Měnový pár USDRUB letos zažívá velmi volatilní obchodování a nabídl investorům mnoho příležitostí k ziskovým obchodům. Zisky bylo totiž možné vybírat jak z dlouhých, tak krátkých pozic.
Z fundamentálního hlediska do ceny měnového páru silně promlouvá krize na Ukrajině a ruská angažovanost v tomto konfliktu. Výrazné oslabení rublu bylo zřetelné zejména na přelomu února a března, kdy Ruská federace vstoupila na ukrajinské svrchované území a anektovala poloostrov Krym. V těchto dnech (konkrétně 3. března) také ruská měna oslabila na historické minimum, a to 36,96 USDRUB, investoři v obavách a v nedůvěře ve stabilitu ruského trhu tamní měnu spíše vyprodávali.
Napětí ale s postupujícím časem opadalo a rubl v polovině roku krátce posílil k hodnotám mírně nad 33 USDRUB. Po krátké konsolidaci však 17. července přišla katastrofa letu MH17 malajsijských aerolinií, která byla se zásahem ruských ozbrojených složek úzce spojována. Tato událost podkopla rublu nohy a poslala ruskou měnu zpět do trendového kanálu, ve kterém převažovaly prodejní příkazy. Nyní se rubl nachází opět blízko historických minim.
Z pohledu technické analýzy se měnový pár nachází v dočasné konsolidaci, avšak stále ještě v trendovém kanálu, ve kterém rubl oslabuje. Jelikož se tento instrument pohybuje blízko svého vrcholu, Fibonacciho rozšíření použít nelze, a tak je nutné využít klíčových týdenních úrovní. Aktuální kurz měnového páru se nachází mírně nad úrovní týdenního pivotu, který nyní může platit za support pro další růst. Pro vstup do dlouhé pozice (ve prospěch USD) mluví také dnešní svíčka ve tvaru "hammer". Jako odrazový můstek k dalšímu růstu ceny může vést také 21denní MVA, který se nachází pod úrovní měnového páru nepřetržitě již přes měsíc.
Z tradičních oscilátorů signalizuje přeprodané úrovně MACD, jehož histogram se nachází aktuálně na hodnotě 0,058. Ukazatel Stochastic nevykazuje signifikantní změny v síle trendu a plně reflektuje současnou konsolidaci trhu a jeho pohyb do strany. S postupující konsolidací slábne také ukazatel síly trendu Aroon, avšak stále převládá rostoucí trend v poměru Up trend 52, Down trend 8,00.

Preferovaný scénář: LONG pozice. V případě pokračujícího solidního fundamentu amerického dolaru může dolar nalézt proti ruské měně nová maxima. Úroveň týdenního pivotu na 36,07 USDRUB může dolar nastartovat k dalšímu ataku na hodnoty kolem 37,00 USDRUB.
Alternativní scénář: SHORT pozice. Rizikem strategie může být dlouhodobý pohled na týdenní graf, který vykresluje potencionální formaci dvojitého vrcholu - měnový pár se nachází blízko hodnot prvního vrcholu a je zde tedy riziko obratu trendu.