Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé zlato vystřelilo vzhůru o 12 % za tři dny - co žene ropné býky vpřed?

Černé zlato vystřelilo vzhůru o 12 % za tři dny - co žene ropné býky vpřed?

07.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Byl to asi opatrný optimismus, který zazněl na londýnské konferenci těžařů ropy, jenž pomohl ceně Brentu k nejvýraznějšímu dennímu růstu od konce srpna. Šéf ropného gigantu Shell sice nejprve poznamenal, že spíše než “Ropa a peníze” by se konference měla jmenovat “Více ropy a méně peněz”, ale vzápětí dodal, že vidí první známky vyrovnávání produkce a spotřeby ropy ve světě. V tomto ohledu zmiňoval zejména známky poklesu těžby “břidlicové ropy” v USA a silnější poptávku po ropě ve vyspělých zemích. Zároveň však připustil, že vyrovnávání bude ještě nějaký čas trvat.

I přesto, že komentáře zástupců ropného průmyslu na londýnské konferenci mohly mít na cenu vliv, tak zásadnější byla asi měsíční zpráva od americké Energetické informační agentury (EIA). Hlavní změnou, ke které došlo oproti minulému měsíci, bylo poměrně výrazné pozitivní přehodnocení odhadu růstu poptávky pro letošní a příští rok. V jeho důsledku nyní EIA očekává pro letošek i příští rok nižší přebytky než minulý měsíc a asi poloviční než v letošním roce.

Je pravda, že poptávkové faktory v posledních měsících opět získávají dominanci. Nejprve silná poptávka po benzínu v USA zdražovala letní cestování i v Evropě. Vzápětí však obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně poslaly cenu ropy zpět hluboko pod 50 USD/barel. V tomto ohledu je proto velmi zajímavé i včerejší negativní přehodnocení odhadu globálního hospodářského růstu ze strany MMF, které padá především na vrub skupině rozvíjejících se zemí. A právě tzv. “emerging markets” byly hlavním tahounem růstu spotřeby ropy v minulých deseti letech…

Ze včerejšího prudkého nárůstu cen ropy si tak podle nás není třeba prozatím dělat hlavu. Rizika podle nás zůstávají vychýlena spíše ve směru poklesu cen ropy než ve směru nenadálého prudkého růstu. Takový výhled producentům ropy nepřeje, ale z pohledu dovozců ropy, jako je například ČR, by bylo opravdu žádoucí pořádat konference na téma “Co si pořídit za peníze ušetřené z levné ropy?”.

Region - forex
Polská centrální banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změn, přičemž výstupy z jednání Výboru pro měnovou politiku, jakož i z tiskovky guvernéra NBP Belky, byly vcelku nezajímavé. Zlotý nejprve reagoval mírným oslabením, avšak dnes po ránu ztráty maže a sune se k silnější hodnotám a dohání tak částečně předchozí zisky ostatních měn v regionu.
Zajímavější informace ze světa centrálních bank v regionu přináší dnešní Hospodářské noviny, které rozebírají možnost, že by ČNB s ohledem na rychlý růst úvěrů v ČR uvalila příští rok na české banky tvorbu dodatečné kapitálové rezervy. Tato procyklická rezerva stanovená regulátorem by mohla činit až 2,5 % z bilance banky. Toto opatření by samozřejmě mělo za cíl stáhnout z ekonomiky část peněz, které do něj ČNB chrlí skrze akumulaci devizových rezerv. Pro korunu je to nicméně dobrá zpráva, neboť je evidentní, že ČNB nehodlá v dalších krocích sázet na záporné sazby (jež by zbrzdily příliv kapitálu), ale spíše na finanční makro-regulaci úvěrové politiky domácích bank.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů opět lehce vzrostly a ukazují, že se jim minimálně na dlouhém konci nechce nazpátek pod 0,50 %. Dluhopisům nakonec nepomohl ani slabší výsledek německých továrních zakázek za měsíc srpen - za poslední tři měsíce zakázky kumulativně poklesly o více jak 5 % (to je nejhorší výsledek od roku 2009). Vzhledem k tomu, že zatím ostatní tvrdá i měkká data z Německa zatím vypadají dobře, neděláme ze slabých zakázek větší závěry - vazba továrních zakázek na německé HDP totiž není vysoká. Zajímavé ale v tomto světle bude sledovat, jak dnes dopadnou výsledky srpnového průmyslu. Pokud by ECB viděla, že se čínské problémy začínají odrážet v německém průmyslu, byl by to další důvod pro silnější měnovou expanzi.

Komodity
Nejvíce pozornosti včera přitahoval nejvýraznější nárůst cen ropy od konce srpna. Cena měsíčního kontraktu na Brent poskočila o 5,4 %. Hlavním důvodem byla patrně zpráva americké agentury EIA, která přehodnotila směrem vzhůru svůj odhad pro růst poptávky po ropě. Zajímavý z tohoto pohledu je spíše opačný pohled MMF, který přehodnotil odhad globálního ekonomického růstu směrem dolů.

Ceny kovů byly víceméně v klidu, výrazněji (asi o procento) rostla jen cena zlata.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data