Ropa se už čtvrtým měsícem zvedá z nejhlubšího cenového propadu za posledních šest let, trh s tankery ale vysílá signál, že ropná rally je ohrožena. Došlo totiž k prudkému růstu poptávky po přepravě ropy tankery a ceny této přepravy vzrostly během posledních dvou týdnů o celých 57 %. OPEC chce na začátku června přepravit půl miliardy barelů ropy a analytici odhadují, že dalších asi 20 milionů barelů je uskladněno na lodích. Jde o další z řady signálů, že na trhu s ropou stále vládne převis nabídky.
Země OPEC nyní těží nejvíce ropy za více než dva roky a jsou rozhodnuty bránit hlavně svůj podíl na trhu a nebrat takový ohled na ceny. Rekordní snížení těžby ropy ve Spojených státech a pokles investic do tohoto sektoru se na celkovém objemu těžby ve světě ještě neprojevil. Podle se tak globálně vytěží 1,9 milionu barelů denně, které trh nevstřebá. Paddy Rodgers z tvrdí, že nadbytečná nabídka se stále kumuluje, a to se projevuje i v cenách lodní přepravy. Následující obrázek ukazuje jejich vývoj v letech 2011–2015. Je z něj patrné, že nyní dosahují ceny nejvyšších sezónních úrovní za posledních sedm let. Patrný je i prudký růst cen ke konci roku 2014:

Nigel Prentis z Hartland Shipping říká, že „podle všeho je na vodě stále hodně ropy“. Druhé čtvrtletí podle něho bývá obvykle klidnějším obdobím, v současné době je ale na trhu patrná zvýšená aktivita a ceny za přepravu leží neuvěřitelně vysoko. Supertankery, které jsou schopny přepravit 2 miliony barelů, v průměru vydělávají 45 000 dolarů denně, což je o 69 % více než před rokem. Přepravní kapacita je přitom snižována snahou investorů o uskladnění ropy na tankerech. Ta je motivována vývojem na trhu s futures.
OPEC se bude pravděpodobně nadále držet svého těžebního cíle ve výši 30 milionů barelů denně, a to minimálně do dalšího setkání jeho zástupců ve Vídni. To je naplánováno na 5. června. Při posledním zasedání v listopadu padlo rozhodnutí, že OPEC se namísto růstu cen bude snažit o vyšší objem těžby, která by z trhu vytlačila subjekty, jejichž těžební náklady se nacházejí výš než v zemích OPEC. Ropní býci by snad mohli najít určitou útěchu z vývoje v USA. Tam totiž v poslední době klesají zásoby, což naznačuje, že by mohl polevovat tlak ze strany přebytečné nabídky. Tvrdí to alespoň analytici ze společnosti . Podle jejich názoru bude ale trvat ještě další tři měsíce, než na trhu dojde k obnovení rovnováhy.
Zdroj: Bloomberg