Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: G-20 v roli zachránce?

Project Syndicate: G-20 v roli zachránce?

19.09.2014 16:30

Blížící se schůzka zástupců členských zemí skupiny G-20 v australském Brisbane přichází v době, kdy nejistý stav globální ekonomiky vyžaduje velká rozhodnutí. Zdaleka však není jasné, kdo vystoupí s rozhodným hlasem potřebným k vytyčení smělé agendy – a kdo se pak postaví do čela jejího uskutečňování.

Ekonomická data odhalují, že globální ekonomika je nestabilnější než kdykoliv dříve v posledních dvou letech. Kapitalismus se usilovně snaží vytvořit dostatečnou poptávku. Bohatství a příjmy jsou stále koncentrovanější, přičemž příjmy střední třídy v rozvinutém světě stagnují. Kličkování nadnárodních společností před daněmi odčerpává příjmy rozvojových zemí, což omezuje jejich schopnost investovat do vzdělání a infrastruktury. A mnohem razantnější kroky jsou zapotřebí také k vyřešení největší a nejnaléhavější strukturální slabiny ze všech – klimatických změn.

Mnoho čelních ekonomů a politiků předpovídá pokračující ekonomickou tíseň. Stephen Roach naznačil, že v postkrizové globální ekonomice „je recidiva pravidlem“; ekonom Brad DeLong zase hovoří o „důsledcích naší menší deprese“ a tvrdí, že představa zotavení eurozóny se zhroutila; a prezident Evropské centrální banky Mario Draghi připustil potřebu nejen strukturální reformy, ale i fiskální expanze za účelem zvýšení agregátní poptávky.

V srdci těchto obav leží absence trvalé poptávky potřebné k tažení růstu. Strukturální reformy – zejména na nabídkové straně – jsou sice v rozvinutých i rozvojových zemích potřebné, avšak nestačí k vyřešení toho, co bývalý americký ministr financí Larry Summers označil za „sekulární stagnaci“ – tedy obtížnosti trvale udržet poptávku na výši umožňující normální úroveň výkonu.

Stěžejním úkolem pro skupinu G-20 proto musí být vytvoření rámce pro silný a trvale udržitelný růst. Členské státy potřebují zavést reformy, aby dosáhly cíle dvouprocentního ročního růstu, na němž se počátkem letošního roku dohodli ministři financí.

Jednou ze strukturálních reforem, které by mohly táhnout globální růst, jsou výrazné investice do infrastruktury v rozvojových i rozvinutých zemích. Žádný lídr G-20 bohužel tuto potřebu seriózně nevyjádřil, natož aby lobboval za řešení. S výjimkou prezentace možného pilotního infrastrukturálního programu Světovou bankou existuje pramálo návrhů, jak by se dal dvouprocentní cíl ve střednědobém horizontu plnit.

Vlády států skupiny G-20, zejména ty se silnými účetními bilancemi, by měly vyzývat k rozsáhlým investicím do veřejné i soukromé infrastruktury, aby se rozšířila výrobní kapacita členských ekonomik. V oblasti vyhýbání se daňové povinnosti je třeba rozšířit diskusi i mimo okruh rozvinutých ekonomik; jak nedávno ukázal Mezinárodní měnový fond, lstivé účetní strategie nadnárodních společností nepřiměřeně postihují rozvojové ekonomiky.

Soudě podle iniciativ, které už v brisbaneské agendě figurují, se bohužel zdá, že účastníci summitu zaujmou přístup „jedeme dál“. Pokud však skupina G-20 nedá řečnickým cvičením konkrétní politickou náplň, riskuje, že bude vypadat slabá a nedůležitá. V sázce je samotná její důvěryhodnost. Někteří lidé v rozvinutém světě by totiž preferovali menší a exkluzivnější organizaci – skupinu G-14 nebo možná i novou G-7. Takový krok by uškodil rozvojovému světu, zejména asijsko-pacifické oblasti včetně Austrálie.

Jedním z důvodů, proč si někdo přeje užší skupinu, je skutečnost, že G-20 jen s námahou dosahuje konsensu. To je ovšem pomýlené: dosáhnout dohody je těžší právě proto, že v sále sedí všichni klíčoví lídři (zastupující zhruba dvě třetiny světové populace a 80% globálního HDP), jejichž podpora je zapotřebí k jakémukoliv vskutku globálnímu rozhodnutí.

