Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální bankéři jako nepřátelé trhů

Centrální bankéři jako nepřátelé trhů

17.06.2015 17:15
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Některé události, které probíhají v posledních dnech tiskem, působí jako déja-vu. Řecko (ne)bojuje o záchranný program. Bush a Clinton kandidují na prezidenta USA… Jako bychom již o těchto událostech slyšeli, jakoby snad nikdy nebrali konce nebo opravdových změn. Svět centrálního bankovnictví si však změn užívá dostatek.

Poté, co banky investory od finanční krize chlácholily nízkými úrokovými sazbami, nákupy dluhopisů a dalšími intervencemi s cílem podpory slabých ekonomik, vystupují tvůrci měnových politik pomalu různými způsoby z trhů ven. Investoři tak pozorují obnovené záchvaty volatility, které tolik poznamenaly dění na trzích v posledních týdnech.

Letošní rok 2015 bude ve znamení hlavních centrálních bank, které dosáhnou inflexního bodu, co se týče vůle ke zkreslování a manipulaci trhů. Motorem nedávné volatility by mohlo být z makroekonomického hlediska právě postupné stahování podpory trhů ze strany centrálních bank. Za změnou jejich postoje stojí podezření z rizika zkreslení trhů a jejich přehnané závislosti na udávání směru tvůrci politik. A to je přesně to, na co si trhy potřebují odvyknout a to i za cenu kolísavějšího obchodování.

Švýcarsko, Japonsko, EU i Fed a finanční stabilita
Letošní rok začal lednovým otřesem na trzích, o který se postarala Švýcarská národní banka, která se jako první centrální banka odhodlala k zásadní změně politiky. Radikální ukončení intervencí, které po tři roky držely švýcarský frank na úrovni 1,20 za euro, bylo také odstrašujícím příkladem pro jiné kurzově intervenující centrální banky včetně ČNB. Švýcarská měna se nyní obchoduje okolo 1,05 franků za euro.

Velký rozruch vyvolalo prohlášení prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, že by si trhy prostě měly na vyšší volatilitu zvykat. Draghi zároveň varoval, že nízké úrokové sazby mohou zvýšit riziko finanční stability. To vše v reakci na výprodej dluhopisů poté, co poslal nejprve výnosy dluhopisů dolů a často i do negativního pásma programem kvantitativného uvolňování v hodnotě 1,1 bilionu eur. V pondělí průměrný výnos dluhopisů v euro regionu vystoupal podle indexů Bank of America Merrill Lynch na 1,08 procenta, to je více než dvojnásobek rekordně nízké hodnoty 0,425 procenta před pouhými třemi měsíci.

Guvernér Japonské centrální banky Haruhiko Kurody minulý týden komentoval oslabení jenu na nejnižší úroveň za posledních 13 let, kterému pomohl ekonomický stimulus právě centrální banky těmito slovy „není pravděpodobné, že by japonská měna nadále oslabovala v reálně efektivních otáčkách“. Včera uvedl, že neměl rozhodně v úmyslu tímto komentářem ovlivňovat měnový kurz, nicméně oproti minulému týdnu si japonský jen vede lépe.

Konečně dnes je na tahu americká centrální banka. Trhy s napětím očekávají konec zasedání Fedu ve Washingtonu následovaný tiskovou konferenci s jeho šéfkou Janet Yellen. Ta se snaží prorazit americké centrální bance cestu k prvnímu zvyšován úrokových sazeb od roku 2006 a to potenciálně již toto září. Šéfka Fedu vyslala investorům poplašný signál, když přestala s ujišťováním, že sazby zůstanou nízko a dodala, že jak akcie, tak dluhopisy jsou velmi štědře oceněny. Stejně jako prezident ECB Draghi varovala i Yellen ohledně tématu finanční stability. Nezvyšování sazeb koneckonců také nese svá rizika.

Ne všichni se však obávají, že centrální banky se k trhům obrací zády. A to i přesto, že varovaly před až 70 procentním rizikem bubliny na akciových trzích. Analytici Credit Suisse se domnívají, že politiky centrálních bank zůstanou nicméně i nadále abnormálně uvolněné. Centrální banky v Japonsku a EU neustále nakupují dluhopisy. Banky v Jižní Korey a na Novém Zélandu osekaly sazby i přes obavy z růstu cen aktiv. Fed dává jasné signály, že až ke zvýšení výpůjčních nákladů dojde, stane se tak postupně. I tak by měli brát investoři v potaz varování guvernéra Britské centrální banky Marka Carneyho z minulého týdne a to obzvláště pokud sází na to, že jim centrální banky vždy přispěchají na pomoc a zachrání je.

I Carney upozorňuje na vysoké riziko finanční stability. „Možné nepředvídatelné změny tržní likvidity jsou jasným rizikem pro finanční stabilitu a to zejména pokud někteří účastníci trhů berou likviditu jako samozřejmost a hromadně se hrnou do obchodů v očekávání jednání ze strany centrálních bank.“

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Zlato před Fedem rozšiřuje ztráty; Čína a Indie mění povahu trhu s drahým kovem
17.06.2015 12:36
Rozmezí, ve kterém se v současnosti pohybují ceny zlata, je z velké č...
FOREX TIP – Negativní vliv Řecka by měl být pouze tranzitivní, DAX může pokračovat výše
17.06.2015 15:25
Z historických maxim 12 400 bodů, při kterých se německý index DAX na...
Tři signály, že Grexit je za rohem
17.06.2015 15:00
Nekonečná politická vyjednávání Atén s mezinárodními věřiteli se táhno...
Rusko – Inflace se stabilizuje, průmysl zrychlil pokles
17.06.2015 16:04
Inflace se v týdnu končícím 15. června t/t zvýšila o 0,1 % po stagnaci...

Váš názor
 • Inflexní bod!
  18.06.2015 8:46

  Doporučuji šetřit s podobnými "odbornostmi"; pokud k tomu není řečeno nic víc, jde jen o pózu: "Hele, jak se vyznám"
  Tom
  • Re: Inflexní bod!
   18.06.2015 9:51

   Inflexní bod se týká křivky v grafu, ale paní Zahradníková hovoří o vůli centrálních bank. Že by dokázala vývoj této vůle uvést v grafu? Ale nešť, možná paní Zahradníková v tu chvíli myslela spíše než na dosažení inflexního, na dosažení bodu G.
   Nimetz
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data