Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobu kamennou neukončil nedostatek kamene, nebojme se tedy omezenosti zdrojů

Dobu kamennou neukončil nedostatek kamene, nebojme se tedy omezenosti zdrojů

10.07.2014 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Kolikrát už jste slyšeli, že lidé plení přírodní zdroje, že světu dochází ropa, že narážíme na omezené schopnosti atmosféry vypořádat se s emisemi, nebo že půda už není schopna živit neustále se zvětšující populaci? Za podobnými tvrzeními stojí předpoklad omezenosti zdrojů. Tedy kovů, ropy, čistého vzduchu, půdy, a podobně. My pak riskujeme, že tyto zdroje naší spotřebou celé vyčerpáme.

Historií se ale táhne jeden podivný rys: Ony limity dané omezeností zdrojů zas a znovu prorážíme. Koneckonců, jak jednou poznamenal jeden saúdský ministr: „Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamene.“ Ekologové podle všeho nechápou, že když začal docházet velrybí tuk, byla objevena ropa. Když se začaly zmenšovat přírůstky zemědělských výnosů, začali jsme používat hnojiva. Když bylo vynalezeno skleněné vlákno, klesla poptávka po mědi. Ekologové ale zase ekonomům vyčítají, že se spoléhají na podivnou magii zvanou „trh“ či „ceny“, která by měla zabránit tomu, abychom zdroje úplně vyčerpali. Nejjednodušším způsobem, jak vyvolat na ekologické konferenci nadšení, je říci nevybíravý vtip na adresu ekonomů.

Žil jsem mezi oběma kmeny – mezi ekology i ekonomy. Studoval jsem ekologii a pak jsem pracoval pro Economist. Když jsem byl ekologem, tíhnul jsem k tomu, že zdroje jsou omezené a je nutno s nimi šetřit. Dnes se domnívám, že omezení neexistují a důvodem je naše schopnost vynalézat nové způsoby toho, jak s méně zdroji vytvořit více věcí. Tyto úvahy se týkají široké škály současných problémů. Pesimisté například hovoří o tom, že atmosféra není schopna vypořádat se s rostoucím množstvím emisí. Optimisté naopak tvrdí, že ekonomický růst povede k technologickému rozvoji, který zajistí nižší využívání energií.

Ekolog Carl Safina odhaduje, že pokud bychom měli mít všichni životní standard na úrovni Američanů, potřebovali bychom k tomu 2,5 planety, jako je ta naše. Profesor z Harvardu E.O. Wilson zase tvrdí, že kdyby se z nás všech stali vegetariáni, světové zemědělství by bylo schopno uživit 10 miliard lidí. Iddo Wernick a Paul Waggoner dokonce došli k překvapivému závěru, že díky poměrně mírnému růstu plodinových výnosů budeme v roce 2050 potřebovat méně zemědělské půdy než v roce 2000 (pokud ji tedy nebudeme namísto výroby potravin využívat na biopaliva).

V roce 1972 publikoval vlivný think tank Římský klub knihu „Hranice růstu“. V ní tvrdil, že touto dobou budeme tvrdě narážet na nedostatek různých kovů, paliv i prostoru. Proč se tak neděje? Odpověď je jednoduchá: Technologie. Máme lepší těžební techniku, zdroje využíváme efektivněji, ty drahé nahrazujeme levnějšími. Před deseti lety jsme mohli očekávat, že za pár desetiletí dojde zemní plyn i ropa. Pak by klesly rovněž zemědělské výnosy a svět by si musel vybrat, zda vymění zbývající deštné pralesy za pole, nebo bude hladovět. Přišlo ale frakování a ropný a plynový vrchol byly odloženy. Pokud bych mohl pro životní prostředí něco udělat, přivedl bych dohromady ekology a ekonomy. Dal bych jim jednu jedinou otázku a nesměli by odejít, dokud by na ni neodpověděli. Ta otázka zní: „Jak mohou inovace zlepšit životní prostředí?“

Autorem je Matt Ridley, člen Sněmovny lordů.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Japonský stroj na investiční smrt si vybírá další oběti
08.07.2014 18:10
Japonsko je domovem obchodního stroje smrti: Japonské dluhopisy jsou e...
Co skutečně dělá Německo pro eurozónu?
09.07.2014 6:15
Po Německu je často požadováno, aby více spolupracovalo s ostatními ze...
Je čas zavést druhé euro
09.07.2014 17:40
Jedním z pochybných rysů současné situace v eurozóně je to, že z pohle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y