Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak ČR (ne)zvládá uprchlickou krizi

Jak ČR (ne)zvládá uprchlickou krizi

01.11.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein obvinil Českou republiku ze systematického porušování lidských práv migrantů a uprchlíků. Česká republika tak podle něho činí s cílem odradit je od příchodu do země. Zeid zmiňuje prohledávání uprchlíků a zabavování jejich peněžních prostředků, které jsou používány pro platbu za ubytování v detenčních zařízeních, které může trvat až devadesát dní.

„Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv ojedinělým jevem a nejde o náhodné činy. Jde naopak o systematickou činnost, která se zdá být součástí celkové politiky české vlády. Ta má odradit migranty a uprchlíky od vstupu do země a od toho, aby v České republice zůstávali,“ řekl Zeid v Ženevě.

Řada migrantů prchá před občanskou válkou v Sýrii a dalšími nepokoji. Láká je bezpečí Evropy a jejich cílovou destinací je obvykle Německo. To otevřelo dveře právě těm, kteří prchají před konfliktem v Sýrii. Cesta do Německa ale vyžaduje překročení zemí střední Evropy. Ty však sledují politiku, v jejímž rámci jsou uzavírány hranice a omezován pohyb uprchlíků. Zeid na to poukazuje a dodává, že „Česká republika většinou zadržuje migranty na čtyřicet dní a někdy dokonce na devadesát dní, a to v podmínkách, které jsou popisovány jako ponižující.“

Komisař také vyjádřil obavy z toho, jak vypadají detenční zařízení, kde jsou uprchlíci zadržováni. Hovořil zejména o lokalitě Bělá-Jezová. O té český ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že je „horší než vězení“. Pelikán také kritizoval délku pobytu v detenci. Zeid poukazuje i na to, že ti migranti, kteří se obrátili na soud, zvítězili. Ale jen málo z nich je v pozici, kdy si může dovolit podstoupit soudní řízení, protože nemají potřebné informace ohledně vlastních práv. Lidé, kteří by jim chtěli pomoci, pak nemají do detenčních zařízení přístup.

Postup české středolevicové vlády kritizuje její vlastní ombudsmanka Anna Šabatová. Ta ve své zprávě z minulého měsíce poukázala na to, jak se jedná s dětmi a na porušování konvence týkající se jejich práv. Zeid tvrdí, že uprchlíci jsou prohledáváni, je jim zabavována hotovost a musí platit asi 10 dolarů denně za pobyt v detenčních centrech i přesto, že pro takový postup neexistuje žádný právní základ. Právě to, že lidé jsou nuceni platit za to, že jsou v detenci, považuje za „zvláště zavrženíhodné“.

Komisař OSN kritizoval prezidenta Miloše Zemana a jeho poznámky o muslimech i veřejnou petici zaměřenou proti imigraci, kterou inicioval bývalý prezident Václav Klaus. Zeman tvrdí, že nově příchozí si zavedou v České republice právo šaría a Česká republika „ztratí krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách“. Zemanův mluvčí Zeidovu kritiku odmítl, když agentuře Reuters řekl: „Pan prezident už dlouho varuje před hrozbou islámského fundamentalismu. Stojí si za svými názory a nebude je měnit pod tlakem ze zahraničí.“

Autorem je Krishnadev Calamur.

Zdroj: The Atlantic

 


Čtěte více:

Americká ekonomika po rychlém 2Q opět šlápla na brzdu
29.10.2015 13:42
Růst americké ekonomiky ve druhém kvartále se spolu s revizemi vyšplha...
K dosažení parity by dolaru stačil jeden týden
29.10.2015 15:49
Zatímco se Fed připravuje na utažení měnové politiky, ECB připravuje d...
Proč se nenaplňují předpovědi „temného génia“?
31.10.2015 7:00
Thomas Robert Malthus byl ve své době mírně řečeno nepopulární. Slavný...

Váš názor
 •  
  02.11.2015 9:49

  Když u mě v domku někdo zazvoní a požádá o vodu , klidně ho pozvu na kafe.Pokud přeleze plot posere mě zahradu, oškube ovoce o které se roky starám, třeba i poláme větve a polovinu ho nechá na zemi rozšlapané a poházené tak s nim vyběhnu. Kdy si už ti pitomci kteří je vítají jako vážené hosty uvědomí,, že se jedná o agresy. Mě se líbil příklad Montezumy a Kortéze. Konfistadoři také byly přijímáni s otevřenou náručí, s poctami a bylo jim nabídnoto vše.Nakonec to dopadlo vyvražděním a likvidací. Pokud se ti blby nevzpamatují a povedou Evropu do katastrofy dopadnené jako ti Inkové. Neříkám pomoct je třeba, ale co tak sleduji většina uprchlíkú nechce pomoct, chce sociální dávky, modlit se přibrat do harému další manželku a komu se to nebude líbit, no tak tady bude právo šaria.
  Homo
 •  
  02.11.2015 9:33

