Čínská ekonomika roste nejpomaleji od počátku globální finanční krize a ceny ropy opět padají. Čínský hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí poukázal na meziroční zpomalení růstu na 6,9 procenta. Překonal tak sice očekávání analytiků ve výši 6,8 procenta, nicméně se jedná o další pokles oproti 7 procentům ve druhém kvartále a zároveň o zdaleka nejpomalejší růst od roku 2009. Co se týče dalších dnes zveřejněných čínských čísel, zatímco data o maloobchodních tržbách vyšla silná, průmyslová výroba zůstala slabší.
Referenční ropa Brent i americká WTI zažily v minulém týdnu nestrmější propad za posledních osm týdnů, k těm výrazně přispěla úterní prognóza Mezinárodní energetické agentury, dle které tato organizace očekává, že přezásobení na globální trhu s ropou přetrvá do roku 2016. Ceny ropy i na počátku nového týdne klesají a ztrácejí více než procento, přičemž Brent se v poledne obchodovala pod 50 dolary za barel za 49,69 dolarů za barel a americká WTI za 46,68 dolarů za barel.

Vývoj ceny referenční ropy Brent za poslední týden.
USA
Vývoj cen ropy v minulém týdnu negativně ovlivnila i data americké EIA o ropných zásobách, která ve čtvrtek ukázala na jejich nárůst v předminulém týdnu o 7,6 milionu barelů při očekávání 2,9 milionu barelů. Přispěla tak jen k dalším obavám o přebytek ropy na globálním trhu a ty nezmírnil ani pokles počtu aktivních ropných plošin již sedmý týden v řadě o 10 na 595. Jedná se o nejnižší číslo od července 2010. Celkově však fundamenty i nadále zůstávají nakloněny spíše medvědímu trendu, dokud se zásoby surové ropy v USA výrazně nezmenší.
OPEC
Spojené státy navíc v neděli schválily podmíněné upuštění od protiíránských sankcí. To ovšem vstoupí v platnost pouze tehdy, pokud Írán omezí svůj jaderný program dle podmínek historické dohody o íránském jaderném programu ze 14. července. Další íránská ropa, která by mohla zaplavit globální trh tak nadále zůstává ve hře. Íránský ministr pro energetiku navíc dnes uvedl, že hodlá v řádu měsíců po zrušení sankcí obnovit íránský podíl na světovém ropném exportu. Írán podle něj velmi rychle zvýší produkci s pomocí zahraničních investic.
Zásoby surové ropy v Saudské Arábii, která je největším světovým vývozcem černého zlata, stouply v srpnu z červencových 320,2 milionu barelů na rekordní úroveň 326,6 milionu barelů, což je nejvyšší úroveň nejméně od orku 2002. Vyvoz naopak klesl na 7 milionů barelů. Zásoby surové ropy se v Sadské Arábii drží na rekordní výši již od letošního května.
Ve středu se ve Vídni sejdou techničtí experti organizace OPEC. Jejich jednání ukáží, zda uvnitř této organizace i nadále převládne názor držet produkci na současné rovni i za situace přetrvávajících nízkých cen. A naděje spojené s výsledkem těchto jednání by teoreticky mohly spustit před jeho konáním i růst cen černého zlata. Vzhledem k tomu, že v úterý navíc vyprší listopadový kontrakt na ropu WTI, lze očekávat pro černé zlato spíše volatilnější týden.
Zdroj: RTRS, CNBC, BBG, FT