Další zásadní "řecký víkend" skončil a opět to vypadalo na neúspěch. Lídři však s jednáními pokračovali, v pondělí ráno konečně nalezli shodu a oznámili dohodu s Řeckem. Vzhledem k velké nedůvěře je nový program pomoci podmíněn rychlým schválením dojednaných reforem v řeckém parlamentu a zbývají dořešit i další věci. Pro začátek je ale pro trhy zásadní informací, že se Řecko s velkou pravděpodobností vyhne krachu a odchodu z eurozóny. Podle toho také vypadá úvodní pozitivní reakce rizikových aktiv, ke kterým se ale nepřidává euro. Téma bude ještě poutat pozornost právě v souvislosti se schvalováním reforem. Pokud se však nezačne rýsovat nějaké zásadní ohrožení dohody, bude se sledovat čím dál méně.
V souvislosti s Řeckem zůstává zásadní postoj ECB, která by však díky poslednímu vývoji měla vyčkávat a umožnit tak řeckým bankám přežívat. ECB má ve čtvrtek měnové jednání. Nějaké změny v nastavení měnové politiky nejsou pravděpodobné a riziko představovalo především Řecko, jehož pád by případně přinutil banku uklidnit situaci ve zbytku bloku. Zřejmě to ale nebude nutné, takže ECB může deklarovat připravenost k zásahu, ale jinak asi potvrdí aktuální nastavení politiky i jejího výhledu, tedy že QE bude pokračovat aspoň do září 2016.
Čína, která v posledních dnech také slušně rozvířila dění na finančních trzích, trochu sešla z očí, když se tamním autoritám podařilo zastavit pád akcií. Burzy pokračovaly v růstu také v pondělí. Do hry se ale tento týden zapojí nová data. Vedle průmyslové výroby a maloobchodu bude zveřejněn údaj o HDP za druhé čtvrtletí, které zřejmě přineslo zpomalení. Ekonomika by podle odhadů měla vykázat růst pod 7 procenta. Výraznější zpomalení by přitom nejen zvýšilo obavy z dalšího vývoje ekonomiky, ale mohlo by i zabrnkat na napjaté nervy čínských akciových investorů.
Z americké ekonomiky se dozvíme vývoj maloobchodních tržeb za červen. Vzhledem k poklesu prodejů aut čekáme pouze stagnaci nebo jen mírný nárůst maloobchodu. Dále budou z USA přicházet čísla o průmyslu. V případě samotné výroby věříme v mírný růst za červen, který by měl konečně přerušit negativní sérii. Lehkou nápovědou o červenci budou průzkumy aktivity v New Yorku a Filadelfii.
Hned několik zástupců Fedu má v nadcházejících dnech naplánováno vystoupení. Pozornost ale bude směřovat hlavně k pololetní zprávě o situaci v ekonomice, kterou přednese Janet Yellenová postupně v obou komorách Kongresu. Americká ekonomika sice překonává špatný první kvartál, ale její výsledky až tak skvělé nejsou. Navíc se zvýrazňují některá rizika, jako například Čína. Očekávání o úrokových sazbách Fedu se posunula, náš předpoklad zůstává, že první růst přijde v prosinci, trh započítává do cen růst sazeb spíše až v příštím roce. Právě stanovisko předsedkyně Fedu bude mít značný vliv na to, zda se odhady znovu upraví.
Z eurozóny přijde vývoj průmyslu v květnu, finální údaje o inflaci a výsledek německého průmyslu ZEW. Všechny tyto údaje by měly mít na trhy pouze omezený vliv. Z Británie nás čeká důležitá inflace a data z trhu práce. Japonská centrální banka bude rozhodovat o měnové politice a její rozhodnutí doprovodí komentář guvernéra Kurody.
Úvod americké výsledkové sezóny za 2Q15 v podání Alcoy vyzněl poměrně rozpačitě. Pod slabšími výsledky/výhledem je podepsán zejména převis nabídky na straně čínských státem dotovaných producentů, jenž má neblahý dopad na koncové prodejní ceny hliníku.
Po chudším úvodu se již v tomto týdnu rozbíhá výsledková sezóna naplno. Největší pozornost přitáhnou tradičně velké americké bankovní domy (reportují všechny s výjimkou Morgan Stanley). Banky pak doplní několik zajímavých jmen z dalších odvětví ekonomiky (např. J&J, , Delta Air Lines (DIP), , , nebo GE). Do konce měsíce zveřejní své výsledky přes 3/4 tržní kapitalizace indexu S&P 500.
