Aktualizováno Index cen výrobců pro finální poptávku se v únoru snížil o 0,1 procenta, zatímco podle konsensu trh čekal 0,2procentní růst. Za poklesem výrobních cen stojí produkce v oblasti služeb. Potraviny a energie naopak index táhly vzhůru. Bez nich by klesl o 0,2 procenta při konsensu +0,1 procenta.
Samotné ceny potravin meziměsíčně stouply o 0,6 procenta, u energií vidíme růst výrobních cen o 0,5 procenta. V této skupině zdražoval plyn pro domácnosti a LPG, ale naopak zlevňoval benzín. Vedle toho stoupaly rovněž ceny farmaceutických produktů a to o 0,9 procenta.
Meziročně jsou výrobní ceny o 0,9 procenta výš. Inflace tak zpomalila z 1,2 procenta v lednu. Pod jedním procentem byl meziroční růst cen naposledy loni v květnu. Zvolňuje rovněž jádrová inflace ve výrobních cenách, která v únoru činila 1,1 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo 1,3. Růst cen je nízký a tempo se postupně snižuje, přičemž nejde primárně o vliv nejádrových položek. Z nákladové strany tedy přicházejí pouze mírné inflační tlaky, které nehrozí zrychlovat spotřebitelskou inflaci. Americká centrální banka proto není aktuálním vývojem cen tlačena k tomu, aby tlumila měnový stimul.
Dolar po datech lehce ztrácí proti euru. Nejde o čísla, která by mohla vyvolat více než jen krátkou reakci kurzu. Postoj Fedu i po nich zůstane pevný. Odchylka od konsensu je tentokrát mírně větší, což ale může být částečně způsobeno nedávným přechodem na novou metodiku.
