Aktualizováno Americký trh práce za duben předvedl velmi dobrý výsledek. Počet pracovních míst stoupl o 288 tisíc, čímž značně překonává tržní konsensus na 215 tisících. Navíc došlo k revizi předchozího měsíce na 203 z 192 tisíc a značnou revizí směrem k lepšímu prošel také únorový údaj.
Lepší čísla tento rok zatím chodí z výrobního sektoru a to hlavně zásluhou stavebnictví. V dubnu zde přibylo 32 tisíc nových míst. Zpracovatelský sektor také hlásí zlepšení, ale jen na 12 tisíc míst. V rámci služeb, které jsou klíčovým zaměstnavatelem, dál tvoří práci hlavně společnosti v oblasti služeb pro firemní sektor. V dubnu to bylo 75 tisíc míst. Následuje obchod a doprava s 59 tisíci a školství a zdravotnictví se 40 tisíci novými místy. Ve vládním sektoru v dubnu přibylo 15 tisíc míst.

Míra nezaměstnanosti v dubnu spadla na 6,3 procenta z březnových 6,7 procenta. Zde se čekal jen mírný pokles na 6,6 procenta. Pohled na detaily ale už tak dobře nevypadá. V dubnu ubylo přes 700 tisíc nezaměstnaných, kteří ale zamířili mimo trh práce a nikoli do zaměstnání. Zaměstnanost zjišťovaná tímto průzkumem klesla o více než 70 tisíc, čímž se rozchází se statistikou podle údajů od firem. Vzhledem k poklesu pracovní síly se snížila míra participace na 62,8 procenta a nadějný růst z prvního kvartálu je tedy pryč.
Příliš dobrá pak není statistika mezd. Hodinová mzda v dubnu meziměsíčně pouze stagnovala a nezměnil se ani průměrný týdenní úvazek. Meziročně jsou mzdy výš o 1,9 procenta, zatímco se čekalo udržení březnového tempa 2,1 procenta. Celkový objem mezd stoupl díky vyšší zaměstnanosti, ale meziměsíční růst je slabší než v prvním kvartále.
Dubnová zpráva tedy nepřináší pouze samá pozitiva. Znovu potvrzuje, že sledování samotné míry nezaměstnanosti může být zavádějící, protože tento indikátor se propadl pouze díky odlivu lidí z trhu práce. Původní 6,5procentní cíl Fedu je dubnem překonán, ale bezprostřední reakci měnové politiky nevyvolá. Také stagnace mezd také není dobrá, ačkoli průměr mohlo zhoršit právě silnější nabírání nových zaměstnanců, pokud to bylo ve větší míře na nižší pozice.
Celkový dojem z čísel však zůstává velmi dobrý. Přírůstek nových míst je nejsilnější od ledna 2012 a navíc přichází po dvou silných měsících. Úrovní jde o čísla odpovídající expanzi ekonomiky, která už se dostala do solidních obrátek. Program QE bude Fedem podle všeho dokončen dle plánu. Dnešní čísla také přinášejí argument příliš neotálet s následným zvedáním sazeb. Předpoklad, že první zvýšení přijde v polovině příštího roku, se upevní. Dolar reaguje slušným posílením vůči euru i jenu, americké výnosy stouply.