Rozmezí, ve kterém se v současnosti pohybují ceny zlata, je z velké části dílem rozvíjejících se trhů. Bankovní holding očekává, že centrální banky právě na těchto trzích budou mít zájem více se zlatem zásobit. Indie nebo Čína jsou právě těmi zeměmi, které lze vinit z poměrně radikální změny na trhu zlata.
Podle analytiků banky právě poptávka rozvíjejících se zemí po drahém kovu mění charakter trhu zlata. Až donedávna byla hlavním motorem tohoto trhu investiční poptávka, vzrůstá však neustále význam vlivu rozvíjejících se zemí, které jsou velmi citlivé na ceny této komodity. Jsou to právě kupující a prodávající z rozvíjejících se trhů, kteří z velké části ovlivňují rozmezí zlatých cen. Pokud se ceny zlata blíží 1100 dolarům za unci, pak přitahují kupující. Naopak ceny blízko 1300 dolarů za unci kupující od transakce odrazují. Svou roli sehrály i centrální banky rozvíjejících se zemí, které výrazně přispěly k nákupům. očekává nárůst nákupů právě na poli státního sektoru v tomto roce o 25 %.

Graf znázorňuje spotřebu zlata na obyvatele. Ta se výrazně liší a v Indii a Číně je relativně nízká. Zdroj: MarketWatch
Zpomalená Čína
Zmírnění ekonomického růstu spolu s dalšími faktory, jako je silná domácí těžba nebo pokles poptávky po luxusním zboží či dávání oficiálních darů, přičemž oba poslední faktory z velké části souvisí se zásahem čínské vlády proti korupci, se značně podepsalo na čínské poptávce po zlatě. Nejen tyto faktory Číně z části pokazily chuť komoditu dovážet. Čínský dovoz je nicméně stále velmi významný. Rok 2014 byl právě díky importu ve znamení druhého nejlepšího roku z hlediska poptávky po zlatě v čínských dějinách. V letošním roce se dovoz zlata do Číny též vyvíjí velmi slibně a to nad úrovní pětiletého průměru.
Poptávka po zlatě na rozvíjejících se trzích je do značné míry ovlivněna i horším přístupem spotřebitelů z řad národností významných konzumentů zlata jako je Čína, Indie, Indonésie, nebo Vietnam, k nástrojům na ochranu úspor či bohatství domácností proti rostoucím cenám nebo nízkým či dokonce záporným reálným úrokovým sazbám. Popularita zlata na těchto trzích tak vychází z jeho staré dobré role efektivního a spolehlivého uchovatele hodnoty. V přepočtu na jeden gram se může roční spotřeba zlata v Indii nebo Číně na jednoho obyvatele jevit jako relativně nízká, zůstává zde však stále prostor pro značný růst.
počítá pro zbytek tohoto roku s širším rozmezím pro ceny zlata mezi 1120 a 1305 dolary za unci, s průměrnou cenou za unci potom na úrovni 1234 dolarů, která odpovídá předchozím odhadům. Pro následujících pět et počítá banka s mírným nárůstem ceny tohoto drahého kovu, během následujících pěti let na přibližně 1325 dolarů za trojskou unci.
Současný stav - Řecko a Fed
Cena zlata se momentálně pohybuje okolo 1179 dolarů za trojskou unci. Komodita tak rozšiřuje ztráty, zatímco investoři očekávají dnešní výstup z jednání amerického Fedu spolu se zítřejším shromážděním euroskupiny, na kterém dojde na další jednání o řecké dluhové krizi. V letošním roce se cena zlata příliš nemění. Investoři zvažují riziko vyšších výpůjčních nákladů v US později v tomto roce v kontrastu s rizikem řeckého bankrotu. Chaotická situace okolo jednání o řeckém dluhu by sice mohla poskytnout zlatu určitou oporu. Případný růst ceny by však mohl být omezen právě očekáváním zvýšení sazeb americkým Fedem v zářijovém termínu. Hrozící vyšší sazby snižují přitažlivost drahého kovu, protože na rozdíl od jiných konkurenčních aktiv, jako jsou dluhopisy, nepřináší tato komodita úroky.

Vývoj ceny zlata za posední tři dny.
Zdroj: MarketWatch, BBG