Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická dezintegrace kvůli imigrantům může přijít Evropu hodně draho

Ekonomická dezintegrace kvůli imigrantům může přijít Evropu hodně draho

18.09.2015 16:00
Autor: Pavel Daniel

Vlna migrantů, valící se už několik týdnů Evropou, otevírá Pandořiny skříňky evropské politiky a ekonomiky. Zatímco jedni mluví o netoleranci a neochotě pomoci, druzí se snaží argumentovat hrozbami zániku základních svobod, kterými se Evropská unie pyšní, totiž volným pohybem lidí. Proč? Kvůli masivní vlně imigrantů totiž reálně hrozí, že budou opět zavedeny hraniční kontroly a Schengenský systém, garantující v Evropě bezbariérový přesun lidí, zboží a kapitálu, skončí.

Imigranti jsou testem volných hranic v Evropě

Když v roce 1985 Francie, západní Německo, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko podepsaly Schengenskou dohodu, zaváděly státy systém, ve kterém lidé, zboží a kapitál volně proudí mezi členskými zeměmi, bez toho, aniž by jiná členská země do tohoto pohybu kladla jakoukoli překážku. Podle názorů, které se k fungování Schengenské dohody mezi evropskými politiky ale nyní uvádějí, patří i ten, že dohoda vyžaduje značný stupeň důvěry mezi jeho signatáři, protože dává odpovědnost za ověřování identity a zavazadel cizinců v zemi prvního vstupu do schengenského prostoru. Jakmile totiž lidé vstoupí do schengenské země, mohou se volně pohybovat na většině území Evropy, aniž by čelili nějakému dalšímu ověřování. Jenže se zdá, že důvěra mezi státy je kvůli nynější uprchlické vlně ta tam.

A s tím vyvstává i řada otázek. Co se stane s evropskými ekonomikami poté, co bude Schengenský prostor zbaven volnosti a do cesty nejen uprchlíkům se postaví obnovené hranice? Nebo více konkrétně – promítne se, a jak, například na české ekonomice obnovení byrokratických bariér v Evropě a dají se případné ztráty nějak konkrétně vyčíslit? Politici zatím zánik volného pohybu lidí, zboží a kapitálu odmítají. A i ekonomové a analytici nepovažují zánik Schengenského prostoru za reálný scénář. „Úplný konec Schengenského prostoru není pravděpodobný. Pokud dojde k dočasnému omezení volného pohybu osob kvůli bezpečnostním rizikům, což Schengenská dohoda umožňuje a v minulosti se již ostatně i stalo, nemělo by to mít na evropské ekonomiky hlubší dopad,” konstatoval například Jan Bureš, hlavní analytik Poštovní spořitelny ČSOB.

Bude reforma Schengenu?

Faktem je, že imigranti z Blízkého Východu, Asie a Afriky jen urychlí možné reformy fungování Schengenského prostoru. Evropští politici totiž nevylučují, že by ke změnám pravidel mohlo dojít. Volá se po možnosti zavedení hraničních kontrol v jiném než stávajícím deseti denním režimu po konzultaci s Evropskou komisí, kvůli vážným důvodům. Mezi nimi je například vážná hrozba pro národní bezpečnost. Problémem ale je, že signatářský dokument výslovně říká, že prudký nárůst imigrace nemůže být sám o sobě za takovou hrozbu považován. „Zavedení hraničních kontrol může mít pouze velmi omezené účinky. Vnímáme ho pro makroekonomický vývoj České republiky spíše jako riziko než jako hmatatelný faktor,“ uvedla Tereza Peprníková z tiskového oddělení Ministerstva financí ČR pro Patrii.cz.

„Problémem pro evropské ekonomiky by bylo dlouhodobější uzavření hranic, které by mohlo nabourat dlouhodobě budované přeshraniční obchodní vztahy,” uvedl Jan Bureš. Podle něj by totiž ekonomické desintegrace mohla přijít Evropu hodně draho a pravděpodobně by výrazně ohrozila její konkurenceschopnost na globálním hřišti.” Náklady se dají těžko vyčíslit, zatím ale nečekám zásadní dopad na kurz eura,” upřesnil Jan Bureš. Kurz evropské měny by tak měl žít primárně politikou amerického Fedu, případně dalším nárůstem čínské hrozby, míní analytik.

Problémy z uzavření hranic v Evropě zatím nevidí ani podnikatelé. "Aktuálně žádné firmy neuvádějí, že by měly jakýkoliv problém, který by komplikoval výrobu a jejich dodávky," řekl Patrii Milan Mostýn, mluvčí největšího zaměstnavatelského svazu v ČR Svazu průmyslu a dopravy. Podle něj firmy, vzhledem k minimálnímu počtu uprchlíků, kteří projíždějí územím ČR především vlaky, nepociťují jakýkoliv problém. Existuje samozřejmě riziko, že by se uprchlíci vydali do Německa přes české území a že by mohly vzniknout dopravní problémy, vzhledem k uzavírání hranic v okolních státech. Není ale zatím zřejmé, zda k tomuto scénáři skutečně dojde a že firmy na českém území budou vystaveny komplikacím.


Čtěte více:

Zlato a magická moc zachránce jménem Fed
18.09.2015 10:55
Po více než dvě milénia šla cena zlata ruku v ruce s inflací, tento ...
Proč Rusové tak nenávidí Spojené státy
18.09.2015 13:00
Jednoho teplého srpnového večera jsem seděla v restauraci se třemi vys...
Ruský maloobchod, investice i mzdy pokračují v pádu
18.09.2015 15:21
Míra nezaměstnanosti v Rusku zůstává v srpnu beze změny na úrovni 5,3...

Váš názor
  •  
    18.09.2015 20:26

    Docela legrační čtení. Politici , analytici, bankéři, podnikatelé , ekonomové atd. , si myslí a věří ,že se Šengen nerozpadne . Navíc evropská komise už asi vydala směrnici , jaký počet imigrantů je , a jaký není hrozbou. To už jsme v té EU zpitoměli úplně? Cožpak není jasné , že právě byl zahájen rozpad EU . Veká říše a v ni vládnoucí carevna Adolfína Hitrel právě předvádí , jak jsme si všichni rovni. Raději si postojím hodinu na hraničním přechodu a vyměním si dolary , marky nebo liry , než žít v tak " rovnoprávném " vztahu v podivném útvaru , kterému se říká EU.
    Anděl
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)