Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ryanair je velmi výjimečnou akcií

Ryanair je velmi výjimečnou akcií

31.07.2014 17:57

Ryanair před několika dny upoutal pozornost trhů, když vykázal zajímavá čtvrtletní čísla. V „Ryanair v 1Q = raketový nárůst zisku o 152 %, akcie rostou o 5 %“ jsme se mohli dočíst, že „společnosti pořádně překvapila výsledkem hospodaření za první kvartál svého fiskálního roku. Čtvrtletní čistý zisk totiž meziročně vzrostl o 152 % na 197 milionů EUR a překonal očekávání analytiků na úrovni 157 mil. EUR. Akcie na zveřejněná čísla reagují růstem o téměř 5 %. Tržby se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 % na 1,5 miliardy EUR. Aerolinky dodaly, že hospodaření podpořila vysoká poptávka v období Velikonoc, které loni připadly na předchozí čtvrtletí. Počet přepravených cestujících vzrostl o čtyři procenta na 24,3 milionu a průměrná cena letenky stoupla o 9 %. Ryanair zároveň vylepšil výhled na letošní rok. Očekává, že za celý fiskální rok do konce března vykáže zisk 620 mil. až 650 mil. EUR. Počet cestujících se má zvýšit o 5 % na 86 milionů“.

Za posledních pět let je výkon akcií Ryanairu více než slušný, jak absolutně, tak relativně k trhu. Přispělo k tomu zejména poslední dva a půl roku:

graf1

Pěkná čtvrtletní čísla, pěkný dlouhodobější růst ceny akcie, ale zase nic na první pohled exponenciálně bublinového – to láká. Jak moc s tím koresponduje základ fundamentu, tedy schopnost generovat hotovost pro akcionáře?

Pohled na výsledky společnosti ukáže až překvapivou stabilitu, zejména s ohledem na to, v jakém odvětví se společnost pohybuje. Provozní zisk na úrovni EBITDA ukazuje v posledních dvou letech hodnotu mírně nad 1 miliardou eur. Marže dosáhly maxima v roce 2012, jejich pokles je od té doby vyvažován růstem tržeb. Výjimečně stabilní je v posledních třech letech i provozní cash flow, které se také drží na úrovni 1 miliardy eur. Ryanair je tak mimochodem jednou z mála firem, u kterých je EBITDA skutečně relevantní aproximací cash flow

Investice do dlouhodobých provozních aktiv jsou už rozházenější. V posledním roce se zvedly z dosavadních cca 0,32 miliard eur na 0,5 miliardy eur. CF po CapEx tak minulý rok nedosáhlo cca 0,7 miliardy eur jako v posledních dvou letech, ale 0,54 miliardy eur.

bch2

Pohled na výplatu hotovosti akcionářům (ve formě dividend, či odkupů akcií) ukazuje, že Ryanair je i zde velmi výjimečnou společností. Obvykle to bývá tak, že cash flow je volatilnější, ale společnosti se snaží dividendy vyhlazovat, odkupy pak používají spíše pro mimořádnou výplatu hotovosti vlastníkům. Zde vidíme v podstatě dvojitý opak: Ryanair má dost stabilní cash flow, vyplácí ale mimořádné dividendy a odkupy jsou častější.

Stabilita cash flow Ryanairu jde ruku v ruce s jeho poměrně nízkou betou dosahující 0,63 – jde o ukazatel systematického rizika, hodnota 1 odpovídá riziku celého trhu. Všimněme si ale, že v posledním cca roce a půl má akcie mnohem blíže k adrenalinu než tomu bylo předtím. Požadovaná návratnost u těchto akcií se s uvedenou betou může pohybovat mezi 6 – 6,5 %. Dejme tomu, že Ryanair bude schopen akcionářům vyplatit opět oněch cca 540 mil. EUR (CF po CapEx roku minulého). Současná cena akcie pak implikuje, že toto CF bude dlouhodobě klesat (!) o 2,5 % ročně. A to neberu v úvahu více než 3 miliardy EUR hotovosti v rozvaze.

Onen implikovaný pokles o 2,5 % ročně se může zdát spíše pesimismem (akcie podhodnocenou). Obrázek to ale přece jen tak jednoznačný není. Uvažme například následující: Již dříve Ryanair informoval, že do roku 2019 by měl počet přepravených osob růst ročně o 5 – 7 %. Michael O'Leary ale také před pár dny varoval před „nulovou viditelností“ u ceny letenek během následující zimy. A těžko předpokládat, že v delším období by tomu bylo jinak. Minulý rok pak firma přikročila (tedy pravděpodobně musela) k prudkému snížení cen, v průměru klesly o 8 %. Nyní na druhou stranu tvrdí, že už jsou v průměru o 27 % níže, než je drží easyJet (a jiných společnostech nemluvě).

Posuďte tedy sami, jak se na ona záporná 2,5 % dívat. Já na závěr pro zajímavost dodám, že návratnost vlastního jmění Ryanairu měřená na základě zisků je v posledních dvou letech v průměru téměř 19 %, měřeno za pomocí CF (což je lepší) je na tom dost podobně. To jsou dost vysoká čísla a nejen s ohledem na (dlouhodobou) požadovanou návratnost (jinak řečeno, EVA je dost vysoko). Podobné, ale už ne tak extrémní, je to, pokud vezmeme průměr za posledních pět let a budeme to považovat za cyklicky očištěná čísla (ROE pak dosahuje 16,5 % a 10,1 %).

Buď má tedy Ryanair nekopírovatelný podnikatelský model a užívá si jeho plody, nebo tu je velký prostor pro ještě intenzivnější konkurenci. Což může být překvapivé tvrzení s ohledem na to, jak to v odvětví vypadá. Ale asi jde právě o to, o jakých modelech se bavíme. Vysoký poměr dosahované a požadované návratnosti na vlastní jmění se pak přirozeně projevuje ve vysokém poměru účetní a tržní hodnoty vlastního jmění. Ale to už je jinak řečeno to, o čem jsme se bavili doposud. Ryanair je prostě velmi výjimečnou firmou a akcií.

 Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Exxon a zruinovaní investoři
01.07.2014 18:00
Jak jsme viděli v článku zaměřeném na celý sektor energetiky, tyto akc...
Padesát odstínů Googlu
22.07.2014 18:00
Google přišel s čerstvými čtvrtletními čísly a my se proto po čase pod...
Dividendový (v)tip: Texas Instruments
29.07.2014 18:00
V Dividendových manuálech jsme zjistili, že schopnost navyšování divid...

Váš názor
 • jo, dělají to dobře
  01.08.2014 10:34

  na rozdíl od ličinců typu Otta, Bakaly či Dennyho
  Bo
  • Re: jo, dělají to dobře
   01.08.2014 10:47

   holej zamestnance, stale snizuji naklady, litaj s minimalni zasobou paliva=nizka spotreba, maj dobrou reklamu a kdyz uz ses na letisti, tak za 50 g navic zaplatis silenej priplatek a tak dal...
   hm
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data