Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Ropa stále lítá nahoru a dolů, její zásoby však trhají historické rekordy

Rozbřesk - Ropa stále lítá nahoru a dolů, její zásoby však trhají historické rekordy

20.02.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Komentátory ekonomického dění sice v současnosti nejvíce zaměstnávají události v Řecku, jehož nová vláda se (alespoň zatím) neúspěšně snaží se svými věřiteli dohodnout na snížení dluhů a celkovém zmírnění rozpočtových pravidel, ale zajímavé věci se nadále dějí i na trhu s ropou. To konec konců potvrzuje i přetrvávající výrazné kolísání ceny na denní bázi. Vždyť například průměrná denní odchylka ceny (v absolutní hodnotě) dosahuje v únoru prozatím asi 3,4 %, což je nejvíce od března 2009.

Velká volatilita vyplývá zejména z dění v kolébce ropného průmyslu - v USA. Nejprve na konci ledna cenu ropy výrazně začala tlačit vzhůru data o aktivitě tamějších těžařů. Cena ropy se však tento týden vrátila pod 60 USD/barel poté, co trh vyděsila data Amerického petrolejářského institutu (API), jež naznačovala rekordní týdenní nárůst zásob v USA. Oficiální report americké Energetické informační agentury (EIA) sice odhad nepotvrdil (zásoby rostly “jen” o 7,71 miliónu barelů a tento nárůst tak “pouze” patřil mezi asi 4 % největších v historii reportu od roku 1982), ale i tak je patrné, že tzv. “břidlicová revoluce” je i navzdory kratšímu investičnímu cyklu relativně setrvačným jevem. Od loňského června, kdy cena ropy dosahovala cca 110 USD/barel, americká produkce vzrostla asi o 840 tisíc barelů denně (cca 4x denní spotřeba v ČR). Cena ropy mezitím propadla asi o polovinu…

Směrem ke konci letošního roku stále počítáme s tím, že by cena ropy mohla oproti současným úrovním růst. V několika následujících měsících však očekáváme, že přetrvávající nadprodukce a s ní související nárůst zásob budou tlačit cenu ropy dolů. Situaci docela hezky ilustruje právě zmíněné dění v USA. Komerční zásoby ropy jsou na historických maximech a výrazně roste i množství ropy v Cushingu. Zde obchodníci patrně využívají pozitivně skloněné forwardové křivky (NYMEX), která sama o sobě naznačuje, že v USA je ropy stále dostatek. To lze konec konců dokládat i na značně se rozšiřujícím rozpětí mezi cenou ropy Brent a cenou amerického benchmarku WTI. To dosahuje asi 8 USD/barel a je tak nejvýraznější od října loňského roku.

Region

Česká koruna včera vymazala část zisků, které jí přinesly výroky prezidenta Miloše Zemana o jmenování nových členů bankovní rady v příštím roce, kteří by již neexperimentovali s oslabováním koruny. Guvernér Miroslav Singer na Zemanova slova včera reagoval s tím, že ČNB neukončí režim intervencí dříve než ve druhé polovině příštího roku a navíc je připravena posunout cílovou hodnotu koruny, pokud v ekonomice zesílí dlouhodobé deflační tlaky. Naopak polský zlotý a maďarský forint v ziscích pokračovaly a těžily ze zlepšeného sentimentu na trzích podpořeného zápisem z jednání FOMC naznačujícím, že Amerika se zvyšováním sazeb příliš spěchat nebude.

Dnes je regionální kalendář opět prázdný. V centru pozornosti se tak s velkou pravděpodobností ocitne schůzka Eurogroup, která bude projednávat žádost Řecka o prodloužení úvěrového programu. Případný další krach jednání by středoevropské měny jistě nepotěšil.

Dluhopisy

Nehledě na probíhající přestřelku mezi věřiteli a Řeky trhy dluhopisů v eurozóně stále neberou hrozbu Grexitu příliš vážně, neboť rizikové marže u italského, španělského a portugalského vládního dluhu zůstávají utaženy (včera ještě dále poklesly). To samozřejmě neplatí o maržích řeckého dluhu, které však započítávají jen “izolovaný” bankrot této země.

A o něm se bude rozhodovat dnes večer a zřejmě i o víkendu, neboť se sejde skupina Eurogroup, aby řešila řeckou žádost o šestiměsíční prodloužení úvěrového programu. Dá se očekávat poměrně tvrdá konfrontace mezi Řeky a Němci, přičemž na straně věřitelů může tvrdý postoj zaujmout nejen severní křídlo, ale i Španělsko. Pokud k dohodě nedojde, dá se očekávat, že po víkendu budou v Řecku zavedeny kapitálové kontroly a banky, které otevírají až v úterý, omezí výběry vkladů. Pokud by k něčemu takovému došlo, očekávejme v pondělí pokles německých i českých výnosů. V opačném případě půjdou výnosy rychle vzhůru a trhy se soustředí na vystoupení šéfky Fedu Yellenové v kongresu (24.2.).


Čtěte více:

Project Syndicate: Doba adaptace
19.02.2015 15:50
Svět se potřebuje přestat ohlížet. Od ekonomické krize roku 2008 jsme ...
Návrh novely ZISIF z pera ministerstva: Prvek očekávání střídá prvek zklamání
19.02.2015 16:58
Materiál, který má vláda schválit, není vstřícný k praktickému použití...
Německé NE zkazilo euru náladu, koruna korigovala zisky
19.02.2015 17:47
Mezi faktory důležitými pro dnešní vývoj finančních trhů můžeme zmínit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data