Ropa WTI spadla pod 90 USD poprvé od konce dubna 2013, kdy 24. dubna 2013 ropa WTI otevřela na 89,6 USD a zavřela už na 91,43 USD. Od toho data se pohybovala nad 90 dolary.
Futures kontrakty v New Yorku se propadly o 1,2 % na 89,67 USD za barel. např. WTI s doručením v listopadu se na NYMEX propadl o dolar na 89,73 v 8:37 londýnského času. Když vyšlo najevo, že produkce v USA tento rok vzroste o 14 % a dosáhne v příštím roce 9,53 mil. barelů. To je nejvíce od roku 1970. Navíc EIA (Energy Information Administration) předpověděla už devátého září, že poptávka po ropě v tomto roce pravděpodobně klesne z úrovně minulého roku 2013. Cena WTI ropy je tak od začátku roku dole o 8,7 %
„Máme více než dostatečnou nabídku ropy, ale poptávka je stále ochablá.“ řekl Tariq Zahir, který pracuje jako komoditní fund manager v New Yorku. „Americká produkce je prostě neuvěřitelná, fundamentálně produkuje obrovský objem ropy.“ dodal.

Brent
Brent s listopadovým doručením lehce poklesl k 93,33 za barel na londýnské burze ICE Futures. Reagoval tak na pokles oficiální prodejních cen saudské společnosti Aramco pro Asii.
Společnost včera oznámila pokles ceny ropy pro asijské zákazníky od listopadu. Firma vlastněná státem tak dala jasně najevo, že se snaží udržet si anebo ještě lépe získat ještě větší podíl na trhu s ropou v Asii.
Tato zpráva přichází navzdory volání některých členů OPECu po tom, aby podpořili cenu ropy a tím jí dostaly nad 100 USD za jeden barel. Ale krok společnosti Aramco dává najevo, že Saudové se snaží spíše konkurovat zemím, jako je Irák a Irán o nejrychleji rostoucí ekonomiku Číny než aby se tolik starali o další členy OPEC.
Jeden z obchodníků označil čtvrté měsíční snížení ceny v řadě za sebou za potenciální začátek "cenové války" mezi Saudskou Arábií a ostatními producenty jako Irán nebo Irák. Kromě snížení cen pro asijské zákazníky, Saudská Arábie snížila cenu také pro Evropu a USA o 40 centů za barel.
Libye – černý kůň
Ten kdo ještě může zahýbat s cenou ropy je určitě Libye. Podle posledních údajů o čtvrtletní produkci je evidentní, že ještě stále nedosáhla svých produkčních možností. Prudký pokles byl zapříčiněn hlavně politicky nestabilním prostředím, kdy nejdříve v roce 2011 došlo ke svržení Muammara Kaddáfího během tzv. „arabského jara“ a poté k ozbrojenému konfliktu mezi islamisty a jejich odpůrci.
Na základě těchto událostí došlo k utlumení těžby, i když v poslední době zaznamenáváme opětovné oživení a nové dodávky proudí na světový trh. Pokud by se Libye vrátila k produkci ve stejném objemu jako před zmíněnými konflikty a problémy, mohlo by to do značné míry zamíchat s kartami na trhu ropy. Ve třetím čtvrtletí roku 2012 vystoupila těžba na svůj vrchol. Kdy se téměř vyrovnala produkční kapacitě Libye na úrovni 1, 550 mil. barelů za den. Nyní se těžba pohybuje na úrovni okolo 450 000 barelů denně. Na druhém grafu si můžete prohlédnout i rozdíl mezi produkční kapacitou a aktuální produkcí ve třetím kvartálu roku za poslední tři roky.

Zdroj: Reuters, Bloomberg