Komoditní gigant se na počátku tohoto týdne postaral na trzích o patřičný rozruch, když se hodnota jeho akcií v pondělí propadla až o 30 procent. Nyní bojuje se ztrátami na akciovém a úvěrovém trhu a čínské společnosti se již poohlížejí po aktivech největšího světového obchodníka s komoditami. Do středu čínského zájmu se dostaly hlavně jeho měděné doly. Čínské komoditní společnosti vycítily totiž ve vřavě na trzích šanci chopit se příležitosti s ohledem na financování či koupi dodavatelů nebo aktiv.
Vale, gigant v obchodování se železnou rudou, s čínskými protějšky podepsal 4 dohody již letos v květu a to včetně úvěrové dohody v hodnotě až 4 miliard dolarů. MMG, zámořská divize největšího čínského státem vlastněného obchodníka s kovy, vedla skupinu, která koupila v loňském roce právě od peruánský měděný projekt Las Bambas za zhruba 6 miliard dolarů.
Management švýcarské komoditní společnosti na dnešek plánuje setkání s úvěrovými investory poté, co propad na trhu dohnal výnosy některých dluhopisů na úroveň „junk“ a vymazal za jeden den téměř 30 procent hodnoty akcií. V úterním prohlášení investory ujistila, že společnost jde dál a dostojí souboru opatření s cílem snížení zadlužení, jako je vydání nových akcií, upuštění od výplaty dividend nebo prodej aktiv. Akcie se již včera uklidnily, připsaly 17 procent a aktuálně přidávají téměř 10 procent, čímž umazaly třídenní ztráty na více než 9 procent.

Co se týče těžařské částí podnikání , jeho hlavní součástí je právě měď. Cena tohoto červeného kovu se však v srpnu na londýnské LME propadla na šestileté minimum. Komoditní a těžařský gigant operuje v produkci mědi v zemích včetně Chile, Zambie nebo Peru a v těžbě mědi je třetím největším producentem na světě. Společnost celosvětově vlastní zhruba 150 dolů, energetická aktiva a zemědělská zařízení. Uhelná aktiva a obchodní divize podle analytiků s největší pravděpodobností v hledáčku čínských investorů nebudou.
Čínské kovové společnosti zintenzivňují akvizice zámořských těžařských aktiv včetně právě mědi a tyto transakce nezastavil ani propad ceny červeného kovu. Podle vice prezidenta Čínské těžařské asociace by skutečně mohly mít čínské společnosti zájem o některá aktiva . Číňany podle něj bude zajímat hlavně kvalita aktiv nebo její poměr k ceně. se prozatím k možnému prodeji měděných aktiv nevyjádřila.
Od loňské akvizice peruánského měděného dolu Las Bambas čínští a hongkongští kupci navrhli a dokončili transakce týkající se měděných aktiv za zhruba 700 milionů dolarů. Jen tento měsíc Demokratická republika Kongo schválila nákup 49,5procentního podílu Zijin Mining Group v měděném projektu Kamoa, stejná čínská společnost byla v červnu mezi zájemci o koupi podílu v dole Zaldivar v Chile od Gold. Divize Alcantara Group v červnu převzala od podíl v měděném projektu na Filipínách. z tohoto prodeje spolu s prodejem niklových projektů získala 290 milionů dolarů.

Měď na LME za posledních 5 let.
Těžaři se snaží získat nové doly v době, kdy prognózy počítají s omezeními na nabídkové straně, která by mohla v dlouhodobém horizontu dostat nabídku mědi do deficitu. Globální dodávky by tak nemusely rostoucí poptávce po červeném kovu, který se používá do trubek, drátů, různých zařízení a do elektrického vedení, stačit. Návratnost surovin se minulý měsíc kvůli výhledu největšího zpomalení růstu čínské ekonomiky za poslední čtvrtstoletí propadla nejníže od roku 1999. Druhá největší ekonomika na světě je totiž zároveň i hlavním spotřebitelem energií, kovů a zrn. Měď tak jen v letošním roce odepsala téměř 21 procent a dnes se v Londýně na LME obchodovala okolo 4982 dolarů za metrickou tunu.
Zdroj: BBG