Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aleš Jelínek: Obnovitelné zdroje v ČR by zasloužily lepší diskuzi

Aleš Jelínek: Obnovitelné zdroje v ČR by zasloužily lepší diskuzi

05.09.2015 14:00
Autor: Pavel Daniel

V českém prostředí se dneska problematika obnovitelných zdrojů bere příliš „zkrátka“, neumíme o ní dlouhodobě věcně diskutovat a měníme kormidlo příliš často, říká Aleš Jelínek, jeden ze zakladatelů společnosti E4U, jejíž akcie jsou kotované na pražské burze.

Patria Online: Jak hodnotíte z pohledu zakladatele společnosti její působení na trhu?

Společnost E4U je čistě projektová společnost. To znamená, že je to firma vlastnící výrobní technologie, konkrétně dvě elektrárny, ale veškeré další činnosti jsou minimální. Nezaměstnáváme interní právníky, vývojáře, účetní, či údržbáře. Veškeré služby máme outsourcované. Je to v souladu s definicí, se kterou fungujeme od začátku: kontrolovat náklady a maximalizovat akcionářský výnos a držet stabilní dividendu. Na burze tak nejsme mezi tituly, kterým jde primárně o růst akcií. Z tohoto pohledu jsem spokojený, výsledky jsou velmi dobré.

Patria Online: Jaké má projekt hospodaření?

Stávající projekty pocházejí z let 2008 a 2009, v té době bylo v ČR solárních elektráren jako šafránu a jejich existence nebyla exponovaným společenským tématem. Nepocházejí z období tzv. „solárního boomu“ a byly tedy zasaženy retrospektivní „solární daní“ na omezené období tří let. Tato skutečnost není dobrá, ale pořád lepší, než u jiných projektů. Navíc došlo k internímu refinancování a tím ke snížení nákladů na cizí kapitál. Můžeme tedy zopakovat to, co před čtyřmi lety: Nadále chceme držet dividendu na stávající úrovni 5,60 CZK, tedy 7 procent z původní upisovací ceny, celkový vnitřní výnos provozovaných projektů po dobu životnosti daných výroben je však vyšší.

Patria Online: Je podle vás projektové financování vhodné i pro další projekty? A doporučil byste ho investorům?

Způsob, jakým byla vytvořena E4U, může být podle mého přesvědčení příkladem pro jiné realizátory konkrétních projektů. A nezáleží na tom, jakých, může jít o developerské, infrastrukturální, či jiné projekty. Jde o zapojení veřejnosti (investorů) do lokálního projektů. Tento způsob financování je v jiných zemích naprosto standardní, v tuzemsku zatím málo obvyklý.

Patria Online: V jaké zemi EU se obnovitelným zdrojům podle vás daří nejlépe?

Viděno optikou celkové koncepčnosti a stability, pak je to Německo. Srovnám-li situaci v ČR a Německu, pak Němci jsou především schopni celospolečenské dlouhodobé věcné diskuse a analýzy na téma „budoucí energetická koncepce“. Postupují po malých krocích už od roku 1991 (tehdy schválili první legislativu týkající se dodávek zelené energie do sítě). Jejich energetický trh nikdy nebyl rychle a jednorázově přesubvencován. K prvnímu konsenzu o budoucím odpojení atomových elektráren došlo v roce 2000 a Německo samo sebe definovalo jako jednu z mála zemí na světě, která dokáže významnou technologickou revoluci, jakou je je přechod na obnovitelné zdroje, provést jako první. A hlavně – s nástupem obnovitelných zdrojů se řeší i dlouhodobé ekonomické efekty, krajinotvorba, redistribuce hodnot ve společnosti i otázka rozdělení nákladů a zisků mezi výrobce a spotřebitele.

a_e4u

Patria Online: Proč se v Německu daří obnovitelným zdrojům lépe než v ČR?

Německo vyrábí přes 25 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů a drtivá většina lokálních projektů je financována právě podobným způsobem jako E4U – přes místní projektovou společnost. Tím si Němci vytvářejí postupně dostatečnou míru energetické nezávislosti. Pochopili, že zapojení samosprávy (obce), většího lokálního investora a drobných střadatelů do těchto projektů musí mít jasnou strategii: totiž WIN-WIN-WIN pro všechny účastníky. Je to tržní způsob financování, bez „zázračných eurodotací“.

Dalším důvodem, proč se projektům v Německu daří lépe je to, že legislativa v oboru obnovitelných zdrojů je v ČR velmi nevyzpytatelná a prakticky vylučuje jakékoliv dlouhodobé plánování. My jako česká společnost neumíme vytvářet dlouhodobé koncepce. V pondělí zavedeme penzijní reformu, tedy strategický celospolečenský projekt s důsledky na desítky let, v úterý založíme penzijní fondy, ve středu naverbujeme desítky tisíc lidí, kteří uvěří a vloží 2 miliardy korun a ve čtvrtek vše zrušíme. Takhle to jednoduše dělat nelze.

