Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HFT a miliardy dolarů pro jednu miliontinu sekundy

HFT a miliardy dolarů pro jednu miliontinu sekundy

05.05.2014 18:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada lidí stále diskutuje o nové knize Michaela Lewise „Flash Boys“, která se zaměřuje na vysokofrekvenční obchodování (HFT). O co jde? Jedná se o rychlé elektronické obchodní pokyny, kde časový interval dosahuje nanosekund. Tyto obchody nyní dominují sekundárnímu obchodování v USA. V minulosti už obchodníci využívali řadu nových technologií, aby se jim na trhu dostalo nějaké výhody. Platí to o využívání telegrafu, telefonu i o počítačových obrazovkách. HFT můžeme vnímat jako další krok tímto směrem. Výhody rozmachu elektronického obchodování ve vysokých rychlostech jsou dobře známy. Decentralizace elektronických sítí se obecně zdá být dobrou věcí, protože zvyšuje konkurenci a snižuje provozní riziko. Existují ale i problémy.

První komplikace se týká chyb, které mohou dokonce i potopit celou firmu. Jde o různé chybné příkazy, které vedou k obrovským ztrátám. Je relativně jednoduché kontrolovat lidi počítači, ale je těžší kontrolovat počítače počítači. HFT sebou možná přináší svět nezvladatelných algoritmů. Pokud se tyto programy zblázní, mohou podkopat i bezpečnostní nástroje. Klasickým příkladem je Knight Trading, kde došlo v srpnu 2012 k poklesu tržní hodnoty o 75 %.

Druhý problém se týká toho, že HFT algoritmy mohou vést k poruchám trhu. Stalo by se tak v případě, kdy by jimi vyvolané obchody vysoce převýšily běžný tok likvidity mezi brokery a ostatními investory. Zdá se, že přesně k tomu došlo v květnu roku 2010 během tzv. „Flash Crash“. Obecně hovoříme o tom, že HFT nutí obvyklé poskytovatele likvidity k tomu, aby požadovali prémii. Ta by je měla kompenzovat za to, že nějaký rychlý algoritmus vybere jejich nabídky k prodeji a koupi předtím, než dovedou reagovat na nové informace, které se na trhu objeví. Pokud by takové riziko dosáhlo určitých úrovní, mohlo by to poškodit celou tržní likviditu.

Je dokonce možné, že kdyby trhy začaly hodnotit rizika spojená s HFT velmi vážně, hledaly by jiné cesty k obchodům. Výsledkem by mohla být „balkanizace“ trhů. Tento problém se týká zejména amerických trhů, kde se obchodování přesouvá na trhy, které nemusí zveřejňovat výši nabídek ke koupi a prodeji na veřejných burzách. Namísto jednoho efektivního trhu, kde tyto nabídky vidí všichni, tak jdou obchody směrem k neprůhledným platformám.

Výzkum z poslední doby také ukazuje, že HFT obchodování sebou nese vyšší volatilitu než obchody tažené pouze fundamentálními faktory. Vedle toho může docházet k tomu, že investoři budou mezi sebou soutěžit o to, kdo má lepší HFT technologii. Tento proces je ale ze společenského hlediska neproduktivní. Docházelo by pouze k tomu, že se utratí miliardy dolarů na to, aby obchod proběhl o několik miliontin sekundy rychleji. Ekonomové ale naštěstí přemýšlí o tom, jak podobná negativa eliminovat. Snaží se najít způsob, jak převést konkurenci od rychlosti směrem k ceně. Mechanizmy, které do kol HFT vloží zrnko písku, mohou být schopny omezit přínosy lepších technologií a zároveň snížit nákladné vedlejší efekty.

Zdroj: Moneyandbanking

 


Čtěte více:

Největší ekonomika světa... Patria vydala nový Třicetník
05.05.2014 16:00
Zdánlivě triviální otázka. Kdo by neodpověděl, že největší ekonomikou ...
Píší média podle toho, kdo je jejich vlastník?
06.05.2014 18:10
Zajímali jste se někdy o to, co je příčinou toho, že se různá média kl...

Váš názor
 •  
  06.05.2014 14:05

  tohle je článek pro ovce... Flash Crash 2010, byl normální squeez out směřovaný na ty co naskočili na březnových minimech v 2009 a navíc domluvený. Je zajímavé že po Flash Crashi 2010 vyšplhal Dow Jones do nebeských výšin. Krize na Ukrajině může vyústit v plánovaný Flash Crash 2.0, který zlikviduje současné marginaře a za pár let může být dow jones na 25000.
  ferda mravenec
  •  
   06.05.2014 14:23

   Tak tohle je i můj názor.
   Jesse
   •  
    06.05.2014 14:32

    Ty vole já nechápu, proč se nám pořád snaží do hlavy tlačit nějaké jiné a zavádějící zdůvodnění. Vždyt jim musí být jasný, že jim to nikdo nežere..... Nebo snad ano???
    ferda mravenec
    •  
     06.05.2014 14:42

     zas ruku na srdce, těch hejlů co jim to žerou je na trhu hafo...:-) Já bych na likvidaci HFT měl jednoduchý recept, pokud to ovšem ekonomové myslí vážně, jak o tom píší. Zpoplatnil bych každý automaticky spuštěný pokyn, stejně tak jak ho zpoplatňují mě, když otevřu pozici. Hned by je ta sranda přešla, páč zaplatit 4 usd spreed za 1 pip nebude chtít nikdo... ledaža by zase jen kecali... asi kecají. Prostě je to trh naprosto neregulérní.
     Jesse
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu