Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spanilá jízda ropy a železné rudy; návrat čínské poptávky po komoditách

Spanilá jízda ropy a železné rudy; návrat čínské poptávky po komoditách

30.04.2015 17:00
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Ceny americké surové ropy WTI dnes vystoupaly na pětiměsíční maxima, potom, co dolar oslabil vůči koši měn na nejnižší úroveň od února. Zároveň ropu pozitivně podpořily rostoucí důkazy o postupném obnovování rovnováhy na americkém trhu. Ve středu ceny stoupaly o 3 % až k úrovni 58,81 dolarů za barel a černé zlato tak dosáhlo dalšího letošního maxima. Ke strmému nárůstu ceny ropy došlo potom, co americká EIA zveřejnila data, podle kterých se růst zásob v minulém týdnu zpomalil. Zásoby ropy WTI vzrostly o 1,9 milionů barelů, což je výrazně méně v porovnání s nárůstem o 5,3 milionu barelů v předchozím týdnu.

Ceny ropy ve středu nijak zvlášť neovlivnila zpráva o saudské rošádě na poli následníka trůnu. Mocenská změna u jednoho z největších světových producentů i exportérů ropy a klíčového hráče OPEC rozhodně není bezvýznamná pro energetické trhy. Saudský král Salman včera odstavil jako prvního v řadě na trůn svého bratra a jako korunního prince místo něho jmenoval svého synovce. Jeho syn tak zůstává druhým v pořadí. Tyto změny v nástupnické hierarchii však podle analytiků pravděpodobně saudskou politiku ropné produkce neovlivní. Možná i proto se na středečních cenách ropy tato zpráva nijak výrazněji nepodepsala, jak ropa Brent, tak i WTI se obchodovaly výše. Aktuálně dnes v 15 hodin ropa WTI připisuje 0,8 % a obchoduje se na úrovni 59,05 USD za barel. Ropa Brent se obchoduje kolem 66 USD za barel a připisuje tak zhruba 0,43 %.

wti 29.4..png
Dnešní výstřel cen ropy WTI vzhůru.

Železná ruda na osmitýdenních maximech, zotavení cen bude mít pravděpodobně krátkého trvání
Trend býčího trhu železné rudy se zdál být zpět. Železná ruda je poslední měsíc trochu jako na houpačce. Potom, co na začátku dubna ceny této komodity klesly na nejnižší úroveň za poslední dekádu, ukončí duben s největšími zisky za poslední téměř dva roky. Včerejší propad cen ovšem signalizuje krátkodobost tohoto vzestupného trendu, před kterou varovali někteří analytici. I přes včerejší propad jsou ceny železné rudy tento měsíc o 11 % výše. Zatímco oproti nejnižší ceně z 2. dubna 47,08 dolarů za metrickou tunu, cena klíčové suroviny pro výrobu oceli vystoupala o 27 %, oproti rekordní ceně z roku 2011 je cena rudy stále dokonce o 70 % níže.

Iron ore april.png Vývoj cen železné rudy v dubnu.

Jak uvedla ve své včerejší denní poznámce Australia & New Zealand Banking Group, trh v nadcházejících dnech očekává další růst. Podle ANZ byla nálada na trhu spíše optimistická, očekávalo se totiž zotavení sezónní čínské poptávky po oceli. Produkce oceli v Číně se ovšem v prvním kvartále tohoto roku poprvé za dvě desetiletí snížila o 1,7 %. Podle středečního reportu Morgan Stanley dosáhnou ceny železné rudy vrcholu v polovině roku. Růst cen má podle Morgan Stanley limity a bude omezen levnější nabídkou od společností Rio Tinto a BHP Billton ruku v ruce se sezónním poklesem produkce oceli. Podle mnoha analytiků je tak nárůst cen této komodity z posledních týdnů spíše krátkodobým výstřelkem a nenaznačuje dlouhodobější změnu trendu. Na masivním přezásobení trhu se nic prozatím nemění. Železná ruda je surovinou pro výrobu oceli, dokud tak bude v Číně pokračovat trend poklesu produkce oceli, budou ceny železné rudy nadále pod tlakem.


Vydrží návrat čínské poptávky po komoditách?

Čínská poptávka po širokém spektru komodit byla v letošním roce překvapivě silná i navzdory horším ekonomickým datům. Zůstává tak otázkou, jak dlouho bude čínské zotavení poptávky trvat. Co se týče poptávky po jednotlivých komoditách, v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla poptávka po ropě meziročně o 7,7 %, což je největší nárůst za poslední více než dva roky. Březnový dovoz železné rudy doslova vzlétl oproti předchozímu měsíci o 18,5 %, což se pravděpodobně podepsalo i na dubnovém růstu cen této komodity. Dovoz mědi minulý měsíc vzrostl na čtyřměsíční maxima v návaznosti na 11,4% nárůst v únorové spotřebě mědi. Import platiny v březnu vyskočil meziročně o 26 % a dosáhl tak nejvyšší úrovně od prosince 2013. Problémem je pouze fakt, že tento nárůst poptávky zcela nekoresponduje se stavem čínské ekonomiky. Březnová průmyslová produkce v Číně byla totiž nejhorší od globální finanční krize a hrubý domácí produkt za první čtvrtletí byl nejnižší za posledních 6 let. Podle Barclays poptávku po komoditách pohání primárně vládní výdaje do infrastruktury. Barclays tak naráží na 300 projektů investic do infrastruktury pro tento rok, jejichž hodnota byla stanovena na 1 bilion dolarů.


Konec medvědího trhu zlata se nekoná

V prvním čtvrtletí se zotavila i čínská poptávka po zlatě z poklesu o 25 % v roce 2014. Podle úterních údajů Čínské asociace pro zlato, národní spotřeba této komodity v prvním kvartále meziročně vzrostla o 1,1 % na více než 326 metrických tun. V roce 2014 díky vzrůstu poptávky po špercích nahradila na první příčce největších světových konzumentů zlata Čínu Indie. Medvědí trh zlata, jak to ale vypadá, stále neskončil. A to i přesto, že ceny zlata v pondělí výrazně stouply. Pondělní vyšvihnutí cen zlata směrem vzhůru bylo pozoruhodné zejména proto, že nebyl pro tento nárůst žádný zřejmý důvod. Pravděpodobně byl ovlivněn nejistotou ohledně jednání o řeckém dluhu a očekáváním středečního oznámení měnového výboru Fedu.

gold graf 27.4..png
Pondělní vývoj ceny zlata

Mnozí analytici se domnívají, že by mohlo být zlato momentálně nad průměrnou cenou pro tento rok. Velké banky očekávají letošní průměrnou cenu zlata kolem 1180 dolarů za unci, například Barclays předpokládá průměrnou cenu za unci pro letošní rok na úrovni 1182 dolarů. Je tu ovšem pořád naděje, že se cena zlata podívá výše. Podle ekonomů by kupříkladu takový Grexit mohl poslat zlato do konce roku až k 1400 dolarům za unci. Dnes se cena zlata pohybovala pod 1200 USD za unci na rovni kolem 1189 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, BBG, Reuters, BI, MarketWatch

 


Čtěte více:

Umění a nemovitosti jako nové zlato?
23.04.2015 13:00
Zlato bylo po mnoho let považováno za uchovatele hodnoty. Od dob, kdy ...
Americká ekonomika nepříjemně překvapila - v prvním kvartále skoro zastavila
29.04.2015 14:46
Růst amerického HDP nepříjemně překvapil už koncem loňského roku, kdy ...
Fed na trhy vnesl závan klidu
29.04.2015 20:59
Smršť kurzotvorných informací z amerického hospodářství před pár desít...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi
12:58Bloomberg: Dlouhodobé dluhopisy USA budou v aukci za 22 miliard dolarů čelit klíčové zkoušce
11:35Trump plánuje další cla, trhy však nepanikaří. Na programu důležitá aukce  
11:02Ifo zlepšil odhad růstu německé ekonomiky, na letošek na 0,3 procenta
9:59Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let o dvě procenta
9:16Rozbřesk: Dopad cel v americké inflaci zatím vidět není. Koruna se veze na slabém dolaru
8:56Nové Trumpovy celní hrozby v úvodu zatlačí trhy do ztrát  
6:03Strategové z Wall Street jsou ohledně amerických akcií čím dál optimističtější. Morgan Stanley očekává roční růst S&P 500 o 8 procent
11.06.2025
22:02Zámořské indexy v závěru obchodování ztrácely  
17:11UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
17:06Akcie v USA mírně posilují  
17:04J&T Global Finance XIII., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny
16:28Vzácné kovy za studenty. Čína a USA se dohodly na klíčových komoditách i omezení cel
15:12Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zmírnil. Pomohl levnější benzin
15:06Jeden palčivý a druhý jen důležitý problém Applu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university