Článek trochu netradičně začnu jenom dvěma grafy. První z nich je dlouhodobým pohledem na propad ropy na polovinu během šesti měsíců. Druhý z nich je zajímavější a to pohled na vývoj ceny v posledních několika dnech, kdy se cena ropy chvilkově propadla až na 49,72 USD, aby se odsud rychle odrazila zpět nad padesát a nyní se stabilně od včerejšího rána obchoduje nad 50 USD.

Ropa dokonce rozšířila zisky nad 51 USD za barel po neočekávaném propadu amerických akciových trhů, které se propadaly čtyřikrát za sebou. Data ukázala, že americká ekonomika zůstává odolná vůči zpomalování světové ekonomiky což pomohlo udržet ropě udržet zmiňované úrovně kolem 50 až 51 USD. Cena byla taktéž podpořena čínskými daty o importech ropy, které v prosinci dosáhly rekordních úrovní.
Další data o čínském importu ropy a ropných produktů budou uvolněny 13. ledna a můžou pomoci napovědět další vývoj ceny ropy.

Intradenní maximum ropy nad ránem našeho času bylo 51,91 USD za barel. Tlaky na pokles ceny stále setrvávají stejné jako byly posledních několik měsíců a jsou stejně silné, zejména kvůli zatím stále stejnému postoji a rétorice OPECu, Ruska a dalších producentů ropy.
Na druhé straně poptávka ze zemí s ekonomicky křehkým růstem (např. Evropa) je zatím slabá a nedokáže vyčistit trh od nahromaděné ropy. Sentiment na trhu zůstává stále stejně medvědí, ale jistota tohoto trendu byla narušena právě pozitivními čísly z Číny, čísly o propadu zásob v USA a odolností amerického růstu.
Je tu jasný tlak na pokles ceny ropy, ale data, která přišla na trh měla sílu podpořit cenu. Ekonomové očekávají i pro poslední čtvrtletí roku 2014 slušný růst americké ekonomiky ve výši 2,5 % a pro první kvartál roku 2015 očekávají akceleraci na 2,8 %. To jsou mediány odhadů různých analytických společností. Například Chase je odvážnější a predikuje růst americké ekonomiky na 3 % ve 1Q15.
Americké zásoby ropy spadly o 3,1 mil. barelů což ve srovnání s očekáváním analytiků o růstu o 880 tisíc bylo poměrně slušným překvapením. Další data se očekávají 14. ledna v půl páte odpoledne. Právě tato data pravděpodobně nejvíce přispěla k podpoření ceny ropy.

Z psychologického hlediska může být cena 50 USD za jeden barel jakousi hladinou podpory pro ropu. Ale ani ta nemusí odolat tlaku pragmatických očí investorů hledících na reálná tvrdá data o nadbytku na trhu, a tak jsme viděli v uplynulých měsících, jak bez problémů padly hladiny 80, 70 i 60 USD za barel.
Z technického hlediska graf ceny ropy ukázal, že kontrakty byly přeprodány podle Michael McCarthy ze CMC Markets. Bylo tak těžké pro obchodníky rozeznat cenové hladiny na kterých by ropa měla najít možnou podporu.
Aktuálně je cena ropy Brent na 51,20 USD za jeden barel.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC