Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nesmějte se ekonomům, nemohou za to

Nesmějte se ekonomům, nemohou za to

10.06.2014 10:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Využívání jaderné fúze je vzdálené přibližně 30 let. A bude tomu tak vždy. Makroekonomie je na tom podobně. Když udeřila Velká deprese, ekonomové začali konečně brát vážně boomy a recese. Tedy záhadu, kdy zůstává neměnný počet továren, kanceláří i lidí, ale najednou se vyrábí méně. S problémem zápasili John Maynard Keynes, Friedrich Hayek i Irving Fisher a jejich práce z 30. let odstartovala dlouholetý výzkum toho, čemu dnes říkáme ekonomický cyklus. Nyní je tomu téměř sto let, co se jím zabývaly ty nejchytřejší hlavy, ale pokrok je minimální.

Robert Lucas, který je pravděpodobně nejvlivnějším ekonomem z doby po Keynesovi, v roce 2012 řekl: „Nejdříve jsem byl přesvědčen o tom, že všechny deprese mají monetární původ. Nyní se domnívám, že poválečné recese jsou v naprosté většině příkladem toho, jak důležité jsou reálné šoky. Stále jsem ale přesvědčen, že ve 30. letech a v roce 2008 hrál rozhodující roli šok finanční.“ Vývoj názorů Lucase v podstatě odpovídá tomu, jak se měnil celý akademický pohled. V 70. letech byli ekonomové většinou přesvědčeni o tom, že recesi vyvolávají utažené monetární podmínky. Pak se pozornost otočila k modelům, které pracovaly zejména s klesajícím množstvím nových technologií. Recese na počátku 80. let ale otočila pozornost zpět k monetární politice. Po roce 2008 se pak začalo pracovat na modelování finančních krizí. Konsenzus se tedy posouvá pokaždé, když se objeví něco nového.

Greg Mankiw z Harvardu hovoří o tom, že oblast, které se nejvíce věnoval, je právě ekonomický cyklus. Zároveň jde o oblast, kde nejčastěji čelí důležitým otázkám bez jasných odpovědí. A John Cochrane z University of Chicago zase napsal následující: „Proč stagnujeme? Nevím. Nemyslím si, že to vůbec někdo ví. Nic v tradiční makroekonomii nevysvětluje to, proč stagnujeme.“ Podobné tápání se týká i inflace. Tištění peněz by mělo vyvolávat inflaci. Kvantitativní uvolňování, o kterém jako o nástroji boje s deflací snil už Milton Friedman, ale nedokázalo inflaci zvednout z úrovně pod 2 %. Někteří ekonomové tak dokonce došli k závěru, že takové uvolnění a delší období nízkých sazeb ve skutečnosti inflaci tlumí.

Rozdělen je rovněž pohled na to, jak s recesemi bojovat. Dominantní větev ekonomie tvrdí, že boj s recesí je úkolem Fedu. Její část ale dodává, že pokud sazby klesnou k nule, monetární politika už toho mnoho nezmůže. Na její místo by pak měla nastoupit politika fiskální. Noví klasikové naopak tvrdí, že s recesí nelze dělat nic. Podle nich musíme prostě čekat, až pominou. Trochu to připomíná středověké doktory dohadující se o tom, zda pacientovi pustit žilou, či zda přiložit pijavice. Bez pochopení toho, co je příčinou problémů, jsou naše návody na řešení většinou střelbou naslepo.

Problém není v tom, že by makroekonomové nebyli dost chytří, nebo že by jejich pohled byl příliš zpolitizovaný. Problémem jsou data. Ekonomické cykly jsou dlouhé a ty, které se vzájemně podobají, jsou si velmi vzdálené. Je tedy těžké říci, jaká strategie byla skutečně efektivní, či zda by zlepšení přišlo i bez ní. Hlavní používané statistické metody jsou notoricky nespolehlivé a nepřinášejí jednoznačné závěry. Trochu pomáhá porovnání jednotlivých zemí, ale i zde narážíme na významná omezení. O cyklech toho moc nevíme proto, že nemáme nástroje, jak je spolehlivě analyzovat. Biologové se nacházeli v podobné situaci předtím, než byl k dispozici mikroskop. Neměli ten správný nástroj a ani neměli představu o tom, jak by měl vypadat. Pomohou nám obrovské online hry, které umožní studovat „laboratorní“ recese? Nebo pomůže simulace ekonomik? Můžeme také studovat města jako samostatné ekonomiky, či zkoušet jiné metody. Můžeme se vysmívat makroekonomii a tvrdit, že není vědou. Nyní tu jsou ale velké problémy, které lidstvo ještě řešit neumí.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data