Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pětihvězdičková akcie: Anheuser Bush

Pětihvězdičková akcie: Anheuser Bush

04.11.2014 16:30

O tom, jakou relevanci má hvězdičkové hodnocení akcií od společnosti Morningstar, se vedou diskuse. Určitým testem času už ale asi prošlo a nemuselo by být na škodu podívat se na to, jak vypadá fundament nejlépe hodnocených titulů. Před časem jsem poukazoval na zajímavé akcie společnosti Accenture nevědouc, že v abecedním řazení jde o první pětihvězdičkový titul od Jitřenky. Pokud se omezíme na historii a současné dispozice firmy, Accenture by ode mne klidně dostala stejný počet hvězdiček. Jak je na tom druhá nejlépe hodnocená společnost, pivovar Anheuser Bush?

Výkon akcií AB za posledních pět let je obdivuhodný absolutně, relativně k jiným pivovarům a dokonce i k trhu. „Dokonce“ proto, že (systematické) riziko AB je ve srovnání s trhem asi poloviční – jak se na správnou společnost běžného konzumu sluší a patří. Takže požadovaná návratnost by měla být znatelně menší, než u celého trhu. Návratnost realizovaná je ale za posledních pět let o desítky procentních bodů výše. Na druhou stranu musím říci, že pohled na následující graf ve mně budí velké pochyby o tom, že by volatilita akcií AB byla ve srovnání s trhem výrazně menší. Zdá se mi, že platí pravý opak:

1

Zdroj: FT

Z druhého grafu vidíme, že AB je schopen od roku 2010 soustavně zvyšovat tržby. Růst čistého zisku je pak bez přehánění explozivní. Údaje u grafů ukazují i návratnost vlastního jmění ROE a investic ROI. I když budeme ignorovat betu podle FT (0,5) a zvýšíme jí na 1, může se požadovaná návratnost u akcií AB pohybovat kolem 7 – 8 %. Její přímé porovnání s ROE je sice zkratkou, ale i tak je patrné, že AB by nyní neměl mít problémy s pokrytím nákladu kapitálu vlastního a ani celkového (tj. má vysokou EVA).

2

Zdroj: FT

V „AB InBev zůstal za odhady, zisku škodí situace v Rusku“ jsme se před několika dny mohli mimo jiné dočíst: „Anheuser-Busch InBev zvýšil EBITDA ve třetím čtvrtletí o 1,3 procenta na 4,75 miliardy eur ... čistý zisk za tři měsíce do září stoupl na 2,32 miliardy eur z 2,21 miliardy eur před rokem ... prodej piva ale klesl o 2,7 procenta. Společnost uvedla, že na objemu prodeje se projevilo zhoršení v Rusku a na Ukrajině a srpnové deštivé počasí na západě Evropy. Pokles prodeje zaznamenala také v Severní Americe a v oblasti Asie a Tichomoří. V Číně se jí naopak dařilo. Čínští spotřebitelé častěji sahali po jejích prémiových značkách Harbin a Budweiser a základní zisk jí tam stoupl o pětinu. „Domníváme se, že třetí čtvrtletí bylo z hlediska ukazatele EBITDA ojedinělé a neodráží očekávané budoucí trendy v byznysu,“ uvedla společnost“.

Tok piva tedy trochu vázne, jak to vypadá s tokem hotovosti? Ten je mnohem důležitější než popsaný vývoj ziskovosti. Na provozní úrovni je firma schopna postupně zvyšovat průtok penězovodem až na loňských 13,8 miliard dolarů. Provozní cash flow je pak vysoko nad investicemi do provozních dlouhodobých aktiv (CapEx). V posledních dvou letech ale s celkovými investicemi a tudíž i CF po investicích výrazně hýbají akvizice. AB každopádně loni přikročil k výraznému navýšení dividendy z 3,6 na 6,2 miliard dolarů, musel si ale pomoci zvýšením dluhu (stejně jako v roce 2012). Na druhou stranu jde o jednu z mála firem, která by měla silný tok hotovosti a neuchylovala se k masivním odkupům akcií.

3

Zdroj: FT

Tržní kapitalizace AB je nyní kolem 141,6 miliard dolarů. Pokud by se krátkodobé volné cash flow na vlastní jmění pohybovalo kolem 10 miliard dolarů, muselo by na ospravedlnění této kapitalizace CF ročně růst asi o 0,5 % ročně. Je to hrubý nástřel toho, co trhy od AB asi tak čekají – velmi mírný nominální růst. Úročený dluh dosáhl ke konci posledního čtvrtletí asi 54 miliard dolarů, hotovost asi 9 miliard dolarů. Měřeno k EBITDA minulého roku se poměr čistého dluhu k EBITDA pohybuje kolem 1,4. Silná rozvaha, stroj na generování hotovosti, ovšem operující na trhu, který nemá tu hlavní ingredienci, kterou investoři vyžadují – silný růst.

Pokud by si čtenář chtěl ohledně růstu pivního trhu udělat přesnější obrázek, nabízím data z Beeronomics 2013. Americký trh bude v podstatě stagnovat, řada dalších vyspělých trhů bude co se týče spotřeby na hlavu dokonce klesat. Světovou spotřebu tak bude zachraňovat Čína, jejíž spotřeba na hlavu by měla růst o 5 % ročně a v roce 2016 by měla dosáhnout 44 litrů. V tu dobu se země draka dostane na úroveň spotřeby v zemi vycházejícího slunce.

4


Čtěte více:

Pivovary Lobkowicz čepují své první hospodářské výsledky od IPO
27.08.2014 9:46
Nejmladší člen pražské burzy má za sebou velkou premiéru. Pivovary Lob...
Pivovary Lobkowicz: Chystáme novinky, konkurence je vysoká
27.08.2014 14:27
Vedení Pivovarů Lobkowicz je s výsledky hospodaření za první pololetí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo