Presne tak, a az by nas (doufejme, ze ne, to by byl konec) odstrihli od ruskeho plynu, tak by nam ten svuj prodali za dvojnasobek !!! Jako se vsim, na dumpingove metody jspou zapadaci mistri, nejdrive nasyti trh zbozim pod cenou, sice jsou ve ztarte, ale banky jim na vse velmi ochotni pujci, az vsichni mali mistni konkurenti zkrachuji, tak ti velci zapadni, co to dumpli je levne zkoupi, na coz si opet pujci, a az takto cizi trh ovladnout vsechno zdrazi na dvojnasobek, ale ti mistni uz jsou ze hry. Super kooperace zapadni banky a zapadni firmy, ostatni ve svete dostanou. A pokud to jednou za cas prezenou a zadluzi se moc, proste jen vznikne krize a zaplati to cely svet. Preci to nebudou splacet sami.
Katka

Když lezete na finanční weby a chcete tady vyřvávat svá ideologická hesla, tak si aspoň něco málo základního o světové ekonomice přečtěte. I žád devítiletky pochopí, že se na trzích obchoduje za svbětové ceny. Takže v co s zobchoduje v Argentině, za stejnou cenu se obchoduje v Rusku, Číně nebo na Bahamách. Když je dnes cena ropy 97 usd za barel, tak s tou cenou obchodují všichni stejně. Plyn je to samé. je úplně jedno jestli je z břidlic a nebo z ruských hoven. Cena plynu je pořád jenom jedna. Příklad NWR a cena uhlí. NWR si prostě své uhlí nedokáže prodat o 50% dráž, protože světové ceny to nedovolí. Jste směšní a běžte slintat k Hájkovi a Vyvadilovi. Tito blbečci vás vyslyší a pohladí po hlavičce...
Jesse

Jáj, tomuto sa ja nerozumiem, lebo som čítal, že keby bol americký bridličný plyn v Európe k dispozícii, vytvoril by tuna tlak na cenu rusáckeho plynu. Čiže cena NG na burze je napríklad pre stredoeurópských odberatelov irelevantná? Citujem z článku na Patrii: Situaci komentoval také velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič: "Energetická bezpečnost se od politických otázek nedá odtrhnout. Je jasné, že se tady jedná o cenu plynu – pokud by byl americký plyn k dispozici v Evropě, vytvořilo by to tlak na cenu plynu, která v Evropě nyní panuje."
Šaňo

Nepolemizuj s jesse. Je to samolibý,namyšlený egocentrista s patentem na rozum. Vše zná a všemu rozumí. Když s ním dlouho nebudeš souhlasit, nejspíš ti dá do držky. S hovadama, na které neplatí žádný argument a pokud se nedá argument vyvrátit alespoň se zhovadí jeho autor, se nebav.
petr

keď hovorí, že Jasejko nie je zákerný?
Šaňo

Džesie je upřímný, píše, co mu slina na jazyk přinese. Zákeřný je spíše Jarom, když se vydává za Petra, aby mohl někomu sprostě vynadat a kultivavoný bude opět Jaromem. Nečekám TVůj souihlas.
Velkamedvědice

Jáj, tak takto sa to má s Peterkom. Na Jasejkovi ma vadí, že píše ako antikomunista a potom napíše, ako skvelo naštartovala Gottwaldova vláda ekonomiku v povojnových rokoch 45-47. Na mňa to pôsobí, ako keby schvaloval najväčšie znárodnenie majetku v histórii Československa v r. 1945.
Šaňo

Vůbec nic to nevypovídá. Naopak to znamená, že břidlicového plynu by bylo na trhu přebytek, tedy by vznikl i tlak na cenu. To dá rozum, že když vznikne na trhu přetlak nabídky, že i tlak na cenu působí stejným směrem a je úplně šumák, jedná-li se o plyn ruský nebo z Tramtárie. Komoditní trh takovou "cenotvorbu" spolehlivě zařídí. To jsou elementární prvky trhu. Floskule připitomělých politiků na tom nic nezmění, i když jsou to velvyslanci nebo poradci... Už ty dementy Hájka, Vyvadila, Gandaloviče nebo Vumla nečti. Zblbneš. Mysli sám. Trhy nejsou zas tak složité :-)))
Jesse

čo sa tomu rozumie, to si naozaj nemohol pochopiť? No, dobre som predpokladal, že sa chytneš mena Gandalovič. Čiže ti zacitujem iné fakty a rád by som vedel, ako je možný taký rozdieľ, keď hovoríš, že cena komodity je iba jedna a uvádzaš príklad s NWR. Podľa tvojej reči by Gazprom nemohol predávať plyn v Európe o 200% vyššie, ako je cena NG v USA a na burze. Tak to som tým chcel povedať a terazky tá citácia článku: Cena plynu je díky "břidlicové revoluci" v USA nyní třetinová proti Evropě
Břidlice může změnit celý energetický trh
Těžba zemního plynu v USA dosahuje díky rozvoji břidlicových ložisek stále nových rekordů. USA začaly těžit v mohutném rozsahu plyn z břidlic ve druhé polovině minulého desetiletí díky technologii "frakování", která dostává plyn vázaný v horninách z velkých hloubek. Získaly tím ve stále důležitější energetické surovině soběstačnost a podle loňské prognózy Mezinárodní agentury pro energii v nejbližších letech předstihnou v její těžbě nynější světovou jedničku Rusko.
Levný plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a poskytl největší světové ekonomice nový základ pro dlouhodobý růst. Tento měsíc americká vláda schválila druhý exportní terminál, a v podstatě se tak rozhodla umožnit vývoz levného amerického plynu do světa. Cena plynu je díky "břidlicové revoluci" v USA nyní třetinová proti Evropě a zhruba čtvrtinová ve srovnání s Asií.
Šaňo

musim souhlasit
velkaamdvedice
