Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po 5 000 letech jsme v cíli

Po 5 000 letech jsme v cíli

10.07.2015 16:15

Zřejmě dlouhá řada investorů a ekonomů má poměrně jasno: Krátkodobé i dlouhodobé sazby jsou „uměle“ nízko, což je ten nejlepší recept na vytvoření problémů ještě horších, než jakými globální ekonomika prošla před několika lety. V podstatě veškerá diskuse o tom, zda byla krizová a pokrizová stimulace příliš silná, adekvátní, či dokonce příliš slabá se protíná právě v onom konceptu „umělosti“, či naopak „přirozenosti“ určité výše sazeb.

Obvyklým měřítkem toho, co je přirozené, bývá pohled do historie. Zde hrozí nebezpečí, že si vybereme zrovna to období, které tak nějak náhodou sedí na naše argumenty – při tom, jak je historie bohatá, většinou není problém takové „relevantní“ období najít. Řešením by měl být skutečně dlouhodobý pohled. Následující graf je naprosto výjimečný, protože posouvá měřítko dlouhodobosti na maximum. Jeho začátek není nastaven někdy na počátek minulého století, ani století předtím. Nezačíná dokonce ani ve středověku. Sleduje vývoj sazeb už v době 3000 BC. Za relevantní měřítko jsou tedy brány dostupné informace ohledně sazeb v Babylónské říši, Antickém Řecku, data pokračují do Říma, Byzantské říše, Nizozemí, středověké Itálie, UK a nakonec USA. Modře jsou vyznačeny sazby krátkodobé, růžově dlouhodobé:




5000

Zdroj: BoE

Pokud budeme křivky brát jako skutečně dobrý ukazatel historického standardu, je ihned jasné, že v současné době se skutečně nacházíme ve výjimečném období. Krátkodobé sazby se k dnešním úrovním v takto dlouhé historii přiblížily jen dvakrát a to ve třicátých letech a předtím v roce 1895. A to skutečně jen přiblížily, protože u nuly nebyly nikdy. U dlouhodobých sazeb je situace trochu jiná – zde rozdíl není tak velký.

Pokud mohu soudit, tak většina tradičních „dlouhodobých“ pohledů na sazby, které nám jsou předkládány, pracuje s obdobím začínajícím někdy v sedmdesátých letech. Tedy na vrcholu inflačních problémů druhé poloviny minulého století. Takový pohled je prakticky tím nejvíce zavádějícím ze všech možných. Pokud se data protáhnou alespoň na začátek minulého století, vyznívá porovnání současných sazeb s historickým standardem už trochu jinak a méně „uměle“. Ale jak jsem uvedl, pohled na posledních 5 000 let ukazuje, že dnes jsme skutečně ve výjimečné situaci.

Osobně na historická porovnávání při hodnocení oné domnělé umělosti současné výše sazeb moc nedám. Graf je tak pro mne sice hodně zajímavý, ale z praktického hlediska ukazuje jen na onu mimořádnost (což ale neznamená umělost). V globální ekonomice je nyní nadbytek (zamýšlených) úspor, které tlačí sazby dolů. Těchto zamýšlených úspor je dokonce tolik, že ani velmi nízké sazby nestačí na to, aby úspory přeměnily na investice a tudíž trpí agregátní poptávka. Centrální banky jen reagují na tuto situaci, nevytvářejí ji. Klíčová otázka je, proč bychom za posledních 5 000 let měli nyní najednou být v tak výjimečné situaci na trhu s úsporami. Podle mne nabízí odpověď třeba krátký pohled na sérii reklam v televizi zoufale se snažících o prodej nepotřebných cetek. Jsme saturováni a stále více si to uvědomujeme, nezbývá, než spořit. Nejde o úspory s cílem dosáhnout vyšší spotřeby v budoucnu. Jde o úspory vynucené tím, že už jsme u spotřebního cíle. A jejich cena na trhu podle toho vypadá.




Čtěte více:

Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem
10.07.2015 13:43
Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů