Taková definice bubliny není vůbec lehká. Platí to zejména o definici předem, ale do určité míry i pro definice ex-post. Na nejjednodušší úrovni prostě můžeme tvrdit, že bublina bylo to, co prudce rostlo a pak to stejně prudce spadlo. Jedna z nejvíce shortovaných společností současnosti 3D Systems (viz „10 nejshortovanějších titulů“) tuto definici splňuje dokonale:

Zdroj: FT
Akcie 3D dokázala v roce 2013 generovat návratnost 145 % a ta bledne ve srovnání s 300 % roku předchozího. Přesně na přelomu let 2013 a 2014 dochází k obratu, který minimálně připomíná klasické bublinové „přehodnocení“ prospektů společnosti - najednou je vše špatně. U Herbalifu jsem zde psal o pyramidových schématech. Vlastně se tak dnes volně držím tématu, ale třeba 3D ani bublinou nebyla a investoři jí jen začali křivdit. Napovědět nám mohou výsledky:

Zdroj: FT
Vidíme, že firma v minulém roce nezklamala růstem tržeb, ale zisky se prudce propadly. Ty nás ale tak moc nezajímají, rozhodující je tok hotovosti. Ten nalezneme v následující tabulce:

Zdroj: FT
3D nepatří mezi firmy, které mají problém s pokrytím investic do provozních aktiv provozním tokem hotovosti. Beta společnosti dosahuje hodnoty 2, což dokresluje cenový obrázek – jde o dost rizikové aktivum. Požadovaná návratnost se tak může pohybovat kolem 11,5 %, což je v dnešní době rarita. Kapitalizace je na 3,25 miliardách dolarů a tok hotovosti po investicích minulý rok dosáhl 28 milionů dolarů. Pokud by měl ospravedlnit zmíněnou kapitalizaci, musel by dlouhodobě růst asi o 10,5 %! Bavíme se růstové společnosti, takže bychom asi čekali, že investoři od ní nechtějí málo. Tento implikovaný růst je ale velice blízko požadované návratnosti a to znamená, že se co se týče valuace pohybujeme v oblasti, kde je možné skoro vše.
Z cash flow je navíc patrné, že firma mohutně investuje nad rámec CapEx. Má také asi 285 milionů dolarů hotovosti v rozvaze a minimální zadlužení. Dividendy nevyplácí, akcionářům si naopak o relativně nemalé peníze poslední čtyři roky říká. Celý model je tedy o tom, že jak vlastním provozem tak z externích zdrojů sbírá náboje, které zatím ani nestačila vystřílet. A celé je to čistě povídkový příběh, u kterého asi ještě dlouho nebude úplně jasné, zda šlo o 3D bublinu, či ne. Ona taková definice bubliny není vůbec lehká ... bude se například jednou masově tisknout i jídlo, nebo ne? Pokud v 3D trend věříte, existuje více způsobů, jak na ně investičně sázet. Následující obrázek shrnuje „deset nejvlivnějších firem v oblasti 3D tisku“:

Zdroj: 3ders
Naše dnešní firma je podle tohoto žebříčku na čtvrtém místě, před ní najdeme třeba i díky jeho „tiskařskému obchodu“. A mezi těmito nejvýznamnějšími firmami nalezneme i , , či , který by měl svými obchody šířit technologii po celých USA.