Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A jsme tam, kde jsme byli

A jsme tam, kde jsme byli

05.11.2014 17:45

Valuacím jsem se zde naposledy věnoval v půli října (Jak moc ještě trhy klesnou). Ed Yardeni na svém blogu přináší jejich aktualizaci a myslím, že nebude na škodu, podívat se na to, kam se trhy na počátku měsíce padajícího listí posunuly. Zeleně vyznačená křivka ukazuje valuaci těch nejmenších obchodovaných společností. Ty se letos chovaly ve srovnání s většími kolegyněmi rozdílně – jejich PE začalo korigovat v době, kdy PE velkých firem stále vesele rostlo. Pokud bychom na základě tohoto vývoje uvěřili, že malé společnosti mohou sloužit jako předstihový indikátor, potěší nás, že v posledních týdnech se valuace tohoto segmentu trhu otočila prudce nahoru.

1

Za povšimnutí ale stojí, že zatímco valuace menších společností jsou stále hluboko pod maximy v přelomu let 2013/2014, velké společnosti odražené v indexu S&P 500 se svou valuací v posledních týdnech posunuly na nová maxima. Jejich PE se blíží 16 a my už zde víme, že v minulosti fungovala úroveň kolem 15 jako poměrně silná rezistence. Jinak řečeno, jsme opět v teritoriu, které je vyhrazené jen pro velký optimismus. Ale na druhou stranu bych byl stále dalek hovorech o bublinách. I kdyby PE dosáhlo 16 a pak se propadlo na 15, představovalo by to samo o sobě asi 7 % pokles cen na trhu. Podle některých definicí to není ani korekce.

Pokud mohu soudit, tak většina komentářů týkajících se našponovaných valuací spojuje popsaný vývoj s vysokou nabídkou globální likvidity. Může být, že podzimní korekce a následná antikorekce této korekce odráží „překvapivé“ ukončení QE ze strany Fedu a následné zjištění, že BoJ a ECB budou pravděpodobně americký „výpadek“ v nabídce globální likvidity eliminovat. Podle mne ale není likvidita tím hlavním faktorem. Je dobrým palivem, ale přikládat musí aktivně investoři. A ti tak činí ve vidině toho, že bezrizikové sazby budou dlouhodobě nízko, rizikové prémie se snad také budou držet při zemi (volatilita bude nízko) a růst zisků nebude sice raketový, ale nějaký bude. Je to „nověnormálová“ kombinace, která může akciím ještě dlouho docela dobře prospívat. Dlouhodobě ale také nesmíme zapomínat na to, že dostaneme přesně to, co si nyní kupujeme – kupujeme akcie, jejichž ceny jsou podporovány nízkou požadovanou návratností.

Mnohem méně než PE se pro posouzení valuací používá násobek PS, tedy poměr cen akcií a tržeb. Důvod je velmi dobrý: Hodnota a snad i cena akcie je dána tokem hotovosti, který bude pro své majitele generovat. Už používání zisků je někdy hodně hrubou aproximací tohoto CF, o tržbách nemluvě. PE může být například stále stejné a PS se může měnit jen proto, že se mění marže. Spíše jako zajímavost bych tak vnímal druhý graf, který vedle PE ukazuje právě PS:

2

Povrchní pohled na grafy by říkal, že podle PS jsou valuace ještě našponovanější než podle PE. Pokud se ale zvýšily marže, je jednotka tržeb „hodnotnější“ – vydělá více zisků, a tudíž roste podíl cen a tržeb. A přesně k tomu dochází – marže obchodovaných firem znatelně rostou (čímž jsme se opět dostali k tématu „roboti vs globalizace“ – viz Poslední přetahovaná vzplála).

Relevance PS vlastně poněkud roste v případě, pokud se začneme zamýšlet nad udržitelností marží – pokud bychom věřili, že se marže (a podíl zisků na HDP) se přece jen začnou vracet k dlouhodobému průměru, je PS dobrým varovným indikátorem. Ukazuje totiž na bublinu „ziskovou“, která by byla základem bubliny cenové. Pokud ale přece jen k něčemu takovému dojde, nebude to podle mne otázkou několika následujících několika let. A i kdyby, dělo by se tak pravděpodobně na pozadí překvapivě vysokého růstu a mzdových tlaků. Pokles marží by pak mohl být z hlediska absolutní výše zisků vyvážen růstem tržeb. Suma sumárum: U velkých firem jsme tam, kde jsme byli. Na plošné nákupy to už není, na vybírání akcií stále ano.




Čtěte více:

Jak efektivně (a jinak) shortovat zlato?
05.11.2014 14:00
Zlato v posledních týdnech zažívá skutečně děsivý propad, když za posl...
Time Warner výsledky potěšil, premarket + 2,7 %.
05.11.2014 14:04
Americký mediální gigant Time Warner dnes před otevřením trhu v NYC zv...
Americké firmy zrychlují tvorbu nových pracovních míst
05.11.2014 14:34
Zpráva ADP ukazuje, že tvorba pracovních míst v soukromém sektoru amer...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data