Rozdíl mezi ekonomickým vývojem v USA a v Evropě je dán řadou dobře známých důvodů. Mezi ty přední patří nákladová konkurenceschopnost Spojených států, která podporuje tamní průmysl. Ziskovost firem a návratnost kapitálu je v USA také vyšší než v eurozóně. To vede k růstu investic v USA. A tato ekonomika se rovněž může chlubit lepší schopností vytvářet nová pracovní místa v sektoru služeb. K tomu se Spojené státy těší vyššímu růstu produktivity a lepšímu demografickému vývoji.
Následující graf porovnává návratnost investovaného kapitálu. V USA dochází od roku 2009 po předchozím několikaletém poklesu k opětovnému růstu. V současné době se tak návratnost kapitálu v této zemi pohybuje nad 13,5 %, což je na úrovni předchozích maxim z roku 2006. V eurozóně je naopak patrná stagnace a poté pokles návratnosti kapitálu. Ta se až do roku 2007 držela na úrovni 11 %, nyní ale dosahuje méně než 9,5 %.

Je možné, že by se tempo růstu americké a evropské ekonomiky opět přiblížilo? Silnější růst ve Spojených státech by měl evropské ekonomice pomoci. V současné době ale vidíme, že americké dovozy nerostou rychleji než dovozy evropské a evropské exporty do Spojených států nerostou rychleji než exporty USA do eurozóny. Zahraniční obchod tedy není tím faktorem, který by tempa růstu obou ekonomik sbližoval. Oslabení eura dané rozdílem v sazbách posiluje evropskou ekonomiku, ale tento efekt je pouze slabý, protože cenová elasticita exportů je nízká. Oslabení eura k dolaru o 10 % by zvýšilo produkt eurozóny přibližně o 0,1 – 0,2 % a snížilo americký produkt maximálně o 0,1 %. Je tedy pravděpodobné, že rozdíl v růstu mezi oběma ekonomikami bude přetrvávat.
Historický vývoj zmíněného rozdílu v růstu popisuje druhý graf. Od počátku osmdesátých let roste po většinu času rychleji americká ekonomika, tento rozdíl má ale tendenci po dosažení vrcholu opět klesat k nule či pod ní. Po roce 2011 ale tento opětovný pokles nenastal:

Zdroj: Natixis