Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po 5 000 letech jsme v cíli

Po 5 000 letech jsme v cíli

10.07.2015 16:15

Zřejmě dlouhá řada investorů a ekonomů má poměrně jasno: Krátkodobé i dlouhodobé sazby jsou „uměle“ nízko, což je ten nejlepší recept na vytvoření problémů ještě horších, než jakými globální ekonomika prošla před několika lety. V podstatě veškerá diskuse o tom, zda byla krizová a pokrizová stimulace příliš silná, adekvátní, či dokonce příliš slabá se protíná právě v onom konceptu „umělosti“, či naopak „přirozenosti“ určité výše sazeb.

Obvyklým měřítkem toho, co je přirozené, bývá pohled do historie. Zde hrozí nebezpečí, že si vybereme zrovna to období, které tak nějak náhodou sedí na naše argumenty – při tom, jak je historie bohatá, většinou není problém takové „relevantní“ období najít. Řešením by měl být skutečně dlouhodobý pohled. Následující graf je naprosto výjimečný, protože posouvá měřítko dlouhodobosti na maximum. Jeho začátek není nastaven někdy na počátek minulého století, ani století předtím. Nezačíná dokonce ani ve středověku. Sleduje vývoj sazeb už v době 3000 BC. Za relevantní měřítko jsou tedy brány dostupné informace ohledně sazeb v Babylónské říši, Antickém Řecku, data pokračují do Říma, Byzantské říše, Nizozemí, středověké Itálie, UK a nakonec USA. Modře jsou vyznačeny sazby krátkodobé, růžově dlouhodobé:
5000

Zdroj: BoE

Pokud budeme křivky brát jako skutečně dobrý ukazatel historického standardu, je ihned jasné, že v současné době se skutečně nacházíme ve výjimečném období. Krátkodobé sazby se k dnešním úrovním v takto dlouhé historii přiblížily jen dvakrát a to ve třicátých letech a předtím v roce 1895. A to skutečně jen přiblížily, protože u nuly nebyly nikdy. U dlouhodobých sazeb je situace trochu jiná – zde rozdíl není tak velký.

Pokud mohu soudit, tak většina tradičních „dlouhodobých“ pohledů na sazby, které nám jsou předkládány, pracuje s obdobím začínajícím někdy v sedmdesátých letech. Tedy na vrcholu inflačních problémů druhé poloviny minulého století. Takový pohled je prakticky tím nejvíce zavádějícím ze všech možných. Pokud se data protáhnou alespoň na začátek minulého století, vyznívá porovnání současných sazeb s historickým standardem už trochu jinak a méně „uměle“. Ale jak jsem uvedl, pohled na posledních 5 000 let ukazuje, že dnes jsme skutečně ve výjimečné situaci.

Osobně na historická porovnávání při hodnocení oné domnělé umělosti současné výše sazeb moc nedám. Graf je tak pro mne sice hodně zajímavý, ale z praktického hlediska ukazuje jen na onu mimořádnost (což ale neznamená umělost). V globální ekonomice je nyní nadbytek (zamýšlených) úspor, které tlačí sazby dolů. Těchto zamýšlených úspor je dokonce tolik, že ani velmi nízké sazby nestačí na to, aby úspory přeměnily na investice a tudíž trpí agregátní poptávka. Centrální banky jen reagují na tuto situaci, nevytvářejí ji. Klíčová otázka je, proč bychom za posledních 5 000 let měli nyní najednou být v tak výjimečné situaci na trhu s úsporami. Podle mne nabízí odpověď třeba krátký pohled na sérii reklam v televizi zoufale se snažících o prodej nepotřebných cetek. Jsme saturováni a stále více si to uvědomujeme, nezbývá, než spořit. Nejde o úspory s cílem dosáhnout vyšší spotřeby v budoucnu. Jde o úspory vynucené tím, že už jsme u spotřebního cíle. A jejich cena na trhu podle toho vypadá.
Čtěte více:

Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem
10.07.2015 13:43
Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data