Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejlepší ukrajinská obrana proti Putinovi

Nejlepší ukrajinská obrana proti Putinovi

06.03.2015 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina pozornosti se sice dál ubírá směrem k Doněcku a Luhansku, nicméně je jasné, že Ukrajina své problémy vojensky nevyřeší. Pokud existuje záchrana, nalézá se na konci domácích reforem a nového modelu rozvoje. Vzorem je sousedící Polsko, které ukazuje, jak se stát dobře spravovanou zemí se silnou dynamickou ekonomikou. Kdyby se země stala „slovanským tygrem“, přilákala by kapitál a zachovala by si kontrolu nad svým územím. Možná by přispěla i ke změnám v samotném Rusku. Nyní se ale nachází ve stavu charakterizovaném postsovětskou nefunkčností a ekonomickou stagnací. To znamená, že zůstává zranitelná, co týče Putinovy politiky a vlády.

Seznam kroků, které je na Ukrajině třeba učinit, je dlouhý. Jedna oblast ale vystupuje do popředí a může sloužit jako hlavní test schopnosti provést potřebné reformy. Jde o zvednutí cen energií na tržní úrovně. Liberalizace cen energií byla klíčovým transformačním krokem pro všechny postkomunistické ekonomiky. Je pozoruhodné, že ty, které k němu přistoupily, se nakonec staly demokraciemi s fungující tržní ekonomikou. Ty, které ho neučinily, zůstaly postsovětským hospodářstvím s odpovídajícím stavem firem a politiky.

Energetická politika určitě není jediným důvodem, proč se země vydá tím či oním směrem. Korelace je ale silná a souvisí s tím, že uměle nízké ceny energií vytvářejí výhody pro vybranou skupinu oligarchů. Ti hromadí závratné bohatství, protože systém jim umožňuje prodávat do zahraničí za ceny vyšší, protože se dostanou k potřebným licencím. Nakonec vzniká černý trh, kde jsou energie nakupovány za cenu pro domácnosti a prodávány za ceny mnohem vyšší. Vzniká penězovod, který korumpuje politiku a vše podřizuje zájmům oligarchů. Ti pak svůj vliv využívají pro zachování daného systému.

Kdyby byl současný systém nahrazen systémem tržním, jediným krokem by byl zlikvidován největší zdroj korupce. Jde o hlavní důvod, proč Naftogaz apeluje na vládu, aby ho provedla. Podle některých odhadů by spotřeba energií ze strany domácností klesla až na polovinu, naopak by vzrostla domácí nabídka. Výsledkem by mohlo být ukončení dovozů plynu z Ruska v roce 2017 a dosažení energetické soběstačnosti v letech 2018–2020.

Hlavním argumentem proti popsanému kroku je jeho dopad na nejchudší vrstvy obyvatel. Existují ale plány, jak tento dopad eliminovat a kdyby byl vytvořen nějaký systém podpory, s ním spojené náklady by stály za to, co by země získala. V delším období by se navíc dalo čekat, že vyšší nabídka a menší spotřeba povedou k opětovnému poklesu cen. Ukrajina už třikrát slíbila, že reformu provede. Nakonec ceny zůstaly tam, kde byly vždy. Nyní jsou ale oligarchové zdiskreditováni a veřejnost chápe, jaké škody páchá korupce, slabé veřejné finance a zranitelnost země vůči tlakům z Ruska. Všechny tyto problémy vyřešeny nebudou, energetická reforma je ale nutným krokem tímto směrem.

Autorem je David Clark.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Putinovi se sníží plat o 10 %
06.03.2015 15:57
Vladimir Putin, premiér Medveděv, členové vlády a úředníci v Kremlu bu...

Váš názor
  • Pan Clark je demagog a uvažuje s horkou hlavou!
    08.03.2015 1:35

    Nelze se ubránit dojmu, že tento článek od pana Clarka nemá co dělat mezi seriozní ekonomickou rubrikou, protože je hnád chtíčem po válce a chudobě obyčejných lidí v daném případě na Ukrajině. Po devalvaci hřivny, zdražení půjček o 500% při klesajících příjmech obyvatelstva je nesmyslné uvažovat o zcela liberalizování trhu, když se jedná o válečnou ekonomiku. To si pan autor Clark patrně vůbec neuvědomuje. Kdyby měl důchod 20 EURo na měsíc a ceny jako ve Velké Británii, které by si přál zavést prý pro fungující demokracii na Ukrajině, pak lze očekávat, že se lid Ukrajiny zbouří a o takové reformy nebude mít vůbec žádný zájem. Pomoc ze západu je pofiderní, pokud je v podobě, jakou ji předkládá pan Clark. Každý ekonom dobře ví, že reformy mají národu přinést prosperitu, nikoli další a další chudobu. K čemu je pak reforma, maskot pro slovo okradení? Bez podpory lidu žádná reforma nemá šanci na průchodnost a stabilitu. A také nikdy neprojdou reformy, které mají lid přivést do ještě větší chudoby, aby si pár vyvolených dopřávalo luxusu z potu a krve svého národa. Pan Clark nicméně vychází patrně z předpokladu, že si bude užívat, ale krvácat a hostinu mu platit národ jiný, ukrajinský. Doufám, že Ukrajina si takto diktovat nenechá, dost na tom, že jejich měna je nejvíce oslabující měnou na světě. Kdyby se to samé stalo libře nebo dolaru, také by pan Clark propagovat deregulaci energií ač by v kapse měl sotva 15 EUR na měsíc?
    Ing. Lucian PAPAZIAN
    • Re: Pan Clark je demagog a uvažuje s horkou hlavou!
      08.03.2015 10:59

      Pávě naopak. Pan Clark je velice všímavý a bez ohledu na geopolitiku poukazuje na problem systemů. To že se se stejnými problemy potýkají země, které propagují marxisko leninské myšlenky a postupy - jako KLDR, Rusko, Venezuela nebo kdysi i Kuba a Čína, které se začalo ¨dařit v momentě kdy od komunistických praktik upustila, přestože si stale udržuje komunistický politický system, není pouhou náhodou. Nemusíme ani zacházet tak daleko. Stačí se podívat do naší vlastní nedávné histprie a dokonce i součastnosti, která se jen hemží podonými příklady, kdy za totality byla malá skupina oddaných protěžována a nakupovala ve vybraných a jen jim dostupných obchodech, zatimco běžný občan neměl ani základní potřeby jako toaletní papír a maso nebo cestování bylo považováno za luxus na který se muselo šetřit a shánět z protekce.
      ...
  • putin je chujlo a agresor
    06.03.2015 21:43

    SLÁVA UKRAJINĚ....SMRT RUSKÝM OKUPANTŮM
    bandera
  •  
    06.03.2015 19:31

    nejlepsi obrana je utok
    Mezernik
    • Vzpamatujte se! Tady je ekonomická rubrika,
      08.03.2015 1:36

      nikoli schůze politbira Ukrajiny.
      Ing. Lucian PAPAZIAN
    • Zkorumpovaná
      06.03.2015 19:36

      banda a reformy...p.Clark je asi z jiné planety:-)))))))
      el mrcoch
    •  
      06.03.2015 19:36

      ano ,je treba zautocit....uz jsem psal mail do pentagonu,ze se mnou muzou pocitat,ze budu kricet na ne!!!!
      velkaamdvedice
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m