  Bylo by možná lepší, kdyby se Patria držela svého kopyta a zůstala u investic. Hlásných trub multikulturalismu je na webu už dost (Britské listy, iDnes...).
  alda
  •  
   02.11.2015 9:51

   Proč, problém bude ovlivňovat za chvilku burzy nejen v celé evropě. Je to lepší neš problematika DPH se zasvěcenými komentáři.
   Homo
   •  
    03.11.2015 14:44

    Ovlivňovat to bude, ale určitě ne v pozitivním duchu jak se nám snaží přistěhovalectví prezentovat mainstreamová média
    alda
 •  
  01.11.2015 14:31

  ... pan Zeid Ra’ad Al Hussein by se měl spíše věnovat otřesnému sexuálnímu násilí páchanému uprchlíky v Německu na uprchlických dětech. Krom toho, politika odrazování je správná. A krom toho, kdo má aspoň nějaké doklady a požádá o azyl, má volný pohyb zaručen. Nejlépe, když si pan Zeid Ra’ad Al Hussein spláchne v hlavě a šoupe nohama.
  ☺lolek☺
 •  
  01.11.2015 8:46

  A že pan Zeid Ra’ad Al Hussein nekritizuje systematické porušování lidských práv v arabských státech..? 100 ran bičem a kamenování jsou vlastně OK, aha, já zapomněl....
  sgt.Mike
  •  
   01.11.2015 10:16

   My se aspoň o nějaké uprchlíky staráme, na rozdíl od arabských států. Možná je to ideální řešení, nepříjímat zádné uprchlíky, to nás potom nebude nikdo kritizovat za to jak se o ně staráme. I když pokryteckého Araba to asi i tak neodradí. Jelikož větší příležitost jak šířit islám ještě neměli.
   kenny
Aktuální komentáře
03.02.2023
9:02Rozbřesk: ČNB se líbí silná koruna, na nižší sazby si budou muset trhy počkat
8:57Zisk Fordu kvůli nedostatku čipů a dalších dílů klesl o 89,4 procenta
8:55Zisk Gilead ve čtvrtletí prudce rostl, pomohly léky na HIV a rakovinu
8:49Ponor futures pro Evropu i Wall Street po smršti výsledků: Apple, Alphabet, Amazon. Také Gen digital (Avast) a doma především Moneta  
8:16MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 3. 2. 2023
7:50Moneta ve 2022 zvýšila zisk o 30 procent a kvartálem porazila odhady trhu. Navrhne dividendu 8 korun na akcii
02.02.2023
23:38Výsledky GEN digital (Avast): 14. kvartál růstu "lídra digitální svobody"
23:19I na Apple byla očekávání příliš silná. Argumentuje chladnoucí ekonomikou i problémy dodávek
22:54Alphabet nepotěšil, reklamní poptávka vázne a konkurence sílí
22:32Amazon nabudil silnými příjmy, vzápětí strach vzbudil výhled
22:08Nasdaq 100 od první seance roku 2023 narostl o 17 %  
18:03Trhy pracují proti Fedu a Nomura čeká návrat ke starému (ne)normálu
16:54Jan Bureš: ČNB se líbí silná koruna a na nižší sazby si budou muset trhy počkat  
16:09Dominik Rusinko: ECB zvedla sazby o 50 bps. Trhy rozhodnutí přesto vidí jako holubičí  
15:58Výsledky Merck: Klíčová Keytruda nyní pro růst nestačí  
15:51Euforie pokračuje, dnes roztleskávají ECB a BoE  
14:35ČNB ponechává základní sazbu na 7,00 procentech, chce dále bránit kurz koruny
14:26ECB dle očekávání zvýšila sazby o půl procentního bodu. V březnu čeká stejné navýšení
13:31Trhy: Čilé obchodování na Deutsche Bank a čekání na titány Apple, Alphabet a Amazon. Zítra ráno výsledky Monety  
13:22Britská centrální banka zamířila sazbami nejvýše od finanční krize 2008

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Intesa Sanpaolo SpA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Sanofi (12/22 Q4, Bef-mkt)
8:00Assa Abloy AB (12/22 Q4)
12:30Cigna Corp (12/22 Q4)
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách