Spotřebitelské ceny se v Německu na začátku roku propadly. Předběžná lednová čísla ukazují, že index cen spotřebitelů klesl o 1 procento po stagnaci v prosinci. Odhad trhu byl nastaven na 0,8procentní pokles. Meziroční inflace podle národních dat spadla do záporu na -0,3 procenta.

Podle Destatisu (Spolkový statistický úřad) jen energie za leden meziročně zlevnily o 9,0 procenta, což lze snadno identifkovat jako klíčový zdroj deflačních tlaků. Přidávají se ovšem i potraviny, jejichž ceny jsou o 1,3 procenta níž. Ceny služeb se drží růstu, ale mírnějšího oproti předchozímu měsíci - oproti loňskému lednu jsou o 1,2 procenta dražší.
Ještě více v minusu se nacházejí údaje počítané na harmonizovaném cenovém koši, tedy údaje srovnatelné za celou eurozónu. Ceny v Německu podle nich klesly o 1,3 procenta meziměsíčně a o 0,5 procenta meziročně. Také v tomto případě jsou čísla pod konsensem.
Na číslech nepřekvapí fakt, že inflaci táhnou výrazně dolů energie, neboť to je při nízkých cenách ropy všeobecný fenomén. Jde však o celkově větší efekt, než se čekalo. Navíc zpomaluje také růst cen v dalších oblastech. Lednová data tedy zpětně podporují poslední tah ECB ve směru dalšího uvolnění měnové politiky, neboť vypovídají o zvýšeném riziku sekundárních efektů. Co se týče relevance dat pro finanční trhy, žádnou výraznou reakci nesledujeme. Může za to podle nás právě fakt, že ECB své klíčové rozhodnutí učinila a její politika přinejmenším v blízké době je prakticky daná.