Inflace se v týdnu končícím 15. června t/t zvýšila o 0,1 % po stagnaci z předchozího týdne. Od začátku letošního roku se index CPI v Rusku vyšplhal na úroveň 8,4 % (kumulovaný součet t/t změn indexu CPI). Inflace tak výrazným způsobem zpomalila svůj růst z počátku roku, což v pondělí kvitovala také centrální banka. Bank Rossii na pozadí příznivého inflačního vývoje a ve snaze podpořit hospodářský růst snížila na začátku týdne úrokové sazby o 100 bps na 11,5 %. Jednalo se již o čtvrté seřezání sazeb v tomto roce potvrzující přesvědčení banky o pokračujícím desinflačním vývoji, který umožňuje měnové podmínky rozvolnit.
Zatímco ruské statistiky z oblasti cenového vývoje jsou příznivé, včerejší data o průmyslové produkci byla zklamáním. Průmyslová výroba v květnu prohloubila meziroční pokles na 5,5 % z dubnového tempa 4,5 procenta (trh počítal s 3,8procentním snížením). Bylo to nejrychlejší tempo propadu za téměř šest let. Při y/y srovnání se v květnu dařilo všem průmyslovým subsektorům hůře, než v dubnu. Pokles jde na vrub především zpracovatelskému odvětví a snížené produkci energií (y/y -1,4 %, m/m -19 %). Průmyslový výkon, klesající již čtvrtý měsíc v řadě, signalizuje stále nevýraznou poptávku domácností a firem, utlumenou slabým rublem a sankcemi Západu. Snížení sazeb ze strany centrální banky v této perspektivě proto vypadá jako krok správným směrem (uvolněná měnová politika se však do reálné ekonomiky promítne až se zpožděním). Údaje z průmyslu tedy potvrzují, že hospodářská recese v Rusku ještě zdaleka nekončí.
Země EU se dnes navíc dohodly na prodloužení sankcí vůči Moskvě (za její postup na východě Ukrajiny) až do ledna příštího roku. Z evropské politické arény tedy Kreml žádné positivní zprávy, které by pomohly jeho ekonomice, čekat nemůže a to minimálně příštích 18 měsíců.
Zdroj: BBG