Patria Online: Jak vidíte budoucnost E4U?

Projekty, které má společnost v portfoliu, jsou pečlivě vybrané a jedny z nejkvalitnějších v ČR. Toto akcionáři již měli možnost poznat. Jakýkoli další projekt by musel splňovat minimálně stejná výnosová kritéria, jako mají stávající projekty. V opačném případě by došlo k naředění portfolia méně výnosovým aktivem. Laťka je nasazena hodně vysoko a i tady platí, že prioritní je akcionářský výnos, nikoliv objem aktiv jako takový. Pokusy o akvizici dalších projektů se finančně-matematicky ukázaly na rizikově očištěné bázi doposud jako nevýhodné.

Patria Online: Lze i dnes mluvit o konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů?

Při srovnání konkurenceschopnosti energetických zdrojů je důležitá metodologie výpočtu – toto se často pomíjí. Německá společnost si spočítala, že přechod na obnovitelné zdroje je pro ni celospolečensky výhodný. V ČR nám zatím chybí konsensus, rozhodujeme se zbrkleji a měníme příliš často kormidlo vývoje.

Otázka ale také je, co je konkurenceschopnost? V energetice je dána konkrétním místem, zemí a místními podmínkami. Přechod na obnovitelné zdroje je v německém pojetí zároveň přechodem z několika velkých výrobců na mnoho malých decentralizovaných zdrojů, inteligentních domů a výrobků, aut, spotřebičů, prostě „smart grid“ se vším všudy. Zjednodušeně řečeno: Pokud investici do větrného parku v Sasku rozpočítám na 10 let, pak mohu zjistit, že by bylo levnější tu elektřinu opravdu vyrábět jen a pouze ve staré účetně odepsané atomové elektrárně. Pokud ale vezmu v potaz, že ten větrný park se umí točit třicet let, pak zjistím, že posledních 15 let mi elektřina „teče zcela zdarma“, konkrétně mi jedna věž o výkonu 2MW vyrobí na několika čtverečních metrech přibližně 4000 MWh energie za rok. A to už jsou pěkná čísla.

Patria Online: Je podle vás správné, aby státy nějakou formou podporovaly obnovitelné zdroje energie?

Bylo správné, aby státy napříč Evropou podpořily rozjezd atomové energie? Forma podpory možná byla jiná: státní garance za úvěry konkrétních firem, přimhouření očí nad atomovým odpadem. Ačkoliv nemám rád státní zásahy jakékoliv povahy, tento historický zásah vytvořil celkem kvalitní infrastrukturu založenou na atomové energii. Dnes jsme ale v roce 2015 a konkrétně Němci si spočítali (znovu opakuji: spočítali, opravdu to není o emocích), že přechod na zcela novou technologickou infrastrukturu je pro ně z dlouhodobé perspektivy výhodný. Po řádné analýze a celospolečesnké diskuzi přijali tuto výzvu a drží směr. 99% té práce odpracuje trh, což je správné. V Čechách ten konsenzus nemáme, naše kroky jsou zbrklejší a kormidlo měníme velmi často. Toto může být pro realizátory destruktivní a v podstatě to brzdí trh jako takový.


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - Amerika vrací úder
03.09.2015 18:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...

Váš názor
  • Kecy
    07.09.2015 11:49

    To jsou jen chvastave kecy nekoho, kdo vysava mega garantovane dotace od státu a dan. poplatniku a jedinym cim se lisi od ostatních majitelu solárních el. je to , ze byl mezi prvními, s cimz se teda chlubit rozhodne neda. Ze za tim stoji jen nejaka korupce at uz se ziskanim uveru, ci stavebnich povoleni je nadmiru jasne. Lobovat takto za něco, co se v trznim prostredi nevyplaci je jen snaha delat z obyčejných lidi blbce. Je to podobne jako kdybych se dozvedel, ze stat bude davat milion dotaci na kazde elektricke auto a tak bych si zalozil tovarnu na elektricka auta a zacal bych chytračit, jaky jsem to chytry podnikatel, co mysli ekologicky ! Ale ze tisíc obcanu zacaluje jednomu koupi auta budu delat jako by nic....a kecat, ze to chce vetsi diskusi ! Pako
    Antijelinek
  •  
    07.09.2015 8:38

    Naše kormidlo směřuje tam, kam odteka tok peněz do určených kapes...budoucnost je u nás atom, jelikož máme dvě el. vlastněné ČEZem a tím je dán směr toku- odtoku peněz...
    Nostradamus
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data