Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak ČR (ne)zvládá uprchlickou krizi

Jak ČR (ne)zvládá uprchlickou krizi

01.11.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein obvinil Českou republiku ze systematického porušování lidských práv migrantů a uprchlíků. Česká republika tak podle něho činí s cílem odradit je od příchodu do země. Zeid zmiňuje prohledávání uprchlíků a zabavování jejich peněžních prostředků, které jsou používány pro platbu za ubytování v detenčních zařízeních, které může trvat až devadesát dní.

„Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv ojedinělým jevem a nejde o náhodné činy. Jde naopak o systematickou činnost, která se zdá být součástí celkové politiky české vlády. Ta má odradit migranty a uprchlíky od vstupu do země a od toho, aby v České republice zůstávali,“ řekl Zeid v Ženevě.

Řada migrantů prchá před občanskou válkou v Sýrii a dalšími nepokoji. Láká je bezpečí Evropy a jejich cílovou destinací je obvykle Německo. To otevřelo dveře právě těm, kteří prchají před konfliktem v Sýrii. Cesta do Německa ale vyžaduje překročení zemí střední Evropy. Ty však sledují politiku, v jejímž rámci jsou uzavírány hranice a omezován pohyb uprchlíků. Zeid na to poukazuje a dodává, že „Česká republika většinou zadržuje migranty na čtyřicet dní a někdy dokonce na devadesát dní, a to v podmínkách, které jsou popisovány jako ponižující.“

Komisař také vyjádřil obavy z toho, jak vypadají detenční zařízení, kde jsou uprchlíci zadržováni. Hovořil zejména o lokalitě Bělá-Jezová. O té český ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že je „horší než vězení“. Pelikán také kritizoval délku pobytu v detenci. Zeid poukazuje i na to, že ti migranti, kteří se obrátili na soud, zvítězili. Ale jen málo z nich je v pozici, kdy si může dovolit podstoupit soudní řízení, protože nemají potřebné informace ohledně vlastních práv. Lidé, kteří by jim chtěli pomoci, pak nemají do detenčních zařízení přístup.

Postup české středolevicové vlády kritizuje její vlastní ombudsmanka Anna Šabatová. Ta ve své zprávě z minulého měsíce poukázala na to, jak se jedná s dětmi a na porušování konvence týkající se jejich práv. Zeid tvrdí, že uprchlíci jsou prohledáváni, je jim zabavována hotovost a musí platit asi 10 dolarů denně za pobyt v detenčních centrech i přesto, že pro takový postup neexistuje žádný právní základ. Právě to, že lidé jsou nuceni platit za to, že jsou v detenci, považuje za „zvláště zavrženíhodné“.

Komisař OSN kritizoval prezidenta Miloše Zemana a jeho poznámky o muslimech i veřejnou petici zaměřenou proti imigraci, kterou inicioval bývalý prezident Václav Klaus. Zeman tvrdí, že nově příchozí si zavedou v České republice právo šaría a Česká republika „ztratí krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách“. Zemanův mluvčí Zeidovu kritiku odmítl, když agentuře Reuters řekl: „Pan prezident už dlouho varuje před hrozbou islámského fundamentalismu. Stojí si za svými názory a nebude je měnit pod tlakem ze zahraničí.“

Autorem je Krishnadev Calamur.

Zdroj: The Atlantic

 


Čtěte více:

Americká ekonomika po rychlém 2Q opět šlápla na brzdu
29.10.2015 13:42
Růst americké ekonomiky ve druhém kvartále se spolu s revizemi vyšplha...
K dosažení parity by dolaru stačil jeden týden
29.10.2015 15:49
Zatímco se Fed připravuje na utažení měnové politiky, ECB připravuje d...
Proč se nenaplňují předpovědi „temného génia“?
31.10.2015 7:00
Thomas Robert Malthus byl ve své době mírně řečeno nepopulární. Slavný...

Váš názor
 •  
  02.11.2015 9:49

  Když u mě v domku někdo zazvoní a požádá o vodu , klidně ho pozvu na kafe.Pokud přeleze plot posere mě zahradu, oškube ovoce o které se roky starám, třeba i poláme větve a polovinu ho nechá na zemi rozšlapané a poházené tak s nim vyběhnu. Kdy si už ti pitomci kteří je vítají jako vážené hosty uvědomí,, že se jedná o agresy. Mě se líbil příklad Montezumy a Kortéze. Konfistadoři také byly přijímáni s otevřenou náručí, s poctami a bylo jim nabídnoto vše.Nakonec to dopadlo vyvražděním a likvidací. Pokud se ti blby nevzpamatují a povedou Evropu do katastrofy dopadnené jako ti Inkové. Neříkám pomoct je třeba, ale co tak sleduji většina uprchlíkú nechce pomoct, chce sociální dávky, modlit se přibrat do harému další manželku a komu se to nebude líbit, no tak tady bude právo šaria.
  Homo
 •  
  02.11.2015 9:33

  Bylo by možná lepší, kdyby se Patria držela svého kopyta a zůstala u investic. Hlásných trub multikulturalismu je na webu už dost (Britské listy, iDnes...).
  alda
  •  
   02.11.2015 9:51

   Proč, problém bude ovlivňovat za chvilku burzy nejen v celé evropě. Je to lepší neš problematika DPH se zasvěcenými komentáři.
   Homo
   •  
    03.11.2015 14:44

    Ovlivňovat to bude, ale určitě ne v pozitivním duchu jak se nám snaží přistěhovalectví prezentovat mainstreamová média
    alda
 •  
  01.11.2015 14:31

  ... pan Zeid Ra’ad Al Hussein by se měl spíše věnovat otřesnému sexuálnímu násilí páchanému uprchlíky v Německu na uprchlických dětech. Krom toho, politika odrazování je správná. A krom toho, kdo má aspoň nějaké doklady a požádá o azyl, má volný pohyb zaručen. Nejlépe, když si pan Zeid Ra’ad Al Hussein spláchne v hlavě a šoupe nohama.
  ☺lolek☺
 •  
  01.11.2015 8:46

  A že pan Zeid Ra’ad Al Hussein nekritizuje systematické porušování lidských práv v arabských státech..? 100 ran bičem a kamenování jsou vlastně OK, aha, já zapomněl....
  sgt.Mike
  •  
   01.11.2015 10:16

   My se aspoň o nějaké uprchlíky staráme, na rozdíl od arabských států. Možná je to ideální řešení, nepříjímat zádné uprchlíky, to nás potom nebude nikdo kritizovat za to jak se o ně staráme. I když pokryteckého Araba to asi i tak neodradí. Jelikož větší příležitost jak šířit islám ještě neměli.
   kenny
Aktuální komentáře
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m