Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stínové banky: biliony dolarů aktiv a žádný dohled, ve světě sílí tlak na změnu

Stínové banky: biliony dolarů aktiv a žádný dohled, ve světě sílí tlak na změnu

23.06.2014 12:00
Autor: IHNED.cz

Jednasedmdesát bilionů dolarů je podle analýzy Výboru pro finanční dohled objem aktiv pod správou stínových bank. Tato suma tak za deset let narostla o 26 bilionů dolarů a v současnosti nepodléhá žádnému dohledu.

Prodej riskantních aktiv je způsob, jakým se v reakci na finanční a hospodářskou krizi řada bank snaží vyhovět zpřísněným pravidlům. Riziko tím však nemizí, pouze se přesouvá do finančních institucí, které zatím nepodléhají striktnímu dozoru. Jde například o hedgeové fondy či fondy soukromého kapitálu, které přebírají roli bank a zprostředkovávají úvěry. Bankovní dohled by proto napříště chtěl kontrolovat i tento „stínový sektor“.

Zvýšit kontrolu rizik ukrytých v takzvaném paralelním bankovnictví požaduje šéfka německého dohledu Elke Königová. „Když se zvýší nároky na regulované banky, je třeba se lépe podívat na sektor, který je regulován slabě, popřípadě vůbec ne,“ říká.

Skeptický názor na neregulovaný finanční sektor sdílí i bývalá šéfka amerického úřadu pro pojištění vkladů Sheila Bairová: „Prostě toho víme příliš málo.“ Téma rizik spojených se stínovým bankovnictvím úspěšně prosadila Spolková republika na letošní jarní schůzku skupiny nejrozvinutějších a nejrychleji rostoucích zemí G20

Jasné důvody k obavám dává statistika zachycující rostoucí velikost paralelního bankovnictví. Analýza poradenské firmy PwC uvádí, že jen v letošním roce evropské banky prodají do stínových finančních institucí aktiva v hodnotě 80 miliard eur, tedy osmkrát více než v roce 2010.

O zájemce není nouze. Jak říká Nathan Flanders z ratingové agentury Fitch: „Když se banky chtějí zbavovat své zátěže, stavějí se kupující do fronty.“ Analýza Výboru pro finanční dohled (sestává ze zástupců vlád a finančních institucí ze zemí G20) uvádí, že během minulých 10 let se ve světě objem peněz pod správou stínových bank zvýšil z 45 na 71 bilionů dolarů. Tato obrovská suma v současnosti nepodléhá žádnému dohledu.

Podle Königové se však ještě není třeba obávat vzniku spekulační bubliny, která například na americkém trhu s nemovitostmi koncem minulé dekády vyvolala finanční a hospodářskou krizi.

Obavy z možných důsledků otřesů neregulovaných finančních institucí zaznívají letos z Číny. Ve druhé největší světové ekonomice se do tohoto sektoru přelila silná poptávka po úvěrech vzhledem k silné regulaci centrální bankou. Zatímco úroky z vkladů nyní stanovuje centrální banka na méně než tři procenta, na paralelním trhu se pohybují výrazně výše, mezi pěti až osmi procenty.

Podle studie Čínské akademie sociálních věd objem půjček a hypoték poskytovaných stínovými bankami dosáhl 3100 miliard eur (zhruba třetina připadá na obchody s nemovitostmi). Pohybuje se tedy okolo poloviny hrubého národního produktu a odpovídá jedné pětině aktiv vlastněných regulovaným bankovním sektorem. Odhady nelze zcela přesně ověřit, protože ratingová agentura Moody’s a americká centrální banka došly k číslu o něco nižšímu než čínští akademici a sdružení China Trustee Association pro loňský rok uvedlo sumu 1,3 bilionu eur.

„Nejdůležitější není rozsah paralelního bankovního sektoru, ale spíše případy neschopnosti splácet, které zpochybňují solventnost neformálních poskytovatelů půjček, a tedy věřitelů na konci celého řetězu,“ uvádí studie. Akademie varuje, že pokud by se ve stínových bankách objevila velká rizika, mohla by se rychle přelít i do regulovaného bankovního sektoru a potom do ekonomiky jako celku.

Panika z nesolventnosti bank

První případ neschopnosti splácet půjčku postihl firmu vyrábějící solárních panely a druhý jednu menší stavební firmu. Podle premiéra Li Kche-čchianga „bude těžké se vyhnout těmto izolovaným případům platební neschopnosti“, což vyvolává dojem, že vláda s nimi počítá a nehodlá pokaždé přímo zasahovat.

Vzhledem k velkým devizovým rezervám je vysoce nepravděpodobné, že by čínská vláda v případě potřeby nedokázala čelit náladám, jaké se například objevily koncem května ve městě Jang-čcheng, na sever od Šang-
haje, kde se mezi lidmi šířila panika vyvolaná pověstmi o nesolventnosti dvou místních bank.

Podobný případ náhlého poklesu důvěry vkladatelů vedl v roce 2008 k pádu britské banky Northern Rock. Ve srovnání se Spojenými státy má Čína výhodu, že půjčky v neregulovaném finančním sektoru nejsou převážně soustředěny do jednoho oboru a že se mezi nimi nevyskytují komplikované a neprůhledné úvěrové nástroje, ve kterých se snadněji ukrývaly vysoce rizikové položky.

Autorem je Adam Černý, redaktor zahraniční redakce Hospodářských novin.

 

 

iHNed

IHNED.cz dále doporučuje 

Credit Suisse přiznala obří podvody. V USA zaplatí pokutu 2,6 miliardy dolarů

Nexen na Ústecku utratí téměř 24 miliard, obří továrna začne fungovat do čtyř let


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů