Aktualizováno Index cen výrobců se v zámoří za říjen zvýšil o 0,2 procenta po předchozím mírném poklesu. Tím překonal konsensus počítající se snížením o 0,1 procenta. Navíc, tento index dál citelně táhnou dolů ceny energií, které v říjnu klesly o 3 procenta hlavně zásluhou benzínu. Opačným směrem působí ceny potravin dražší o procento. Bez obou těchto vlivů se PPI zvýšil dokonce o 0,4 procenta, což je v kontextu posledních let relativně vysoké číslo.

Směrem vzhůru cenový index táhly kromě potravin i služby, kde ceny stouply o 0,5 procenta. Hlavní vliv přitom měl nárůst marží v obchodě. Ceny zboží naproti tomu klesly celkově o 0,4 procenta.
Meziroční inflace ve výrobních cenách dosáhla 1,5 procenta a zpomalila tedy méně, než se čekalo. Jádrová výrobní inflace stoupá na 1,8 procenta po zářijovém zpomalení.
Data jsou celkově vyšší, než se čekalo. Při zlevňujícím benzínu není překvapivý vliv energií. Jenže prostor pro zlevnění evidentně nebyl využit celý, neboť prodejci benzínu si zvýšili marže, čímž přispěli k nárůstu indexu skrze položku služeb. To můžeme považovat za indikaci síly poptávky méně tlačící ceny dolů, ale také (to spíše) nedokonalosti konkurence, kdy jsou prodejci schopni jít s cenami dolů pomaleji, než odpovídá jejich nákladům. Vzhledem k tomu, že šlo o dost významný příspěvek k říjnovému růstu PPI, je třeba vyšší čísla brát trochu s rezervou.