Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Češi zarazí plán Poláků na ovládnutí ropných firem. PKN Orlen nedostane Mero a Čepro

Češi zarazí plán Poláků na ovládnutí ropných firem. PKN Orlen nedostane Mero a Čepro

17.04.2014 11:07
Autor: IHNED.cz

Plán polského PKN Orlen na ovládnutí strategických českých firem padá. Klíčoví ministři nesouhlasí s privatizací dvou státních ropných společností Mero a Čepro a vznik petroholdingu s hodnotou desítek miliard korun nepovolí. Mero vlastní české ropovody, Čepro zásobníky pohonných hmot, s nimiž obchoduje.

Ministři připravují vlastní varianty řešení. Patří mezi ně odkup rafinerie v Kralupech nad Vltavou od České rafinérské, již Orlen ovládá přes společnost Unipetrol, nebo dohoda o spolupráci Čepra s Unipetrolem výměnou za polské investice do českých rafinerských kapacit. Ministři tak reagují na návrh Orlenu, který minulý týden popsaly Hospodářské noviny.

Nejvyšší vedení polské petrochemické skupiny ministrům průmyslu Janu Mládkovi a financí Andreji Babišovi navrhlo propojit Mero a Čepro se ztrátovou Českou rafinérskou do velkého petroholdingu, ve kterém by Orlen držel kontrolní podíl. Odůvodňuje to tím, že by se zlepšilo hospodaření České rafinérské i obou státních firem. 
 
Babišovi, jehož resort je jediným akcionářem obou podniků, se ale tento nápad nelíbí: "V žádném případě nebudeme chtít Čepro privatizovat, Mero je k debatě." Privatizací by se vyřešil konflikt mezi Merem a Českou rafinérskou, která si stěžuje na vysoké poplatky za přepravu ropy.

Babiš považuje Čepro za příliš strategicky důležitý podnik na to, aby ho ovládali Poláci. Navíc zatímco oba státní podniky jsou ziskové, Česká rafinérská se topí ve ztrátách. Privatizaci firem nepodporuje ani premiér Bohuslav Sobotka: "Dlouhodobě nejsem stoupencem privatizace Mera a Čepra. Vláda s ničím takovým ve svém programu nepočítá." Jan Mládek pouze uvedl, že jeho úřad polskou nabídku "analyzuje".

Paralelně s tím se však na ministerstvu průmyslu chystá alternativní plán. Velkou měrou se na něm podílí také Čepro. V úvahu připadají dva scénáře. První předpokládá, že stát odkoupí od Orlenu rafinerii v Kralupech nad Vltavou, která je schopna zpracovat 3,3 milionu tun ropy ročně. "Jedna alternativa je koupě kralupské rafinerie," potvrdil Babiš.

Stát by tímto krokem zefektivnil svůj zpracovatelský řetězec: byl by schopen dovézt ropu, zpracovat ji v rafinerii a pohonné hmoty uschovat v zásobnících Čepra nebo je prodat v rámci sítě čerpacích stanic EuroOil, které firma vlastní. Druhou českou rafinerii – v Litvínově – by si Orlen ponechal, protože je na ni napojený petrochemický byznys Unipetrolu
 
Druhou variantou je nabídnout Polákům obchodní aktivity, které Čepro provozuje, výměnou za stabilizaci rafinerské výroby v zemi. "Druhá možnost je za určitých podmínek dohoda o předání obchodu Čepra rafineriím," říká Babiš.

Jinými slovy: Čepro nabídne síť čerpacích stanic, velkoobchodní prodej pohonných hmot a jejich uskladnění v zásobnících společnosti. Výměnou za to by měli Poláci v Česku zůstat a investovat do rafinerií. Babiš zároveň zdůraznil, že s případnou nabídkou Polákům musí souhlasit ministerstvo financí i ministerstvo průmyslu.

Diskuse o petroholdingu se odehrává na pozadí krize rafinerského průmyslu v Evropě a průběžného uzavírání rafinerií. Pokud bude tento trend pokračovat, velké petrochemické koncerny typu PKN Orlen se budou muset rozhodnout, do jakých kapacit investovat, a jaké naopak utlumit. Orlen mimo jiné vlastní rafinerii v Litvě, o jejímž osudu se nyní také rozhoduje.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Poláci chtějí ovládnout českou petrochemii. Babiš a Mládek jednají s PKN Orlen

Unipetrol výrazně snížil ztrátu. Jeho polský majitel PKN Orlen naopak ještě více propadl


Váš názor
  •  
    17.04.2014 17:02

    Jsem ze Severní Moravy, a vždycky mě zamrazí, když slyším , že Poláci chtějí něco koupit, někam investovat. Asi jsem divný, ale polská gospodarka ve mě nebudí žádnou důvěru. Když si vzpomenu na to co předcházelo prodeji Unipetrolu, tak úspěšná privatizace, jakého-koli podniku bude asi velmi zajímavá pro privatizátory, ale už ne pro akcionáře a státní pokladnu.O ČSSD a konkrétně Mládkovy, mám ještě větší mražení než z Poláků
    Homo
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data