Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po 5 000 letech jsme v cíli

Po 5 000 letech jsme v cíli

10.07.2015 16:15

Zřejmě dlouhá řada investorů a ekonomů má poměrně jasno: Krátkodobé i dlouhodobé sazby jsou „uměle“ nízko, což je ten nejlepší recept na vytvoření problémů ještě horších, než jakými globální ekonomika prošla před několika lety. V podstatě veškerá diskuse o tom, zda byla krizová a pokrizová stimulace příliš silná, adekvátní, či dokonce příliš slabá se protíná právě v onom konceptu „umělosti“, či naopak „přirozenosti“ určité výše sazeb.

Obvyklým měřítkem toho, co je přirozené, bývá pohled do historie. Zde hrozí nebezpečí, že si vybereme zrovna to období, které tak nějak náhodou sedí na naše argumenty – při tom, jak je historie bohatá, většinou není problém takové „relevantní“ období najít. Řešením by měl být skutečně dlouhodobý pohled. Následující graf je naprosto výjimečný, protože posouvá měřítko dlouhodobosti na maximum. Jeho začátek není nastaven někdy na počátek minulého století, ani století předtím. Nezačíná dokonce ani ve středověku. Sleduje vývoj sazeb už v době 3000 BC. Za relevantní měřítko jsou tedy brány dostupné informace ohledně sazeb v Babylónské říši, Antickém Řecku, data pokračují do Říma, Byzantské říše, Nizozemí, středověké Itálie, UK a nakonec USA. Modře jsou vyznačeny sazby krátkodobé, růžově dlouhodobé:
5000

Zdroj: BoE

Pokud budeme křivky brát jako skutečně dobrý ukazatel historického standardu, je ihned jasné, že v současné době se skutečně nacházíme ve výjimečném období. Krátkodobé sazby se k dnešním úrovním v takto dlouhé historii přiblížily jen dvakrát a to ve třicátých letech a předtím v roce 1895. A to skutečně jen přiblížily, protože u nuly nebyly nikdy. U dlouhodobých sazeb je situace trochu jiná – zde rozdíl není tak velký.

Pokud mohu soudit, tak většina tradičních „dlouhodobých“ pohledů na sazby, které nám jsou předkládány, pracuje s obdobím začínajícím někdy v sedmdesátých letech. Tedy na vrcholu inflačních problémů druhé poloviny minulého století. Takový pohled je prakticky tím nejvíce zavádějícím ze všech možných. Pokud se data protáhnou alespoň na začátek minulého století, vyznívá porovnání současných sazeb s historickým standardem už trochu jinak a méně „uměle“. Ale jak jsem uvedl, pohled na posledních 5 000 let ukazuje, že dnes jsme skutečně ve výjimečné situaci.

Osobně na historická porovnávání při hodnocení oné domnělé umělosti současné výše sazeb moc nedám. Graf je tak pro mne sice hodně zajímavý, ale z praktického hlediska ukazuje jen na onu mimořádnost (což ale neznamená umělost). V globální ekonomice je nyní nadbytek (zamýšlených) úspor, které tlačí sazby dolů. Těchto zamýšlených úspor je dokonce tolik, že ani velmi nízké sazby nestačí na to, aby úspory přeměnily na investice a tudíž trpí agregátní poptávka. Centrální banky jen reagují na tuto situaci, nevytvářejí ji. Klíčová otázka je, proč bychom za posledních 5 000 let měli nyní najednou být v tak výjimečné situaci na trhu s úsporami. Podle mne nabízí odpověď třeba krátký pohled na sérii reklam v televizi zoufale se snažících o prodej nepotřebných cetek. Jsme saturováni a stále více si to uvědomujeme, nezbývá, než spořit. Nejde o úspory s cílem dosáhnout vyšší spotřeby v budoucnu. Jde o úspory vynucené tím, že už jsme u spotřebního cíle. A jejich cena na trhu podle toho vypadá.
Čtěte více:

Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem
10.07.2015 13:43
Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.02.2024
11:21Čína vrší opatření, výsledky dnes důležitější než Fed  
10:55Bloomberg: Zaváhání u elektromobilů mění evropský automobilový průmysl
9:57Amazon míří do indexu Dow Jones, vystřídá problémovou firmu Walgreens
9:20HSBC odepsala podíl v čínské bance a zaostala tak výsledky za očekáváním. Akcie podpoří zpětný odkup za až dvě miliardy dolarů
9:05Rozbřesk: Česká „nároková“ ekonomika, aneb každý natahuje ruku
8:54Trhem cloumá Nvidia. Výsledky a výhled naznačí, zda rally na akciích je nadále oprávněná  
6:05Munro: Teslu je velmi těžké porazit, zejména pokud se držíte starého způsobu přemýšlení
20.02.2024
22:00Obchodování na Wall Street se zvrhlo ve one man show Nvidie  
17:21Růst nebo hodnota? Kvalita…
17:17Nedůvěra ve výsledky? Techy dnes táhnou trh dolů  
15:51Německá krize ve výstavbě bytů potrvá déle, varuje Ifo. Ve Švédsku bude ještě horší
15:50Velké americké technologie diktují vývoj celosvětového trhu. Jaká to přináší rizika a kde hledat diverzifikaci
15:47ExxonMobil kvůli byrokratické zátěži v Evropě zvažuje přesun investic do jiného regionu
14:13Summers: Možnost zvýšení sazeb
12:27Evropský automobilový průmysl se mění pod tlakem problémů s výrobou elektromobilů
12:09Bayer osekává dividendu o 95 procent ve snaze umořit dluh a vyřešit právní spory
11:41Průzkum: Třetina Čechů lituje, že své přebytečné peníze neinvestovala
10:56Čínská snaha o podporu velký dojem neudělala, trhy čekají na důležité výsledky  
10:31Goldmani zvyšují svůj odhad S&P 500 do konce roku, rally budou pohánět vyšší zisky
9:08Rozbřesk: Proč koruna může krátkodobě zůstat pod tlakem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC