Aktualizováno První odhad cenového vývoje v eurozóně za měsíc červenec na meziroční bázi nijak nepřekvapil. Index CPI se zvýšil v souladu s konsensem o 0,2 %, tedy stejně jako v červnu. Mírně lepší výsledek však přináší jádrová inflace, kde pozorujeme v červenci procentní růst (+0,2 p.b. m/m), který překonal odhad trhu nastavený na 0,8 %.
Všechny hlavní položky spotřebního koše v červenci podražily (potraviny a tabák +0,9 %, služby +1,2 %, průmyslové zboží +0,5 %) s výjimkou energií. Ceny energií prohloubily m/m svůj pokles o 0,5 p.b. na minus 5,6 % a umazaly tak positivní cenový vývoj v ostatních kategoriích.
Rychlejšímu přibližování celkové inflace k 2procentnímu cíli ECB tak brání hlavně klesající ceny energií (ropy), které by však měly být pouze přechodného charakteru. Evropská centrální banka tedy může dnešní inflační čísla kvitovat, protože na úrovni jádrové inflace došlo k dalšímu růstu, i když stále jen velmi pozvolnému. Inflační report nemá potenciál změnit politiku ECB, která je nadlouho dopředu jasně daná - nákupy dluhopisů v rámci QE budou pokračovat a to minimálně do oficiálního konce tohoto programu v září 2016.
Euro reaguje (na positivní vývoj v jádrové inflaci) posílením proti dolaru o cca 0,4 % na úroveň 1,098 EURUSD. Německé výnosy mírně rostou, stejně jako výnos dluhu v EMU (na všech splatnostech).
Evropská míra nezaměstnanosti
Společně s inflací byly zveřejněny údaje o míře nezaměstnanosti v EMU za měsíc červen. Nezaměstnanost se nepatrně zvýšila o 0,1 p.b. na 11,1 % a to zejména vinou vyššího počtu nezaměstnaných v Itálii. Ostatní evropské země hlásí stagnaci (Německo, Francie, Portugalsko), či pokles míry nezaměstnanosti v řádu desetiny procentního bodu (Bulharsko, Dánsko, Španělsko, Rakousko, Polsko). Český republika si v červnu polepšila o 0,1 p.b. na 4,9 % míru nezaměstnanosti. Méně nezaměstnaných mají už jen v Německu (4,7 %) a na Islandu (Shengen) (4,2 %).
Problém EMU zůstává vysoká míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi, ve Španělsku se jedná o hrozivých 49,2 %, Itálie 44 %, Chorvatsko 43 %, Finsko 23,5 %, Francie 23 % a pro Řecko není ani statistika dostupná (poslední údaj z dubna hovořil o 53,2procentní míře nezaměstnanosti mezi mladými). V ČR bylo v červnu bez práce 12,7 % lidí mladších 25 roků.