Do výsledkové sezóny za 2Q15 vstupujeme takřka přesně v bodě, kde jsme otevírali výsledkovou sezónu za 1Q15. Tj., tržní konsenzus pro meziroční nárůst zisku v rámci indexu S&P 500 počítá ve 2Q15 s -6,4 % yoy (+0,4 % yoy ex-energetika), přičemž výsledkovou sezónu za 1Q15 jsme začínali s -6 %. I skladba očekávání je velmi podobná 1Q15, když by měl být meziroční růst zisků brzděn především levnou ropou a silným dolarem. Vzhledem k tomu, že tyto dva trendy započaly až ve 2H14, počítáme s pozvolným odezníváním souvisejícího negativního bazického efektu (na yoy bázi) až ke konci FY15. Mimo to byl 2Q15 poznamenán nejdříve pokračující várkou slabších makro-dat, na kterou navázalo v druhé půlce kvartálu zlepšení zejména v oblastech (např. trh práce, spotřebitelská důvěra, maloobchodní tržby, apod.), které by mohly mít pozitivní vliv na spotřebu a příslušné sektory ekonomiky. Dle našich odhadů by měl na nečekaný pokles ekonomiky v 1Q15 (-0,2 %) navázat ve 2Q15 růst o 2,5-3 % sa. ann.
Výsledkovou sezónu za 1Q15 jsme ovšem ve finále končili s meziročním nárůstem zisků o +0,3 % (ex-energetika dokonce +8 % yoy). Vzhledem k lepšící se kondici domácí ekonomiky je tak i tentokrát dost možná zaděláno na poměrně úspěšnou výsledkovou sezónu, alespoň relativně k tržním očekáváním. Ve hře je mimo domácí ekonomiky totiž i určitá stabilizace na trhu s ropou. I když nejsme toho názoru, že již bylo dosaženo nové dlouhodobé rovnováhy, ropa (jak WTI, tak Brent) se během 2Q15 pohybovala v průměru o zhruba 20 % výše než v 1Q15). Stejně tak došlo i ke zpomalení tempa posilování dolaru. Co se ale týče reálných dopadů do korporátních výsledovek, půjde spíše o zmírnění tlaků, než nějaký citelný katalyzátor, což je dáno dlouhodobým hedgingovým/futures aspektem měnových/energetických kontraktů (tj. proběhnuvší vývoj se projeví s citelným časovým odstupem, navíc ne v poměru 1:1).
Na úrovni tržeb se ve 2Q15 počítá s 4procentním meziročním poklesem (v souladu s 1Q15; +1,3 % yoy ex-energetika), hlavními viníky jsou opět ropa (tržby energetických koncernů -32 % yoy) a dolar.
Očekávaný meziroční růst zisků pro letošní rok se nyní pohybuje na úrovni +1 % (ale +7,4 % ex-energetika!), což je o 5 ppt níže než začátkem roku. Vzhledem k aktuálním valuacím na amerických akciových trzích je to dle našeho názoru i horní mez potenciálního výnosu (řekněme střední - vyšší jednociferný), který letos americké trhy investorům skýtají.
Jinými slovy, pro tuto chvíli nepočítáme s další expanzí poměrových ukazatelů. Případný růst akciových trhů se tak bude muset opírat o nárůst korporátních zisků. Ten by měl již v příštím roce po odeznění již zmiňovaných bazických efektů (na ropě/dolaru) dle tržního konsenzu opět dosahovat dvojciferného tempa.
V korporátní Evropě reprezentované indexem Stoxx Europe 600 by měly letos zisky růst zhruba 7procentním tempem, když je tamní situace ve srovnání s USA zrcadlová, neboť Evropa je čistým importérem ropy a čistým exportérem zboží a služeb, což je ještě posíleno slábnoucím eurem. Vzhledem k uvedeným fundamentům a proběhnuvší korekci v Evropě je tak dle našeho názoru vhodná příležitost pro opětovné lehké nadvážení západní Evropy na úkor USA.
Meziroční růst zisku v rámci indexu S&P 500 by měl i tentokrát táhnout, navzdory mírnému zpomalení ve srovnání s 1Q15 sektor zdravotnictví (zisk +6 % yoy). V závěsu by měly být cyklická spotřeba (na čele s automobilkami) a IT (díky hardwaru – čili Applu).
Přehnaně konzervativní se nám jeví tržní očekávání ohledně finančního sektoru, jehož zisky by měly klesnout o 1,6 % yoy, včetně stagnace u velkých univerzálních bank. Fundament se přitom oproti 1Q15, kdy narostly zisky sektoru o 7,4 % yoy, příliš nezměnil. Na trzích stále panuje zvýšená volatilita příznačná pro 1Q15, která výrazně podpořila příjmy investičních divizí velkých bank. U některých tříd aktiv dokonce došlo k jejímu dalšímu nárůstu. Silnou sadu výsledků by tak mohly představit zejména banky exponované na některé třídy aktiv ve FICC segmentu finančních trhů (jmenovitě sazby a FX). Vzhledem k vývoji na trhu se státními dluhopisy, kdy jsme byli v průběhu kvartálu svědky (mnohdy/mnohde impulzivních) nárůstů výnosů, bychom mohli začít pozorovat i kýženou stabilizaci/nárůst čistých úrokových marží. Odpovědi na tyto otázky se ostatně dovíme již v tomto týdnu.
Celý výhled si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout v sekci Akcie – Výzkum - Analýzy.