Summit v Brisbane proto potřebuje znovu oprášit aktivismus, který skupina projevovala na vrcholu finanční krize v letech 2008 a 2009. V jeho čele musí stát Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky, přičemž velké rozvíjející se ekonomiky ho musí podporovat.

Austrálie jakožto hostitelská země má také svou roli. Respektují ji rozvinuté i rozvojové státy, často funguje jako most spojující zájmy obou táborů a je všeobecně pokládána za poctivého zprostředkovatele.

Současná vláda bohužel nemá mnoho co říci k velkým strukturálním problémům tvořícím základ současných ekonomických potíží světa. Skromné iniciativy, které jsou na stole, odrážejí rétoriku této vlády, zaměřenou proti veřejnému sektoru. Ještě horší je, že zatímco rozvinuté i rozvojové země začínají brát vážně otázku klimatických změn, Austrálie kráčí opačným směrem.

Brisbaneský summit tak bude klíčovou zkouškou pro Austrálii, pro skupinu G-20 i pro možnost vskutku globální koordinace politik.

Wayne Swan, bývalý vicepremiér a ministr financí Austrálie, byl pravidelným účastníkem schůzek ministrů financí skupiny G-20. Jeho nejnovější kniha nese název The Good Fight: Six years, two prime ministers and staring down the Great Recession (Dobrý boj: Šest let, dva premiéři a odrážení velké recese pohledem).

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Zpětné následky sankcí
14.08.2014 18:00
V době, kdy krize na Ukrajině nabírá na intenzitě, svádějí Spojené stá...
Project Syndicate: Indický východoasijský sen
19.08.2014 11:13
Patnáctého srpna přednesl Nárendra Módí svůj první projev ke Dni nezá...
Project Syndicate: Brazílie břichem vzhůru?
25.08.2014 13:04
Po letech působivého růstu se ekonomické vyhlídky Brazílie zdají stále...
M. Hampl pro Project Syndicate: Zuřiví kritikové Banky pro mezinárodní platby
11.09.2014 13:03
Možná se to zdá nepravděpodobné, ale centrální bankovnictví začalo být...
Project Syndicate: Zrcadlový sál migrace
18.09.2014 14:26
Protiimigrační politika podkopává na obou stranách Atlantiku demokraci...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2021
16:03Zeptejte se analytika! Webinář s Braňem Sotákem již ve středu 28. dubna. Registrace jsou stále otevřené!
15:51Výsledky Intelu jsou v době rozkvětu čipového odvětví jako pěst na oko  
15:21Biden útočí na investice do akcií: Z výnosu i více než 50% daň
13:49Ruská centrální banka překvapila zvýšením sazeb, a avizuje další
13:20Perly týdne: Pokračování býčího trhu a co je vlastně odraženo v současných cenách akcií
12:37Daimler oznámil o desetinu vyšší tržby, zvýšil odhad marže u Mercedesu  
12:22Evropa pod tlakem Bidenových daní, dopad mírní slušná data  
10:58Evropská ekonomika se z pandemie zotavuje rychleji, naznačuje aktivita
10:38Prodeje CyberPunku zklamaly, akcionáři přesto dostanou dividendu  
9:52Tržby Mattelu vzrostly o polovinu. Pomohla stimulační opatření v USA
9:15Rozbřesk: Dluh zemí EU se přiblížil hranici 100 % HDP
8:51Bidenovy daňové plány mohou rezonovat i v Evropě, burzy asi v úvodu klesnou. CyberPunk 2077 zklamal prodeji  
8:24Bitcoin poprvé od osmého března sestoupil pod 50 000 dolarů
8:14Ze Stellantis vyjíždí první elektrododávka Fiat e-Ducato
6:06Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky
22.04.2021
22:01Bidenovy daně vystrašily trhy  
17:55Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti  
17:23Hlavně tomu neříkejte odbory
17:04Vláda chce 3. května uvolnit zbytek obchodů a část služeb. Pandemie se ale musí vyvíjet pořád dobře, řekl Havlíček
16:44Stratégové doporučují kupovat palladium. Cenu bude zvedat hlad automobilek i čipařů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Schlumberger NV (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Daimler AG (03/21 Q1)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (03/21 Q1)
13:30Kimberly-Clark Corp (03/21 Q1)