Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nová fronta mezi Východem a Západem

Víkendář: Nová fronta mezi Východem a Západem

12.07.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Juozas Olekas je litevským ministrem obrany. Jeho rodiče trpěli vzpomínkami na to, jak je Stalin deportoval na Sibiř. Historie jeho rodiny tvořila i jeho identitu a dnes hovoří o tom, že Rusko je reálnou hrozbou. Tato země podle Olekase rozumí pouze jazyku síly a „pokud nedojde k razantní konfrontaci, její agresivita jen vzroste“. Je to patrné i z toho, že před sedmi lety Rusko zaútočilo na Gruzii a Západ proti tomu nijak výrazně neprotestoval. Nyní se to samé děje na Ukrajině a podle ministra mohou být další na řadě právě baltské země.

„Současná krize konečně probudila EU a našim varováním se konečně dostalo sluchu,“ říká ministr. NATO provádí vojenská cvičení a Spojené státy oznámily, že do Polska a baltských zemí umístí těžké zbraně včetně 250 tanků. Oznámení přišlo poté, co Rusko informovalo, že hodlá posílit svůj jaderný arzenál o minimálně 40 balistických střel. Řada Litevců, Lotyšů i Estonců vnímá své země jako novou frontu mezi Východem a Západem. Olekas nedávno obnovil povinnou vojenskou službu a v celém Pobaltí jsou patrné obavy ze zachování svobody a nezávislosti.

Baltské země byly součástí Sovětského svazu, nyní jsou členy EU a z politického hlediska se nachází mezi dvěma rozdílnými světy. Velká část jejich populace má ruské kořeny. V Litvě to je pouze 6 % populace, ale v Estonsku celá jedna čtvrtina a v Lotyšsku dokonce 27 %. Tato část populace žije většinou ve městech, je věrná své zemi, ale má svou vlastní identitu. Pro tyto země není postoj EU k Rusku pouze geopolitickou otázkou. Dotýká se přímo jejich domovů. Zároveň v těchto státech probíhá intenzivní hledání způsobu, jak se postavit k minoritám.

V lotyšském hlavním městě Rize má ruské předky celá jedna polovina a i zde stejně jako ve zbylých dvou zemích funguje politická strana, která reprezentuje zájmy Rusů. Vede ji nejúspěšnější politik s ruskými kořeny na Baltu Nils Usakovs. Jeho strana Harmonie je podporována zejména částí populace s ruskými kořeny. Nicméně Usakovs, který je nyní primátorem Rigy, tvrdí, že „jsou věrni Lotyšsku, NATO a Evropské unii“. Usakovs je prototypem integrovaného Rusa. Podporuje demokracii, má proevropské názory a nemá pochopení pro ruské nacionalistické postoje. Jeho strana stojí na sociálně demokratických principech a těžila z toho, že levicovější voliči v minulých letech volili pouze Rusy.

Po první světové válce bojovaly baltské země za svou nezávislost na bolševicích, ale v roce 1939 se Hitler a Stalin dohodli na tom, že spadnou pod sféru vlivu Sovětského svazu. Na rozdíl od Polska do nich ale nevtrhla Rudá armáda. Sověti zde pouze vybudovali vojenské základny a svůj vliv z nich šířili podobným způsobem, jako to nyní činí Rusko na Krymu. Nakonec ale byly z těchto třech zemí deportovány tisíce lidí, tisíce jich byly zabity. Litva, Lotyšsko a Estonsko nebyly schopny získat nezávislost až do roku 1990. Pak se staly členy EU a pro většinu lidí na Baltu to znamenalo definitivní návrat k Západu.

Asi 14 % lotyšské populace dnes tvoří Rusové, kteří se nestali lotyšskými občany. V Estonsku tvoří asi 6 % populace. Mohou v dané zemi žít, ale nemají volební práva a nemohou ve volbách kandidovat. Na první pohled není patrné žádné rozdělení společnosti, třetina sňatků v těchto dvou zemích je smíšená. V některých oblastech ale Rusové a zbytek společnosti žijí odděleně. Ti první sledují zprávy z Ruska, které jsou plné propagandy. Zbytek společnosti sleduje národní programy. Lidé jako Usakovs ale ukazují, že ruská propaganda není dost silná, aby vyvážila život v zemi, která ctí vládu práva a je členem EU. Když například Rusko zabralo Krym, Usakovs řekl, že celistvost Ukrajiny je nezpochybnitelná.

Baltské ekonomiky nyní nepoškozují ani tak sankce uplatňované proti Rusku, jako prudké oslabení rublu. Rusové si totiž už v řadě případů nemohou dovolit dovolenou či nákupy na Baltu. Přicházejí už jen extrémně bohatí Rusové a Lotyšsko se dokonce stává útočištěm pro ty, kteří se již v Putinově říši necítí doma. Ještě nedávno platilo, že když cizinec v zemi investoval více než 70 000 eur, dostal pětileté povolení k pobytu. Nyní byla tato hranice zvýšena na 250 000 eur, ale počet povolení i přesto roste.

Autorem je Jan Puhl.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Po 5 000 letech jsme v cíli
10.07.2015 16:15
Zřejmě dlouhá řada investorů a ekonomů má poměrně jasno: Krátkodobé i ...
Víkendář: Budoucnost patří solární energii
11.07.2015 8:00
Je jasné, že predikce týkající se velmi vzdálené budoucnosti nelze brá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y