Medvědí trh železné rudy se prohlubuje a její ceny poprvé od dubna padají pod 50 dolarů za tunu. Za propadem stojí primárně obavy o nerovnováhu nabídky a poptávky spojené s předpokladem, že laciné dodávky z Austrálie a Brazílie budou neustále růst, zatímco čínská poptávka pokulhává.
Cena 62procentní železné rudy dodávané do čínského Qingdaa se dnes propadla o 5,1 procenta na 49,60 dolarů za tunu. Její cena tak klesala již devátým dnem v řadě. Ceny železné rudy v pondělí vstoupily na medvědí trh, když klíčová komodita pro výrobu oceli proti červnovému maximu spadla o více než 20 procent.
Do popředí se tak vrací stejné faktory, které železnou rudu poslaly dolů až na desetileté minimum již začátkem dubna. Tedy vzrůstající nabídka a stagnující růst poptávky. Australská rada pro nerostné suroviny, jejímiž členy jsou mimo jiné těžařské společnosti jako a , dnes obhajovala přístup místních těžařů, kteří na trh posílají stále více produkce. Někteří analytici se domnívají, že by se cena železné rudy mohla posunout ještě níže až ke 40 dolarům za tunu.
Za posledních devět dní ceny klesly o 21 procent. Ke ztrátám přispěla i data o znovu se zvyšujících čínských zásobách, zatímco červnový vývoz z australského přístavu Port Hedland dosáhl rekordní úrovně. Doposud železná ruda v letošním roce odepsala 30 procent a 2. dubna si sáhla na pomyslné dno 47,08 dolarů za tunu.

Cena železné rudy s dodáním do Qingdaa za psolední měsíc.
Navzdory poklesu cen si největší australští producenti v následující dekádě končící v roce 2024 podle dat rady pro nerostné suroviny přijdou na vyšší příjmy než v dekádě předchozí a to přibližně ve výši 456 miliard dolarů. Největšími australskými dodavateli železné rudy jsou právě a .
S rostoucí nabídkou převážně z australských dolů a dalším omezováním produkce oceli by se podle mohla cena železné rudy v tomto čtvrtletí ustálit na průměrných 50 dolarech za tunu. Co se týče dlouhodobějšího výhledu, přiklání se k býčímu trendu. počítá kvůli nárůstu dodávek s poklesem cen i na méně než 40 dolarů za tunu v posledních třech měsících tohoto roku.
Na cenách nejen železné rudy, ale i jiných komodit jako je měď, uhlí nebo přírodní plyn se podepisuje i žalostná situace na čínském akciovém trhu, která posílá ceny těchto komodit na jejich letošní minima. Komoditní trh ničily již dříve obavy z klesající poptávky v Číně, situace na tamním akciovém trhu, který se propadl od půlky června téměř o 30 procent však komoditám nepřidává, naopak hrozí, že komodity stáhne dále do červených čísel. Klopýtání čínského akciového trhu by totiž mohlo stlačit čínskou poptávku ještě více dolů.
Zdroj: BBG, RTRS