Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co měl Bernanke zmínit…

Co měl Bernanke zmínit…

24.04.2015 17:45

O bývalém šéfovi Fedu se nyní hodně hovoří a zejména v souvislosti s jeho prací pro Citadel (viz „Když si chce centrální bankéř trochu přivydělat“). Ben Bernanke svým kariérním krokem opět rozvířil obecnou diskusi o „průtoku“ lidí mezi soukromými společnostmi a významnými státními institucemi. Diskuse se ale nikam nedobere, i zde jde o oblast, kde se můžeme uregulovat k smrti, jediným řešením je ale osobní integrita lidí, kteří na relevantních pozicích pracují. I proto považuji za mnohem zajímavější druhé téma, do kterého pan Bernanke nedávno napustil novou energii – stimulace, „uměle“ nízké sazby, apod. (zde viz „Ben Bernanke: Proč jsou úrokové míry tak nízko?“).

Pan Bernanke si na svém blogu ohledně Fedu a sazeb možná trochu protiřečí s dřívějšími prohlášeními ohledně toho, zda Fed může, nebo nemůže významně ovlivnit dlouhodobé sazby. To ale není cílem mé dnešní poznámky. Bývalý šéf Fedu totiž hlavně tvrdí, že sazby nejsou, na v médiích a různých komentářích už roky zmiňované, „umělé“ úrovni. Důvodem je, že Fed se je snaží nastavit tak, aby odpovídaly tzv. sazbám přirozeným. Jejich úroveň neznáme, takže musíme používat odhady. Tyto odhady nemusí být úplně přesné, ale Fed v principu drží sazby tam, kde by měly „přirozeně“ být.

Uvedená argumentace je pravdivá, ale zároveň se trochu točí v kruhu. Stále se totiž nabízí klíčová otázka, která podle mne v textu není dost dobře zodpovězena: Proč Fed prostě nenechá trh, aby se k „přirozeným“ sazbám dopracoval sám? Či jinak řečeno: Proč musí Fed trhu pomáhat, aby se sazby dostaly na „přirozenou“ úroveň? Pokud se pokusíme na tyto otázky odpovědět, zabrousíme už do oblasti, kterou různé ekonomické školy mohou chápat rozdílně, ale stále jde o relativně jednoduchou (ale opomíjenou) věc. Moje interpretace je následující:

Na té nejjednodušší úrovni je tržní sazba určena prostě tím, jak moc je (zamýšlených) úspor a (zamýšlených) investic. Převažují-li ty první, sazba klesá, až se trh vyčistí a naopak. Pokud třeba lidé propadnou pesimismu, chtějí více spořit a tlačí své úspory na trh. Firmy ale tyto vyšší úspory použijí na investice pouze tehdy, pokud klesne cena úspor – tedy sazba. Už zde ale narážíme na to, že pesimismus se pravděpodobně dotkne i ochoty investovat a trh se bude čistit dost problematicky. Ale to nyní nechme stranou a nechme „fungovat“ jen základní mechanismus, kde by neměl být problém s dosažením „přirozené“ sazby. Ta tedy čistí trh s úsporami a následně zajišťuje dostatečnou poptávku a tudíž i zaměstnanost v celé ekonomice. Zde by Fed svým aktivismem napáchal více škody než užitku.

Jedním z hlavních problémů při onom tržním hledání „tržních“ sazeb je ale to, že trh funguje přes peníze. Nejlépe to uvidíme na pokračování onoho příkladu s recesí: Vyšší skepse a nejistota nás (domácnosti i firmy a finanční instituce) vede k potřebě držet rezervy, „nepouštět se do velkých akcí“. Naše snaha snížit příjmy a zvýšit úspory se tak může změnit v pouhou potřebu držet hotovost. V primitivní ekonomice bychom mohli říci, že lidé v extrémnějších případech nechtějí více spořit (půjčit jiným a tím sazby tlačit dolů a čistit trhy), ale chtějí držet více peněz doma - „pod polštářem“. Jenže takové chování má přesně opačný důsledek – sazby porostou, protože na trhu není dost likvidity a propast mezi investicemi a úsporami se bude prohlubovat (a celá ekonomika bude ještě více trpět).

Ekonomové v souvislosti s popsaným příkladem hovoří o tom, že vzrostla poptávka po penězích – ne poptávka po bohatství, ale po tom, že chceme větší část našeho bohatství držet v hotovosti. Tedy v likvidních a bezpečných aktivech. Pokud by Fed na tuto změnu nereagoval, sazby by rostly a celá věc by se jen zhoršovala. Někdo možná může tento jev považovat za symptom očistné kreativní destrukce, ale ve skutečnosti jde o naprosto zbytečnou destruktivní destrukci. Té se Fed, respektive většina centrálních bank snaží zabránit tím, že odhaduje přirozené sazbysazby, které by panovaly bez působení onoho „peněžního“ faktoru, a na ně se zastřeluje.

Celé to má hodně nuancí, ale mělo by být jasné, proč musí Fed pomáhat trhu v tom, aby našel „správné“ sazby. V dokonalé ekonomice s flexibilními cenami by tak činit nemusel – ceny by klesly a (reálná) peněžní nabídka a poptávka by onen peněžní faktor pořešily. V praxi se ale z takového čekání na Godota, které je ale nejednou doporučováno, stává ona destruktivní destrukce.

To, jak složité je optimální nastavení sazeb v praxi, je pak dobré demonstrovat ne v USA, ale u našich sousedů v eurozóně. Následující graf ukazuje, jak tam měly sazby vypadat podle Taylorova pravidla na periferii a v jádru a kde se nacházely v reálu. Oba cíle jsou většinou dost daleko od sebe a skutečné sazby pak znatelně nadržují jádru. Jeden z důvodů, proč by bylo dobré být velmi opatrný při všech černobílých soudech o rozhazovačné periferii a dobře spravovaném Německu. Ale to už je z jiného soudku.

Bernanke obr.png


Čtěte více:

Ruské zpravodajské služby intenzivně válčí proti Západu
24.04.2015 15:00
Jak se ukazuje v souvislosti s kybernetickými útoky na Spojené státy z...
Pimco: Výhled pro rozvíjející se trhy
24.04.2015 13:00
Jednotlivé rozvíjející se trhy (EM) jsou rozdílně citlivé na vývoj na ...
Varoufakis pro Project Syndicate: Nová dohoda pro Řecko
24.04.2015 11:00
Tři měsíce jednání mezi řeckou vládou a našimi evropskými a mezinárodn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
  Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)