morgan Stanley k uvedenému říká: „Rok 2013 může být ukázkou toho, co asi uvidíme v následujících několika letech.“ Problém spočívá v tom, že sazby jsou už nyní tak nízko, že mohou jít pouze nahoru. Pro dluhopisové investory to znamená obrovskou změnu, protože trh s obligacemi procházel býčím trendem po více než tři desetiletí. Mezi lety 1981–2012 dosáhl Barclays U.S. Aggregate Bond Index průměrného ročního růstu ve výši 8,9 %. Akcie v indexu S&P 500 generovaly ve stejném období průměrnou návratnost včetně dividend ve výši 12 %. Mezi lety 2000–2012 vynesly dluhopisy v průměru 6,3 % ročně, zatímco akcie 3,5 %.

Budoucí návratnost dluhopisových investic se dá zhruba odhadnout podle současných výnosů. Wesley Phoa z American Funds k tomu používá výnosy třicetiletých dluhopisů, které se nyní pohybují kolem 4 %. Pokud by měly výnosy růst směrem k dlouhodobému průměru na 4,5 – 5 %, znamenalo by to oslabení cen dluhopisů asi o 15 %. Phoa tak odhaduje, že u dlouhodobých dluhopisů mohou investoři realizovat celkovou návratnost ve výši kolem 3 % ročně, což by mělo být výrazně méně než návratnost u akcií. Podle Vanguard Group by měla návratnost dluhopisového trhu dokonce klesnout na 1,5 – 3 %.

Na jedno z řešení ukazuje posun ve Fidelity Investments. Například u fondu Fidelity Freedom 2020, který se zaměřuje na klienty, kteří se v roce 2020 stanou penzisty, došlo ke snížení váhy dluhopisů a zvýšení váhy akcií. Dluhopisy ale zůstávají významnou součástí portfolia kvůli ochraně před rizikem. K podobné strategii se uchyluje například i T. Rowe Price Group. Chip Castille ze společnosti BlackRock investorům doporučuje akciové fondy s nízkou volatilitou, které se zaměřují na defenzivní tituly s vysokým dividendovým výnosem. Ty mohou investorům poskytnout vyšší návratnost než dluhopisy bez toho, aby je vystavovaly cenovým výkyvům charakteristickým pro celý akciový trh.

(Zdroj: WSJ)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data